چین همه کشورها را به همکاری جهانی و چندجانبه گرایی فراخواند

  • انتشار: ۱۲ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 151724

وزیر امور خارجه چین خواستار توسعه همکاری‌های جهانی و چندجانبه گرایی در برابر خطر تفرقه و تقابل شد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه چین، وانگ وزیر خارجه این کشور در «مجمع جهانی تاون هال ۲۰۲۳» که به صورت آنلاین توسط اتاق فکر مرکز شرق و غرب در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده سازماندهی شده بود، سخنرانی کرد.

وانگ با بیان اینکه جهان از تغییرات سریعی که هر قرن یک بار اتفاق می‌افتد، می گذرد، و «در کنار فرصت‌هایی برای اتحاد و همکاری خطر تفرقه و تقابل وجود دارد»، از همه کشورها خواست تا با پایبندی به «چندجانبه گرایی واقعی»، «همکاری را توسعه دهند» و »حکومت جهانی را بهبود بخشند.

وانگ با اشاره به اینکه باید از توسعه و احیای آسیا حمایت شود، تاکید کرد که هر کشوری باید در تفاهم منطقه‌گرایی باز مشارکت کند.

وانگ با تاکید بر اینکه کشورهای منطقه به همکاری مشترک و همه جانبه و چشم انداز امنیت پایدار نیاز دارند، گفت: تلاش برخی قدرت‌های غیرمنطقه‌ای برای تضعیف صلح در دریای چین جنوبی محکوم به شکست خواهد بود.

دریای چین جنوبی از زمانی که کشورهای ساحلی پس از جنگ جهانی دوم استقلال خود را به دست آوردند، موضوع مناقشات حاکمیتی بوده است.

چین با نقشه‌ای که برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ منتشر کرد، مدعی حاکمیت بر ۸۰ درصد دریای چین جنوبی است. کشورهای همسایه ساحلی مانند فیلیپین، ویتنام، برونئی و مالزی نیز مدعی این منطقه هستند.

امریکا و کشورهای منطقه با ساخت پایگاه‌های نظامی چین در جزایر مورد مناقشه و حفظ ناوگان کشتی‌های غیرنظامی خود برای مدت طولانی مخالف هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟