سوغات شیراز چیست؟

  • انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 74069

شهر شیراز مرکز استان فارس، در جنوب غربی ایران و یکی از کلان شهرهای این کشور محسوب می‌شود که سفر به آن می‌تواند خاطرات جذاب و زیبایی برای شما به یادگار بگذارد خصوصا اگر سوغات شیراز با خودتان به یادگار بیاورید!

شهری است پر از جاذبه های تاریخی. باغ های زیبای ارم، نارنجستان قوام، باغ دلگشا، قصرالدشت و… در این شهر زیبا قرار دارند. حال و هوای خوش شیراز سفر را برای شما دلچسب تر، زیباتر و به یادماندنی تر می‌کند.

آرامگاه تعدادی از شاعران ایرانی از جمله حافظ، سعدی، خواجوی کرمانی و… در این شهر قرار دارد. شیراز را به عنوان یکی از پنج شهر گردشگری و یکی از نمادهای فرهنگ و هنر ایران می‌شناسند.

سوغات شیراز

ما در این مقاله بر آن شده ایم تا شما را با سوغاتی های شهر زیبای شیراز آشنا کنیم. شیراز نیز مانند اکثر شهرهای ایران سوغاتی های خوراکی خوشمزه و صنایع دستی زیبایی دارد. ابتدا به معرفی سوغاتی های خوارکی این شهر می‌پردازیم.

مسقطی

یکی از معروفترین سوغاتی های شهر شیراز مسقطی آن است. یک شیرینی و دسر بسیار خوشمزه و خوش طعم. این شیرینی بینظیر نوعی حلوا است که مواد متشکلۀ آن نشاسته و مغز پسته است.

سوغات شیراز

به عنوان بهترین نوع آن می توانیم  مسقطی لارستان را معرفی کنیم. مسقطی انواع مختلفی دارد با طعم‌های متفاوت؛ مسقطی زعفرانی، مسقطی پسته‌ای، مسقطی گل محمدی، مسقطی زرشکی و…

یوخه

یکی دیگر از انواع سوغات شیراز شیرینی سنتی یوخه است. این شیرینی خوشمزه از آرد و پودر شکر و دارچین تهیه می‌شود. ابتدا خمیر نازکی از آرد تهیه می‌کنند، روی آن پودر شکر و دارچین را می‌ریزند.

خمیر ترکیب شده را به حالت رول در می‌آورند و به صورت باریک برش می زنند. یوخ همان کاک کرمانشاه است که در شیراز به این نام شناخته می‌شود.

رنگینگ

از خوشمزه ترین سوغاتی های شیراز می‌توان رنگینگ معروف آن را نام برد. این خوراکی خاص بیشتر در ماه مبارک رمضان برای افطار تهیه می‌شود.

رنگینگ را با آرد، روغن، خرما و گردو درست می‌کنند. آرد را در روغن کمی تفت می‌دهند، روی آن خرما و گردو را می‌ریزند. یک لایۀ دیگر خمیر را دوباره روی این مواد می‌گذارند و با پودر نارگیل و پسته تزئین می‌کنند و برش می‌دهند.

کلوچه

کلوچه نیز یکی از انواع سوغات شیراز است. این شیرینی خوشمزه به صورت بسته بندی به همراه مسقطی به فروش می‌رسد. ظاهر آن شبیه شیرینی برنجی است.

تزئین این شیرینی با تخم خرفه است. پیشنهاد می کنیم از این کلوچه ها در شهر شیراز بی نصیب نمانید.

حلوا کاسه‌ای

یکی دیگر از سوغاتی های شهر شیراز که به صورت سنتی از دیر باز در این شهر تهیه می‌ شده حلوای کاسه ای است. آرد برنج، شکر، آب، گلاب، روغن و زعفران مواد تشکیل دهندۀ این حلوا هستند.

این حلوا به آن دلیل به کاسه ای معروف است چون برای پذیرایی از هر کس یک کاسه کوچک از این حلوا به او می‌دهند. در قدیم برای خوشمزه کردن جشن‌ها از این حلوا استفاده می‌شده.

شما می‌توانید از قنادی های شهر شیراز این حلوای خوشمزه را به صورت کیلویی تهیه کنید.

لیموی شیراز

لیموی جهرم که یکی از شهرستان های شهر شیراز است بسیار معروف و مرغوب می‌باشد. لیمویی که در این منطقه کشت می‌شود فوق العاده مرغوب است.

لیموهای جهرم از نظر کیفیت و مرغوبیت حرف اول را می‌زنند. از این منطقه لیمو به خارج از کشور نیز صادر می‌شود. به دلیل وجود لیموی خوب در جهرم، محصولاتی مانند آبلیمو و لیمو خشک هم جزئی از سوغاتی‌های آنجا به شمار می‌رود.

عرقیات شیراز

شیراز نیز مانند کاشان به شهر عرقیات مشهور است. این شهر به دلیل اینکه دارای باغ‌های گل فراوان می‌باشد، منبع تهیه عرقیات مرغوب نیز محسوب می‌شود.

عرق بیدمشک و عرق نسترن از جمله عرق‌های معروف در شیراز هستند.

بهار نارنج

اردیبشهت ماه، بهترین موقع برای سفر به شیراز است. عطر بهار نارج در شهر شیراز شما را به وجد می‌آورد. این خصیصۀ شهر زبانزد همگان است. یکی از سوغاتی هایی که از قدیم شهر شیراز را به همگان می‌شناسانده است بهار نارنج خوش بوی آن است.

فالودۀ شیراز

یکی دیگر از خوشمزه های شهر شیراز فالوده های آن است. فالودۀ شیرازی بسیار معروف است. در هر کجای ایران که بخواهید فالوده نوش جان کنید. مرغوب ترین و خوشمزه ترین فالوده را به شیراز نسبت می‌دهند و شما را به فالودۀ شیراز دعوت می‌کنند. در این شهر می‌توان بهترین نوع فالوده را تهیه کرد.

صنایع دستی شیراز

صنایع دستی نیز جای خود در میان انواع سوغات شیراز دارا است. کسانی که اهل ذوق و هنرند از کنار این صنایع دستی زیبا بی تفاوت ‌نمی‌گذرند.

قلم زنی

از دیگر هنرهای مردم هنرمند و ادب پرور شیراز قلمزنی است. این هنر بسیار زیبا کار بر روی انواع فلزات است. استادان قلم زن نقش هایزیبا بر روی طلا و نقره و مس حک می‌کنند.ظرف های زیبایی که با نقش قلم به زیبایی و ظرافتکار شده است می‌توانند سوغاتی مناسبی برای خانواده و دوستان شما باشند.

منبت کاری

در شهر شیراز کارهای دستی و صنایعی که هنرمندان با دست آن را نقش می‌دهند فراوان است. از جملۀ این هنرها و سوغاتی های شهر شیراز منبت کاری است. این هنر بسیار زیبا و ظریف بر روی چوب کار می‌شود.

نقش تخت جمشید

از دیگر سوغاتی های شهر شیراز دکوری هایزیبایی است که با نقش و طرح های تخت جمشید و سربازان هخامنشی ساخته می‌شوند. این سوغاتی برای هنر دوستان می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

نقش تخت جمشید

کتاب شعر

شیراز شهر ادب و شعر و گل و بلبل است. یکیاز سوغاتی های گرانبهای این شهر که برای آن نمی‌توان قیمتی تعیین کرد، کتاب شعراست.کتاب های شعر از شاعران پارسی گوی که در شهر شیراز مدفون هستند یکی دیگر از انواع سوغات شیراز و یک هدیه بسیار نفیس برای ادب دوستان باشد.

اگر به خرید سوغاتی در شهر شیراز فکر می‌کنید،بهتر است تمرکز خود را بر دیوان یکی از شعرا بگذارید و طبق علاقه خود یا خانواده تان یک دیوان شعر به سوغات ببرید.