ساخت دیوار مرزی میان هند و پاکستان

  • انتشار: ۴ میزان ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 9961

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، پاکستان شکایتی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد (UNSC) در مورد برنامه‌های هند برای ساخت دیوار در امتداد منطقه مرزی با پاکستان ثبت کرده است.

دهلی‌نو مدعی است که دیواری را در منطقه «جامو و کشمیر» با پاکستان خواهد ساخت تا مرز این کشور با هند در مناطق مرزی بویژه در جامو و کشمیر مشخص شود.

بخشی از کشمیر با عنوان جامو و کشمیر تحت نظارت هند است و منطقه «کشمیر آزاد» را نیز پاکستان اداره می‌کند.

«ملیحه لودهی» نماینده پاکستان در سازمان ملل دو نامه در ۴ و ۹ سپتامبر سال جاری به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده است.

نماینده پاکستان در سازمان ملل در نامه ۹ سپتامبر به «ویتالی چورکین» رئیس شورای امنیت سازمان ملل، با ابراز نگرانی در مورد ساخت دیواری در مناطق مرزی این کشور از سوی دولت هند شکایت ثبت کرده است.

دولت هند قرار است دیواری به بلندی ۱۰ متر و عرض ۱۳۵ فوت در طول مرز ۱۹۷ کیلومتری «جامو و کشمیر» با پاکستان بسازد.

وی گفت: پاکستان معتقد است ساخت دائمی یک دیوار در مرز پاکستان با جامو و کشمیر قطعنامه شورای امنیت در سال ۱۹۴۸ را نقض می‌کند.

نماینده پاکستان در سازمان ملل اظهار داشت: منطقه جامو و کشمیر در سطح بین المللی بعنوان یک سرزمین مورد مناقشه با تعدادی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت رسمی این منطقه به رسمیت شناخته شده است.

«وکاس سوارپ» سخنگوی وزارت امور خارجه هند نیز در این خصوص گفت: دهلی‌نو آگاه است که پاکستان دو نامه در مورد مسایل این کشور با هند را به شورای امنیت ارسال کرده است.

وی گفت: مقامات اسلام‌آباد در نخستین نامه به شورای امنیت گفته‌اند که هیچ مذاکره‌ای در مورد روابط هند و پاکستان صورت نگرفته است در حالی که مذاکرات مقام‌های نظامی این دو کشور هفته گذشته در دهلی‌نو برگزار شده است.

این در حالی است که «قاضی خلیل الله» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان پیش از این اعلام کرده که هند و پاکستان که رقبای هسته‌ای در منطقه هستند، هیچ برنامه‌ای برای دیدار نخست‌وزیران دو کشور در حاشیه هفتادمین نشست سالانه سازمان ملل در نیویورک ندارند.

برخی از کارشناسان معتقد بودند «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند و «نواز شریف» همتای پاکستانی وی ممکن است این فرصت را برای بهبود روابط تیره اسلام‎‌آباد و دهلی‌نو به کار ببرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در این باره به «رویترز» گفت: اسلام‌آباد هیچ پیشنهادی در مورد دیدار «نواز شریف» با «نارندرا مودی» دریافت نکرده است.

مذاکرات تعیین شده در سطح مشاوران امنیت ملی هند و پاکستان ماه گذشته به تعویق افتاده بود اما مقام‌های نظامی هند و پاکستان باوجود تنش‌های اخیر، برای بهبود روابط در مذاکرات دهلی‌نو در مورد مسائل مربوط به مدیریت و تنش‌های مرزی تبادل نظر و توافق کردند.

مقام‌های هند و پاکستان در این دیدارها دستور کار جدیدی برای جلوگیری از نقض آتش بس در مناطق مرزی دو کشور وضع کردند اما پس از بازگشت مقام‌های نظامی این کشور از دهلی‌نو، نیروهای امنیتی این دو کشور باردیگر آتش بس را نقض کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟