کولونوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

  • انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78223

اولین نکته در باب “کولونوسکوپی چیست” شاید شما را یاد دوربین های کوچکی که روی ماشین های  کوچک کنترلی نصب شده و از آن برای عکس برداری از تونل های باریک و طویل مثل اهرام مصر استفاده می شود، بیندازد. یا اینکه شما را وادار کند صحنه هایی از معاینه فنی ماشین خود را به یاد بیاورید، زمانیکه فرد مسئول معاینه برای تست سلامت موتور ماشین، یک سیم بلند را از اگزوز به داخل می فرستد و سپس سیم را بیرون کشیده چک می کند. این در حالی است که کولونوسکوپی برخلاف تصور عامه ترس و دلهره ای ندارد.

کولونوسکوپی چیست

همان طور که گفته شد کولونوسکوپی برخلاف باور بیشتر مردم هرگز نمی تواند ترس آور باشد و شاید چیزی که این عمل را ترسناک جلوه داده تصور غلط و عدم آگاهی مردم نسبت به آن باشد. البته تماشای تصاویری که هنگام این عمل گرفته شده نیز در ایجاد ترس بی تأثیر نیست. به هر صورت نترسید قضیه به آن شدتی که در عکس می بینید نیست.

کولونوسکوپی در حقیقت معاینه جداره های داخلی روده هاست و بارو کنید اگر پزشک می توانست این کار را بدون وارد کردن دوربین به درون روده ها انجام دهد، هرگز دست به این کار تا حدودی چندش آور نمی زد.

کولونوسکوپی چیست

این عمل در واقع همان معاینه فنی جداره های داخلی روده های شماست تا اطمینان حاصل گردد به مشکلات مزاج از قبیل پولیپ روده و در حالتی بسیار بد به سرطان روده مبتلا نیستید. این آزمایش امکان بررسی دقیق روده های شما به ویژه روده بزرگ را فراهم می کند. وجود خون در مدفوع شاید یک دلیل اصلی برای تجویز این آزمایش از سوی پزشک باشد.

آماده شدن برای کولونوسکوپی

نکته دیگر در مورد “کولونوسکوپی چیست” آماده شدن برای این آزمایش به ظاهر ترسناک اما در عمل ساده می باشد. در این عمل برای اینکه امکان تهیه تصاویر دقیق فراهم گردد، روده های شما باید تمیز و خالی باشد. برای این کار باید حداقل دو روز قبل از آزمایش از خورد غذاهای سنگین پرهیز و به نوشیدن اکتفا کنید. این عمل به خالی و تمیز نمودن روده های شما کمک می کند. برخی ها برای حصول اطمینان از خالی شدن روده های خود از روغن کرچک یا نوعی پودر مخصوص نیز استفاده می کنند.

اگر روده ها تمیز و خالی نبود، چه اتفاقی می افتد

همان طور که گفته شد در آزمایش کولونوسکوپی رده ها باید کاملا خالی و تمیز باشد. در صورت وجود حتی ذرات کوچک مدفوع در روده ها چون تصاویر گرفته شده مبهم است، پزشک شما را وادار می نمایند یک بار دیگر از پهلو روی تخت بخوابید و دخول سیم حاوی دوربین به مقعد خود را تحمل کنید. استفاده از شیاف و ملین های قوی برای پاکسازی کامل روده توصیه می شود.

اگر از برخی داروها مانند قرص های ضد دیابت، آسپرین، مکمل های غذایی حاوی آهن و داروهای دیگر استفاده می کنید، قبل از کولونوسکوپی به دکتر خود اطلاع دهید تا از بروز مشکلاتی چون خونریزی و درد جلوگیری کرده باشید.  

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

اینک که می دانید کولونوسکوپی برخلاف تصاویر منتشر شده از آن، آنچنان هم ترس آور نیست، بیایید نحوه انجام این آزمایش را مرور کنیم. البته به یاد داشته باشید قبل از انجام این تست هرگز فیلم یا تصاویر انجام آن را در اینترنت یا جای دیگر نبینید چون ترس در ذهن شما رسوخ کرده پاک کردن آن زمان زیادی را نیاز دارد.

برای آرام کردن شما قبل از آزمایش، سرم و داروی آرام بخش به شما تزریق می شود، فشار خون، نبض و تنفس شما توسط دستگاه به طور مرتب چک می گردد.

وضعیت بدن

این بخش از “کولونوسکوپی چیست” شاید اصلی ترین مرحله کار باشد: به سمت چپ بدن به آرامی دراز بکشید و منتظر عمل دکتر باشید، لوله بسیار نرم و انعطاف پذیر دستگاه کولونوسکوپ که طولی به اندازه یک و نیم متر دارد و در قسمت سر آن دوربین های بسیار  کوچک قرار گرفته شده به شما نزدیک می شود، درست مانند یک مار باریک با چشمان براق!

بدون اینکه دردی احساس کنید تصاویر دیواره های داخلی روده های خود را بر روی مونیتور مشاهده می کنید، اینجاست که تازه می فهمید سیمی به بلندی یک و نیم متر در داخل روده شما در حال گردش و عکس برداری می باشد. وقتی سیم به سر لوله بزرگ رسید، باید به آرامی به پشت بخوابید تا دکتر بتواند بهتر تصاویر را مشاهده کند.

بعد از کولونوسکوپی

نکته دیگری که در مورد”کولونوسکوپی چیست” باید بدانید شرایط پس از انجام آزمایش می باشد. این آزمایش هیچگونه عوارض جانبی ندارد و یک تا دو ساعت پس از انجام آن برای اینکه اثر داروها به طور کامل از بین برود باید تحت نظر پزشک باشید. ممکن است پس از این آزمایش کمی درد و نفخ شکم داشته باشید که کاملا طبیعی است. اگر در این آزمایش نمونه گیری صورت گرفته یا پولیپ روده شما برداشته شده، به مدت چند روز رژیم غذایی خود را تحت نظر پزشک انجام دهید و زیاد فعالیت نکنید.  

کولونوسکوپی موثر در سرطان روده

همان طور که از قدیم گفته اند بیماری هرچه شدیدتر باشد درمان آن نیز سخت تر است. نکته بعدی در مورد کولونوسکوپی چیست، مفید بودن این روش در تشخیص و درمان به موقع سرطان روده می باشد. در دنیای پر زرق و برق و پرآشوب  امروزی سرطان روده در دنیا هر ساله جان میلیون ها انسان در کشورهای مختلف را می گیرد. این آزمایش اما با ارائه تصاویر دقیق از روده ها کوچکترین فعالیت سلول های سرطانی در روده ها را گزارش کرده سبب می شود به موقع آن را درمان کرد.

 حال که در مطلب کولونوسکوپی چیست با جزئیات این آزمایش به ظاهر دردناک آشنا شدید، بدون شک با خود می گویید ارزش تحمل درد را دارد.ممکن است در کولونوسکوپی به کاری وادار شوید که خیلی دوست ندارید انجام دهید اما نتیجه کار بسیار برای شما سودمند است. یا این تست به گونه ای خود را  معاینه فنی کرده اید و مطمئن هستید که دیگر اگزوز شما دود نمی دهد!