قات زدن یعنی چی؟! گیاه «قات» چیست و چه تاثیراتی بر انسان می گذارد؟

  • انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 80252

قات زدن از جمله اصطلاحاتی است که بسیاری معنای واقعی آن را درک نکرده در بسیاری موارد به اشتباه از آن استفاده می کنند. در میان مردم عادی این عبارت به معنای از کوره در رفتن و عصبانیت بیش از حد است که فرد طی آن همه چیز را می زند درب و داغون می کند. عوام قات زدن را با قاط زدن اشتباه گرفته تصور می کنند این  عبارت یک گفتار لاتی  است.

قات نزنید اما قاط بزنید!

معنای واقعی قات زدن با آن تصوری که مردم از قاط زدن دارند متفاوت است: قات در اصل گیاهی بومی است که در مناطقی از عربستان و شرق آفریقا که آب و هوای بسیار گرم دارد رشد و نمو می کند. این گیاه همین طور در منطقه صعده یمن به وفور کشت می شود. این گیاه در سال ۱۹۷۳ توسط سازمان جهانی بهداشت در گروه مواد مخدر قرار گرفت.

قات بزنید سرحال می شوید

همان طور که در بالا گفته شد قات زدن با قاط زدن معنایی متفاوت دارد. در قاط زدن فرد قاطی کرده همه چیز را خراب می کند اما در قات زدن فرد سرحال، با نشاط و سرزنده می شود. قات به عملی گفته می شود که طی آن فرد به تدریج شیره موجود در برگ گیاه قات را می مکد تا برای ساعاتی سرزنده و شاد باشد و به دور از غم ها هرچه به دهانش می رسد بگوید.

قات زدن

فردی که قات می زند بعد از چند ساعت چنان در خاموشی فرو می رود که انگار نه انگار ساعاتی قبل از شادی پرواز می کرد. قات یک ماده مخدر بسیار گران قیمت است و براساس شواهد قیمت یک بسته برگ قات در سال ۱۳۸۸ در حدود هفده هزار تومان بود. این بسته تنها برای یک وعده مصرف کافی است. برگ گیاه قات را می توان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد. این گیاه به صورت تازه مصرف می گردد.

عرب ها زیاد قات می زنند

قات زدن همان طور که گفته شد مصرف گیاه قات که نوعی ماده مخدر است می باشد. این ماده به دلیل فراوانی در عربستان و یمن مصرف کنندگان زیادی دارد. زنان و مردان زیادی در این دو کشور قات می زنند و از فرط صحبت های بی ربط در فضا پرواز می کنند اما ساعاتی بعد دچار تنبلی جسمی و فکری می شوند. براساس آمار موجود دو سوم مردان و یک سوم زنان قات می زنند. اگر در عربستان و یمن مردان و زنانی را دیدید که یک طرف دهانشان به صورت غیرعادی باد کرده تعجب نکنید، آنها قات زده اند چراکه برگ های گیاه قات به طور مستقیم در دهان گذاشته می شود. مردم یمن پس از صرف ناهار یعنی حدود ساعت یک یا دو بعد از ظهر قات می زنند و تا قبل از غروب آفتاب سرحال هستند. یمنی ها گاهی اوقات گردهم جمع می شوند و قات را با قلیان می زنند.

نظامیان عربستانی قات زدند و به یمن حمله کردند

برخی تصاویری که از نظامیان عربستان در حال حمله به یمن گرفته نشان می دهد عربستانی ها قات زدن را خوب بلدند. این نظامیان پس از قات زدن از خود بی خود شده به حملات وحشیانه دست زدند. به گفته روانشناسان مصرف گیاه قات اثرات روحی و روانی مخربی به جای می گذارد و می تواند روابط اجتماعی فرد مصرف کننده با دیگران و حتی خانواده اش را خراب کند. مردانی که قات می زنند تا هفته ها از خانواده خود دوری می کنند. جنگ عربستان علیه یمن اما سبب شد قیمت قات در این کشور تا سه برابر افزایش یابد چون قاچاق قات از یمن به عربستان به دلیل جنگ تا حد زیادی کاهش یافت. بیشترین قاچاق این گیاه از یمن به عربستان در منطقه جازان واقع در جنوب عربستان سعودی انجام می گرفت.

گیاه قات و مت آمفتامین

نکته بعدی در مورد قات زدن خاصیت روان گردانی این گیاه است. قات گیاهی از نوع دو آکالوئید است: کاتینون و کاتین موجود در این گیاه خاصیت مشابه به مت آمفتامین دارد. این دو ماده موجود در قات جزء مواد قوی روان گردان دسته بندی می شوند که قدرت آنها از مت آمفتامین کمتر است. مصرف کنندگان برگ های گیاه قات را می جوند یا آن را به صورت سیگار می کشند. برخی نیز آن را  با چای یا وعده های غذایی می خورند. این درست که مصرف قات باعث سرخوشی و شیدایی در فرد می شود اما باید در نظرداشت که روان پریشی مخرب و حتی مرگ نیز می تواند از این گیاه ناشی شود.

 قات اعتیاد آور است

قات زدن نه تنها در کشورهای تولید کننده این گیاه مثل یمن و عربستان و آفریقای شمالی مرسوم است که در برخی کشورهای دیگر مانند ماداگاسکار نیز مصرف می شود. به نظر می رسد مردان بیش از زنان قات می زنند. قات به عنوان یک ماده مخدر، یک محرک قوی است که می تواند زندگی مصرف کنندگان را تحت تأثیر  اثرات مخرب خود قرار دهد.

قات زدن در ایران ممنوع است

قات زدن در ایران ممنوع است چون همان طور که گقته شد اثری مانند کوکائین دارد. کاتینون موجود در قات اعتیاد شدید می آورد و به همین دلیل در ایران مصرف این ماده ممنوع می باشد. قات که آن را خات هم می نامند نوعی شیشه گیاهی است: بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند چون قات یک گیاه است خطری به دنبال ندارد در حالیکه تأثیرات آن کمتر از ماده مخدر صنعتی شیشه نیست. فرد معتاد به قات هم باید مراحل درمان خود را به دقت سپری کند.

به هر صورت اینک که قات زدن را شناختید و دانستید که با قاط زدن به معنی عصبانی شده تفاوت فاحش دارد سعی کنید هرگز قات نزنید چون این گیاه به حدی اعتیاد آور است که در صورت متبلا شدن به آن به سادگی نمی توانید از شر آن خلاص شوید. قات را نسخه گیاهی شیشه صنعتی می دانند و برخلاف تصور عامه که این گیاه را خطرناک نمی دانند، برگ های سبز آن می تواند سرخی و شادابی صورت شما را به زردی و سیاهی اعتیاد ناشی از دیگر مواد مخدر صنعتی و طبیعی تبدیل نماید.