لیر ترکیه باز هم سقوط کرد

  • انتشار: ۲۵ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 125279

معاملات امروز ترکیه نشان می‌دهد که پول ملی این کشور امروز (پنجشنبه) نیز به سقوط خود ادامه داد و به بالای ۱۵ لیر در برابر دالر رسید.

معاملات آنکارا با ۱۴.۸ لیر در برابر دالر آغاز شد و در ادامه به ۱۵.۲۹ رسید. به باور کارشناسان، دلیل سقوط آزاد ارزش پول، کاهش هزینه‌های استقراض اعمال شده از سوی بانک مرکزی ترکیه است.

در ۲۳ نوامبر (۲ آذر) لیر ترکیه از ۱۱.۴ به ۱۳.۲ در برابر ۱ دالر آمریکا رسید که بزرگترین کاهش ارزش آن در ۲۰ سال گذشته است. پول ملی ترکیه در سال جاری میلادی تقریبا نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. کاهش ارزش پولی ملی منجر به ایجاد اعتراضاتی در چندین شهر بزرگ از جمله استانبول و آنکارا شد و درخواست‌هایی برای استعفای دولت را به همراه داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه معتقد است که سیاست کاهش تدریجی نرخ کلیدی به ترکیه کمک می‌کند تا تورم را کاهش دهد. مخالفان دولت اردوغان، ضمن متهم کردن رئیس جمهور به ایجاد بحران اقتصادی، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند. این در حالی است که طبق گفته‌ی اردوغان انتخابات براساس برنامه برگزار خواهد شد.

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که اصرار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بر کاهش نرخ بهره در شرایط صعود نرخ تورم علت اصلی کاهش نرخ برابری لیر است. این موضوع باعث کاهش قدرت خرید عمومی مردم ترکیه و سطح رفاه عمومی در این کشور شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟