نام افغانستان در فهرست کشورهای با بدترین شرایط آموزشی قرار گرفت

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 153164

یک سازمان جهانی زیر نام «آموزش بالاتر از همه» اعلام کرده که نام افغانستان در فهرست کشورهای قرار دارد که در بدترین شرایط آموزشی قرار دارند.

این سازمان روز جمعه، ۲۵ سنبله، با نشر گزارشی اعلام کرده که نابرابری‌های جنسیتی، دسترسی محدود به آموزش برای دختران، حملات به مکاتب، اختلال در یادگیری، نرخ بالای بی‌سوادی و برخی چالش‌های شدید دیگر، افغانستان را در وضعیت آموزشی وخیم قرار داده است.

ملیحه مالک، مدیر اجرایی برنامه حفاظت از آموزش در جنگ و ناامنی سازمان «PEIC» گفته است که این چالش‌ها با مداخلات بازیگران «دولتی و غیردولتی» تشدید شده و ضربه مهمی به زیرساخت‌ها و فرصت‌های آموزشی کشور وارد کرده است.

به گفته او، افغانستان پیوسته در میان کشورهایی قرار گرفته است که با شکست‌های مداوم در آموزش دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

او تصریح کرده است: «حمله بر آموزش در افغانستان از تمامی طرف‌ها بوده، هم از سوی بازیگران دولتی و هم از سوی بازیگران غیردولتی و این امر به‌گونه‌ مداوم روند آموزش را زیان رسانده است. ممنوعیت‌های جدید در برابر آموزش در افغانستان هنوزهم چالش برانگیر است.»

گفتنی است که طالبان با تسلط دوباره بر کشور، همانند دوره نخست حاکمیت‌ خود، دروازه‌های دانشگاه‌ها و مکاتب متوسطه و لیسه‌ را به روی دختران بسته‌اند.

با وجود تعهدات مکرر مقام‌های این گروه برای بازگشایی دانشگاه‌ها و مکاتب، بیش از دو سال است که دختران از فراگیری آموزش محروم نگه ‌داشته شده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟