وظایف زن نسبت به شوهر از منظر اسلام و قرآن

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۳
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 181170

دین اسلام برای تداوم و استحکام روابط مشترک بین زوجین برای هر یک از آنها حقوقی را در نظر گرفته و در مقابل این حقوق برای آنها تکلیفی را مشخص کرده است. شناخت وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر میتواند شیرینی زندگی را دو چندان کند.

یک زندگی زناشویی با محبت، احترام متقابل، شناخت حقوق و رعایت آن حقوق تداوم پیدا می‌کند. اگر هر کدام از زوجین در این راستا کوتاهی کنند، چوب آن را هر دو خواهند خورد.

وظایف زن

ما در این مقاله ازاطلس پلاس لیستی از شرح وظایف زن در مقابل شوهر و یا به عبارتی حقوقی که شوهر بر زن دارد تهیه کرده‌ایم. باشد که شاهد استحکام هر چه بیشتر خانواده‌ها و تداوم محبت بین زوجین باشیم.

محبت به شوهر

یک زن زیرک به خوبی می‌داند که ذات انسان طالب محبت و احترام است. زن وظیفه دارد با تقدیم محبت خود به همسرش شخصیتش او را تکریم کرده به او احترام بگذارد.

مرد طالب آرامش است و می‌خواهد در محیطی سرشار از محبت و صمیمیت زندگی کند. خانه محل امنی برای خستگی‌های روزانۀ مرد است.

یک زن جز با زبان محبت و تکریم نباید با همسرش سخن بگوید. گفتار و کلام محبت آمیز زن معجزۀ زندگی مشترک آنهاست.

اطاعت زن از شوهر

اطاعت از شوهر یکی از وظایف مهم زن است که در اسلام به آن سفارش زیادی شده است. زن در همۀ موارد تا آنجا که با احکام الهی تناقض نداشته باشد موظف است از همسرش اطاعت کند.

چنان که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: اگر سجده کردن برای غیر از خدا جایز بود، دستور سجدۀ زن بر شوهر واجب می‌شد.

زن با اطاعت از شوهرش می‌تواند حقوق او را ادا کند.

خوب شوهر داری کردن

شوهرداری کردن یک نوع هنر و مهارت است. اگر یک زن این مهارت را خوب بلد باشد می‌تواند از خانه یک محل امن برای همسر و فرزندانش بسازد.

حتی در روایات اسلامی از خوب شوهر داری کردن به عنوان جهاد یاد شده است و فرموده‌اند، جهاد زن خوب شوهرداری کردن است.

خوش خلقی

یکی دیگر از وظایف زن در مقابل همسر، اخلاق خوش اوست. یک زن با اخلاق خوش می‌تواند دغدغه‌های ذهنی یک مرد را هموار کرده آرامش را مهمان خانۀ خود کند. داشتن زبان تشویق و ترغیب و تکریم، هنر و سرمایه برای یک زن محسوب می‌شود.(صد البته که این خصلت را مردان نیز باید دو برابر زنان داشته باشند).

یک زن زیرک هیچ فرصتی را برای ابراز محبت خود به همسر از دست نمی‌دهد. و برای صحبت کردن با همسرش زبان لین و لحن آرام را در پیش می‌گیرد.

آزردن شوهر توسط زن باعث می‌شود که خداوند هیچ یک از کارهای مستحب و واجبش را از او نپذیرد. یک زنِ لایق از تحقیر و سرزنش همسرش دوری می‌کند. هیچ وقت زبان به تحقیر و تهدید شوهرش باز نمی‌کند.

ابراز علاقه به شوهر

مردها تشنۀ محبتند. اگر او این محبت را در خانه و از طرف همسرش دریافت نکند، دچار سرخوردگی می‌شود و در خانۀ خود احساس غربت می‌کند.

نتیجۀ این احساس چیزی جز افسردگی و اضطراب برای مرد به دنبال ندارد. که تبعات آن هم دامنگیر همسر و فرزندان می‌شود.

مرد در جامعه با افراد گوناگون و سلایق مختلف و اتفاقات گوناگون مواجه می‌شود، ممکن است اوقات ناخوشی را در بیرون از منزل تجربه کند. این زن است که می‌تواند با رویی خوش و کلمات محبت‌آمیز غبار خستگی را از روح مرد بزداید.

نظافت و آرایش

نظافت منزل و نظم خانه و پیراستن و آرایش کردن برای شوهر یکی دیگر از وظایف زن در قبال همسرش است. این امر باعث ایجاد یک رابطۀ صمیمانه و جلب رضایت همسر می‌گردد.

زن با آراسته کردن خود و پوشیدن لباس های مناسب و نظافت بدن، باعث جلب توجه شوهر خود می‌شود. این کار او باعث می‌شود تا همسرش از نامحرمان چشم بپوشد و فقط به او عشق بورزد.

از رسول اکرم(ص) نقل است که، بر زن لازم است که خود را با خوشبوترین عطرها خوشبو نماید و به بهترین وجه آرایش کند و بهترین لباس‌های خود را بپوشد و خود را برای شوهرش آماده کند.

البته آراستگی و خوشبویی تنها اختصاص به زن ندارد، مرد هم باید در این زمینه توجه کامل به خود داشته باشد. از آنجایی که این مطلب مربوط به وظایف زن می‌باشد ما به تکالیف و وظایف یک زن اشاره می‌کنیم.

خانه داری

زن با آماده کردن غذاهای خوشمزه و مطابق ذوق همسر و فرزندان، خود را در این وظیفۀ خویش نیز باید محک بزند. یک زن کدبانو با ذوق و سلیقه‌ای که در این زمینه می‌تواند از خود نشان دهد، محبوبیت خود را نزد همسرش بیشتر می‌کند.
تهیۀ بهترین غذا و بهترین تزئین با هزینۀ کم می‌تواند محیط خانه را گرم‌تر از پیش و عشق همسر به خودش و علاقه‌اش به سپری کردن بیشترین اوقاتش در خانه را افزایش دهد.

البته اسلام انجام کارهای خانه را جزء وظایف شرعی یک زن قرار نداده است. مرد نمی‌تواند زن را مجبور به انجام کارهای خانه، آشپزی و تهیه غذا نماید. حتی برای شیر دادن به بچه هم زن می‌تواند از همسرش مطالبۀ حق داشته باشد.

ولی زن برای ایجاد محبت و صمیمیت و همچنین ساختن فضایی گرم و پر از محبت در خانه، این وظایف را با رضایت به دوش می‌گیرد.

آمادگی جنسی

روابط جنسی بین زن و مرد یکی از عوامل استحکام پایۀ خانواده است. این امر در حدی اهمیت دارد که یکی از دلایل افزایش طلاق در بین زوجین عدم رعایت همین مسئله است. پیش قدمی زن در مسایل جنسی از نظر اسلام امری مستحب بر شمرده شده است.

از پیامبر گرامی اسلام نقل است که:

بر هر زن مسلمانی واجب است که خود را آراسته به بهترین لباسها و عطرها نماید و هربامدادان و شامگاهان خود را بر شوهرش عرضه دارد. این گونه آمادگی زن، شوهر را از هر گزندی در بیرون از خانه در امان نگاه می‌دارد.

وظایف زن در قبال شوهر تنها به موارد فوق خلاصه نمی‌شود، بلکه یک زن وظایف بسیاری در قبال شوهر خود دارد، که اینها نمونه‌ای از بی‌شمار وظایف یک زن بود که به اختصار عنوان شد. البته شوهر نیز از نظر شرعی وظایفی در قبال همسرش بر عهده دارد که مجال این سخن در این مطلب نیست.