گزارش سازمان ملل: پاکستان و ایران میزبان ۹۰ درصد از پناهجویان افغانستانی هستند

  • انتشار: ۶ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 158224

براساس گزارش جدید سازمان ملل، ایران با ۳٫۴ میلیون و پاکستان با ۲٫۱ میلیون، با هم میزبان ۹۰ درصد از کل پناهجویان افغانستانی هستند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و آژانس پناهندگان سازمان ملل، در گزارش جدیدی اعلام کرد ایران ۳٫۴ میلیون و پاکستان ۲٫۱ میلیون و در مجموع ۹۰ درصد از کل پناهجویان افغانستان را میزبانی می‌کنند.

براساس این گزارش، تعداد پناهندگان افغانستانی در سراسر جهان از ۵٫۷ میلیون به ۶٫۱ میلیون نفر افزایش یافته است که بیشتر منعکس کننده تخمین‌های جدید دولت پاکستان است و به دلیل ورود افغانستانی ها به این کشور از زمان تسلط طالبان در آگوست ۲۰۲۱ به شمار می‌رود.

این سازمان در گزارش تحلیلی جابجایی اجباری در شش ماهه اول سال ۲۰۲۳ اعلام کرد: «تا پایان ماه ژوئن، حدود ۳۵٫۸ میلیون پناهنده در سراسر جهان وجود دارند که بیشتر آنها سال‌هاست که آواره هستند».

سازمان ملل تاکید کرد: همچنین تعداد افرادی که به دلیل جنگ، آزار و اذیت، خشونت و نقض حقوق بشر در سراسر جهان آواره شده‌اند از ۱۰۸٫۴ میلیون نفر در پایان سال گذشته به ۱۱۰ میلیون نفر در پایان ژوئن ۲۰۲۳ افزایش یافته است. تخمین زده می‌شود که این تعداد تا پایان سپتامبر از ۱۱۴ میلیون فراتر رفته باشد که یک رقم بی سابقه است.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفت: «تمرکز جهان اکنون بر روی فاجعه انسانی در غزه است. اما در سطح جهانی، درگیری‌های بسیار زیادی در حال افزایش یا تشدید هستند. افراد بی‌گناه را از بین می‌برند و مردم را ریشه کن می‌کنند.

او جامعه بین المللی را در عدم حل یا جلوگیری از درگیری‌ها مقصر دانست و خواستار همکاری بهتر برای پایان دادن به خشونت و اجازه دادن به آوارگان برای بازگشت به خانه‌هایشان شد.

براساس آمار سازمان ملل متحد، مطابق با گزارش‌های سال ۲۰۲۲ حدود ۸۷ درصد از کل پناهجویان در سراسر جهان تنها از ۱۰ کشور هستند. بیش از نیمی از پناهندگان در سراسر جهان، افغانستانی ، سوری یا اوکراینی هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟