از بین بردن خط لبخند با روش های خانگی و پزشکی

  • انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 77883

هنگامی که زیبایی های لبخند شما در کنار اثار و خطوطی که روی صورت تان به یادگار می گذارند رنگ می بازند و خط لبخند روی صورت تان جا خوش می کند برای خیلی از افراد می تواند سرآغاز کابوسی وحشتناک باشد که حتی خنده را از روی لبها محو می کند. ایجاد چین و چروک روی پوست و بوجود آمدن خط های ریز و درشت در کنار لب ها و چشم ها بخش طبیعی از پروسه پیر شدن است هرچند داشتن این خطوط همیشه ربطی به سن و سال نداشته و ندارد اما صرف حضورشان خاطر خیلی از ما را آزرده می سازد. در این مقاله به موضوع خط لبخند می پردازیم همراه باشید.

خط لبخند

علل بوجود آمدن خط لبخند

خط ها و چروک های ایجاد شده روی پوست مان لزوما به علت بالا رفتن سن مان نیست و معمولا نتیجه حالت هایی است که ما در حالت های مختلف به چهره خود می دهیم. بیشتر اوقات مراقبت نکردن از پوست و بودن در معرض نور خورشید باعث شدید تر شدن این مشکلات پوستی می شود از جمله خط هایی که خیلی شایع می باشند خط اخم و خط لبخند هستند و علت بوجود آمدن شان نیز حرکات پی در پی ماهیچه های اطراف لب و بینی است چرا که پوست اطراف دهان حالت ارتجاعی خود را از دست داده و در پی آن حجم شان از بین می رود و موجب تشکیل خطوط می شوند. بطوریکه اگر دقت کرده باشید سخنوران و کسانی که بیشتر می خندند و صحبت می کنند خطوط خنده عمیق تری نسبت به کسانی که کمتر صحبت می کنند دارند.

از دیگر مواردی که در به وجود آمدن این خطوط نقش بسزایی دارند می توان به کاهش کلاژن سازی پوست، کاهش حالت کشسانی پوست، کم آبی پوست، ژنتیک، مصرف دخانیات و اشعه های خورشید اشاره کرد.

راهکار هایی برای از بین بردن خط خنده

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مایلید این خطوط ایجاد شده روی صورت تان را از بین ببرید باید بگوییم که امروزه به مددعلم و دانش و تکنولوژی شما گزینه های بسیاری پیش رو دارید که می تواند در این زمینه یاری تان کند و ما در این مقاله به بیان برخی از آنها می پردازیم:

اصلاح خط لبخند با درمان های خانگی

در حال حاضر روش های زیادی برای درمان خطوط صورت از جمله خط لبخند ارائه شده است. و شما می توانید با استفاده از این روش ها این خطوط را محو و در صورت تداوم کاملا از بین ببرید. ادامه مطلب را در دو عنوان استفاده از ماسک های خانگی و ورزش های مناسب برای محو خطوط لبخند پی می گیریم.

استفاده از ماسک های خانگی

روغن زیتون و روغن آرگان درمان های بی نظیری هستند برای از بین بردن خط لبخند از روی صورت. روغن زیتون حاوی ترکیبات ضد پیری می باشد که چربی موجود در ان به محوتر شدن خطوط خنده کمک می کند و از طرف دیگر مانع بوجود آمدن خطوط جدید در نواحی مورد نظر می شود و این را نیز می دانید که روغن زیتون برای مرطوب ماندن پوست و بازسازی سلول ها بسیار مفید است روغن آرکان نیز که حاوی ۸۰ درصد از اسیدهای چرب است از آسیب رساندن رادیکال های آزاد به پوست شما جلوگیری خواهد کرد و استفاده از این روغن مفید برای مدتی می تواند به محو خطوط از صورت تان کمک کند.

برای استفاده از این روعن ها شما می توانید ابتدا صورت تان با آب و صابون مناسب بشویید و سپس چند قطره روغن آرگان یا زیبتون را روی پوست تان بریزید و به ارامی و با حرکات دایره وار ماساژ دهید.

استفاده از اسکراپ کیوی و لایه برداری از این اسکراپ می تواند باعث محو خط لبخند شود چون باعث برداشته شدن سلول های مرده پوست می شود که در نهایت این عمل موجب تنفس بهتر پوست و کم شدن خطوط خنده می شود. به این منظور شما یک قاشق غذاخوری کیوی له شده را با یک قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و پس از آن از این ماسک روی صورت تان بگذارید و با حرکات دایره ای ماساژ دهید. شما می توانید از این اسکراپ یک بار در هفته استفاده کنید

ورزش های مناسب برای محو خط لبخند

علاوه بر استفاده از روغن ها و اسکراپ ها و ماسک ها، انجام ورزش های مربوط به صورت هم می تواند خطوط خنده را از بین ببرد و در جلویری از بوجود آمدن خطوط جدید نیز موثر است. در ادامه چند ورزش صورت را معرفی می کنیم:

ورزش اول:
سعی کنید دندان تان را بسته نگه دارید
حالا تا جایی که می توانید لبخندی کشیده بزنید و حتما
برای ۱۰ ثانیه در همین حالت بمانید پس از ۱۰ ثانیه
صورت تان را ریلکس کنید و سپس دوباره این ورزش را انجام دهید
این ورزش را ۱۰ تا ۲۰ بار و یک بار در روز انجام دهید

ورزش دوم:
لب هاتان را با اندکی فاصله از هم باز نگه دارید
حالا با استفاده از انگشت تان دو گوشه دهان تان را تا جایی که امکان دارد به طرفین بکشید و ۱۰ ثانیه در همان حالت بمانید.
سپس صورت تان را ریلکس کنید و دوباره ورزش را انجام دهید
این ورزش را ۱۰ تا ۲۵ بار و یک بار در روز انجام دهید

اصلاح خط لبخند با روش های پزشکی

استفاده از روش های زیر نیز برای اصلاح خط خنده سفارش می شود:

تزریق ژل و چربی

با تزریق ژل و چربی می‌توان با برگرداندن عناصر از دست‌ رفته‌ی صورت درگذر زمان، حجم اولیه‌ی آن را بازگرداند.

هایفوتراپی

هایفوتراپی در واقع کلاژن پروتئینی طبیعی است که پوست را جوان و سفت نگه‌داشته و حالت ارتجاعی آن را حفظ می‌کند. چرا که با افزایش سن، کلاژن خاصیت کشسان و قدرت خود برای ایستادگی در برابر نیروی جاذبه را ازدست‌داده و پوست دچار افتادگی می‌شود. روش اولتراپی می‌تواند فرایند تولید کلاژن تازه را تحریک کرده و موجب رفع بسیاری از مشکلات زیبایی پوست از جمله درمان خط لبخند می شود

بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش برای رفع خط خنده و ضد پیری بدون جراحی رایج است که در طی آن محلول رقیقی از سم بوتولینم به عضلات صورت تزریق می‌شود. بوتاکس خط خنده باعث مسدود شدن پایانه‌های عصبی و نرسیدن پیام انقباض به عضلات اطراف دهان می‌شود. این تزریق با استفاده از یک سوزن بسیار نازک انجام می شود.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی یک روش ضد پیری بدون جراحی است که به دلیل عملکرد مناسب و قیمت پایین آن نسبت به عمل جراحی، رواج بالایی دارد. در این روش برای از بین بردن خط لبخند، یک محلول اسیدی بر روی مناطق کوچکی از پوست مانند کنار دهان و خطوط خنده قرار داده می‌شود.