7 شهروند روس که توسط آمریکا تحریم شده اند، چه کسانی اند؟

  • انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اقتصادبین الملل
  • شناسه مطلب: 39361

ایالات متحده آمریکا در ادامه تحریم افراد و سازمان روسی، اخیرا 7 تن از شخصیت های روسی را در فهرست تحریمی خویش قرار داده است در مطلب زیر و با توجه به گزارش های نشر شده در نیویورک تایمز و سی ان ان به سوابق این 7 تن نگاهی مختصری انداخته ایم.

۱- ولادیمیر بوگدانف، رهبر مخفی یک غول نفتی

بوگدانف ۶۶ساله نقش مهمی در شرکت سورگوت‌نفته‌گس (Surgutneftegas) چهارمین شرکت تولید کننده نفت در روسیه دارد. اما این نقش آنقدر عجیب و پیچیده ‌است که حتی با معیارهای روسی نیز همخوانی ندارد.

روی کاغذ آقای بوگدانف مالک ۰.۳۷ درصد از سهام این شرکت است، اما در اصل رابط شرکت با ولادیمیر پوتین است. او این نقش را زمانی به‌عهده گرفت که پوتین هنوز رئیس‌جمهور نشده بود و در سنت‌پطرز‌بورگ یک جایگاه دولتی عادی داشت.

سورگوت نفته‌گس بیشتر از هر شرکت دیگری از ذخایر نقدی نگهداری می‌کند. براساس یک برآورد این میزان نقدینگی به ۳۸.۵میلیارد دالر می‌رسد. نگهداری این میزان نقدینگی پای آقای بوگدانف را به میان کشیده. شایعات نشان داده که او نقشی اساسی در ذخیره این پول برای پوتین دارد.

۲- اولگ دری‌پاسکا، سرمایه‌دار صنعتی مرتبط به پائول مانافورت

بیسیک‌المنت، ۱۰۰ شرکت روسی و بین‌المللی را کنترل می‌کند و کنترل نهایی همه آنها دست دری‌پاسکا است.

او امپراتوری‌اش را در جنگ آلومینیوم که دهه ۱۹۹۰ به راه افتاد به راه انداخت و با پیروزی در کنترل منابع استخراجْ سلطنتش را پایه‌گذاری کرد.

اتصال دری‌پاسکا به پوتین از طریق همسرش، پولینا یاماشیوا، برقرار شد. پدر پولینا برای بوریس یلتسین کار می‌کرد و با پوتین همکار بود. از همان زمان آنها دوستان خوبی شدند.

او پائول مانافورت، کسی که مدیریت کمپین انتخاباتی ترامپ را در سال ۲۰۱۶ بر عهده داشت، را در یکی از زیر مجموعه‌هایش استخدام کرد.

۳-  سلیمان کریمووا، با نفوذ در حوزه طلا

کریمووای ۵۲ساله صاحب پولیوس، بزرگترین معدن طلا، و یکی از اعضای شورای فدراسیون‌های روسیه‌ است. او یک بار در فرانسه برای اتهامات مرتبط با مالیات، که مربوط به خرید ویلا می‌شد، تحت بازجویی قرار گرفت.

همچنین، کریمووا یکی از سرمایه‌گذاران اصلی مسجدجامع مسکو است که سال ۲۰۱۵ با حضور همزمان پوتین و اردوغان افتتاح شد. او اصالتاً اهل داغستان است.

۴- ایگور روتنبرگ، وارث یک شرکت ساختمانی

روتنبرگ ۴۴ساله، پسر ارکادی روتنبرگ، حریف تمرینی سابق پوتین در مسابقات جودو، است. تجارت خانوادگی آنها شانه‌به‌شانه پیشرفت‌های سیاسی پوتین رشد کرد. ایگور روتنبرگ در حال حاضر کوچکترین عضو و شریک بزرگترین شرکت ساخت‌وساز در روسیه است که توسط پدر و کاکایش اداره می‌شود.

۵-  کریل شامالوف، داماد احتمالی پوتین

شامالوف ۳۶ساله از مدیران ارشد و دارنده بیشترین سهام شرکت سیبور، یکی از شرکت‌های تولید نفت و گاز و محصولات مرتبط، است. او این سمت‌های مهم را تنها کمی قبل از ازدواج با کاترینا تیخونووا (کسی که همه باور دارند به احتمال خیلی زیاد دختر پوتین است) به دست آورد.

آنها سال ۲۰۱۳ ازدواج کردند. این وصلت با گرفتن وامی یک میلیارد دالری و خرید ۱۷درصدی سهام توأمان بود. اما بعد از جدایی مجبور شد همین میزان سهام را واگذار کند.

۶-  آندره‌ئی وی.اسکوچ، میلیاردری در پارلمان

اسکوچ ۵۲ساله یکی از اعضای پارلمان روسیه و یکی از صاحبان یک شرکت آهن و فولاد در روسیه است. علاوه بر همه اینها، او سهامدار یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تلفن و مخابرات است که اداره اصلی آن در دست عثمانف، از دوستان نزدیک ولادیمیر پوتین، است.

۷-  ویکتور اف.وکسلبرگ، یکی از پولدارترین‌های روسیه

وکسلبرگ ۶۰ساله که رابطه نزدیکی با کرملین دارد یکی از پایه‌گذارهای اصلی رنووا گروپ است. رنووا یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری بین‌المللی در زمینه تولید آهن، انرژی، مخابرات و شرکت‌های بانکی و برخی فرودگاه‌های روسیه است.

همانند اکثر ثروتمندان روسیه، وکسلبرگ هم ثروتش را مدیون آتش جنگی است که بعد از ۱۹۹۰ برافروخته شد؛ اما او نشان داد که برخلاف دیگر پولدارهای بانفوذ روس که پایشان در مسائل فساد و جرایم گیر است تاجری واقعی است و علاقه‌ای به این حواشی ندارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟