گسترش فساد در نهادهای امنیتی کشور

  • انتشار: ۲۲ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 11745

کمیسیون حقیقت یاب نهاد مدنی- حقوقی عدالت طی گزارشی از نا بسامانی ها و اختلاس های بزرگ در میان نیروهای امنیتی خبر داده و می افزاید که بر اساس یافته های آنها بیشتر این اختلاسها از سوی افراد قرارداد کننده صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جمهور، این کمیسیون با انتشار یک گزارش ۱۵ ماده ای به مواردی مهمی از حیف و میل مواد سوختی، خوراکی و تفاوت تعداد افراد حقوق بگیر نیروهای امنیتی با تعداد حقیقی این افراد اشاره می کند.

براساس این گزارش جدول ارقام تعداد پرسونل نهادهای امنیتی ارائه شده با پرسونل واقعی موجود در قطعات نظامی تفاوت دارد.

مقدار معاشات حواله شده با توزیع اعاشه برای پرسونل متفاوت است و ارقام نشان داده شده توسط شعبه تدارکات و پیژند مالی و مقدار معاشاتی که از طریق کابلبانک حواله می شود، نیز تفاوت دارد.

بی کیفیت بودن سوخت و سایر مواد لازم برای وسایط نظامی و نبود پرزه جات مورد نیاز برای ترمیم وسایط نظامی نیز از جمله مشکلاتی بود که این نهاد در گزارش خود به آن اشاره نموده است.

برخورد نادرست افسران و فرماندهان با افراد زیردست شان و عدم رعایت نوبت برای افراد اعزامی به جبهه های جنگ و توزیع غیرعادلانه سوخت زمستانی از جمله عواملی شمرده شده است که طبق این گزارش باعث فرار سربازان از وظیفه شده است.

پایین بودن کیفیت موادغذایی و میوه و همچنین دخالت اعضای شوراهای ولایتی و پارلمان در تعیین و تقرر غیرعادلانه افراد از جمله دیگر شکایت هایی بود که در این گزارش به آنها اشاره شده است.

تنها مورد مثبتی که در این گزارش دیده می شود، مطابقت دقیق لیست سربازان ارتش با جدول پرداخت معاشات آن می باشد و این نشان می دهد که در درون ارتش حداقل در قسمت پرداخت حقوق ماهیانه سربازان و افسران آن سوء استفاده و اختلاس صورت نمی گیرد.

از همین رو آقای شمس الدین شمس رییس نهاد مستقل مدنی- حقوقی عدالت به رسم سپاسگذاری از ارتش کشور به فرماندهی لشکر ۲۰۹ شاهین و تنی چند از جنرالان و فرماندهان این لشکر تقدیرنامه اهدا کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟