لیست کامل سوغات اصفهان

  • انتشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 73701

اصفهان که برای جهانیان «نصف جهان» است، یکی از گزینه های مسافرت در تمام چهار فصل سال است بنابراین پیش از اینکه عازم سفر شوید یکبار دیگر از خودتان بپرسید سوغات اصفهان چی بیارم خوبه؟

برای دانستن پاسخ این سوال با خبرگزاری اطلس همراه باشید!

گز؛ معروف ترین سوغات اصفهان

این سوغات اصفهان عمری به درازای تاریخ خود شهر دارد. آنطور که در منابع تاریخی آمده گز از قدمتی ۵۰۰ ساله برخوردار است و در زمان صفویه بوده که معروف شده است.

جالب است بدانید گز از قدیم به عنوان سوغات اصفهان معروف بوده بحدی که در زمان آقا محمدخان قاجار به کشورهای خارجی صادر میشده.

سوغات اصفهان

هم اکنون گز اصفهان به عنوان یکی اصلی ترین نمادهای تاریخ این شهر در سازمان جهانی مالکین فکری به ثبت رسیده است.

اگر سری به مغازه های فروش این محصول در اصفهان بزنید با انواع مختلفی از گز مواجه میشوید که شاید انتخاب را برایتان کمی دشوار کند. انواع مختلف گز عبارتند از:

  • گز آردی
  • گز لقمه‌ای
  • سوهان گزی
  • گز شکلاتی

معنای گز؛ سوغات اصفهان

حتما این سوال برایتان پیش آمده که کلمه «گز» دقیقا به چه معناست و چرا این نام عجیب و نامأنوس برای این سوغات اصفهان انتخاب شده است.

کلمه گز بُن مضارع فعل «گزیدن» است. اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم باید سری به کوهپایه های زاگرس بزنیم. در آنجا حشره ای خاص وجود دارد که شیره درختی بنام گون را میگزد و براثر فعل و انفعالات شیمیایی، قند کتیرایی که در درخت گون موجود بوده تبدیل به ماده ای شیرین بنام «گزانگبین» میشود.

این شیره دور ساقه درخت گون سفت میشود تا اینکه در شهریورماه توسط دامداران کشاورزان طی عملیات خاصی برداشت شده و در صنایع مختلف از جمله گز سازی استفاده میشود.

نکته تاسف بار ماجرا اینجاست که بدلیل زیاده روی کشاورزان در برداشت این محصول گران قیمت، نسل حشراتی که مخصوص تولید گزانگبین هستند رفته رفته درحال نابودی است و به گفته مسئولین، تاکنون تکنولوژی تکثیر این حشرات هم موجود نیست.

قدیمی ترین تولید کننده گز اصفهان

یکی از قدیمی ترین گز فروشی های اصفهان که این روزها این سوغات اصفهان را به کشورهای اروپایی صادر میکند فردی است بنام میرزا حسین محسن زاده کرمانی.

آقای کرمانی که محصولات خود را با برند گز کرمانی تولید میکند در دوره قاجار وارد این صنعت شد و هم اکنون محصولات خود را بصورت اینترنتی به مشتریان ایرانی و خارجی عرضه میکند.

وضعیت فعلی صنعت گز

همانطور که گفتیم گز اصلی از ماده ای بنام گزانگبین تولید میشود که بدلیل زیاده روی در برداشت این محصول، هم اکنون دیگر ماده ای بنام گزانگبین وجود ندارد. برخی تولید کنندگان از گلوکز مایع یا همان بادکا که از چین وارد میشود برای تولید سوغات اصفهان استفاده میکنند که کیفیت چندانی ندارد و برخی دیگراز ترنجبین یا گز علفی استفاده میکنند.

خواص گز

اگر گزی که به عنوان سوغات اصفهان بدست شما رسیده از نوع مرغوب و باکیفیت آن باشد، دارای خواص و فواید بی شماری است که در ادامه برخی از مهمترین آنها اشاره میکنیم.

گز به دلیل اینکه دارای ویتامین های A، C و E میباشد خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و تاثیر بسزایی در تامین سلامت بدن شما ایفا میکند. خصوصا محافظت از انواع سرطان از جمله ویژگی های برتر سوغات اصفهان میباشد.

افزایش عملکرد مغز، بهوبد کارکرد قلب، آرامبخشی و از بین بردن استرس و افسردگی از دیگر خواص مهم گز میباشد.

قلم زنی، زیباترین سوغات اصفهان

هنر تزئین و نقش کردن اشکال و متون مختلف بر سطوح فلزی همچون برنج، مس، نقره و… را اصطلاحا قلم زنی میگویند. اصفهان به عنوان خواستگاه تمدن و فرهنگ ایرانی که دارای شهرت جهانی است مهد قلم زنی ایران به شمار میرود.

قلم زنی اصفهان

انواع محصولات قلم زنی جزو ممتاز ترین و البته گران قیمت ترین سوغات اصفهان بشمار می آید و تاریخچه ای چند صد ساله دارد.

اگر سری به موزه های تاریخ ایران بزنید، نمونه های فراوانی از هنر قلم زنی را مشاهده خواهید کرد که عمری به درازای تاریخ ایران دارد. هم اکنون نمونه هایی از این هنر متعلق به دوره ساسانیان در موزه ها وجود دارد که بخوبی عمر این صوغات اصفهان را نشان میدهد.

انواع قلم زنی

هرچند قلم زنی به عنوان سوغات اصفهان شناخته میشود اما سه سبک مختلف مربوط به سه شهر ایران در این هنر وجود دارد.

  • سبک شیراز: در این سبک، قلم زنی معمولا بر روی سطوح نقره انجام میشود و از نقوش تخت جمشیدی و گل مرغ غالبا در آن بهره گیری میشود.
  • سبک تبریز: تبریزی ها بدلیل استفاده از نیروی دست خصوصا مچ، دارای سبک خاص و منحصر به فردی در این هنر میباشند.
  • سبک اصفهان: اصفهانی ها برخلاف تبریزی ها برای وارد کردن نیرو، بیشتر از قدرت ضربات چکش استفاده میکنند تا نیروی مچ دست، بهمین خاطر است که آثار قلم زنی اصفهان دارای نقوش عمیق تری به نسبت آثار تبریز هستند.

وسایل مورد استفاده در قلم زنی

برای اینکه بتوان نقوش این سوغات اصفهان را بر روی ظروف فلزی همچون مس و برنج نقش کرد، نیاز به ابزارآلات خاص و تخصصی هست. انواع قلم ها بیشترین کاربرد در این صنعت را دارا هستند بنحوی که گفته میشود برخی قلم زن ها بیش از ۴۰ قلم مختلف برای این کار دارند که هرکدام مخصوص نوع خاصی از نقوش است.

به تناسب انواع مختلف قلم، انواع مختفی از چکش نیز در ساخت این سوغات اصفهان مورد استفاده قرار میگیرد. چکش های قلم زنی هرکدام دارای وزن و جنس متفاوتی است که ضربه زدن با هرکدام از آنها نقش خاصی روی سطح فلزی ایجاد میکند.

غیر از قلم و چکش به عنوان اصلی ترین ابزار این هنر قدیمی، پرگار، متر، قیچی و… نیز به فراخور طرح مورد استفاده قرار میگیرند.

دیگر سوغات اصفهان

غیر از گز و آثار قلم زنی، گزینه های دیگری هم به عنوان سوغات اصفهان وجود دارد که میتوانید آنها را در لیست خریدتان بگنجانید.

انواع سازه های سفالی و سرامیکی از زیباترین سوغات این شهر هست که قیمت ارزانتری نسبت به آثار قلم زنی دارد.

میناکاری هم از آثار هنری خاص اصفهان است که به عنوان تزئین، زیبایی خاصی به محیط اطراف شما میبخشد.

انواع سفره های قلمکاری شده یکی دیگر از گزینه های شما در انتخاب سوغات اصفهان برای عزیزانتان میتواند باشد.