پنتاگون بدنبال افزایش ماموریت پهپادها است

  • انتشار: ۲۷ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 8309

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بدون اعتنا به اعتراضات جهانی در حال بررسی طرحی است که ماموریت هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) این کشور را افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از مهر، «جف دیویس» یکی از سخنگویان پنتاگون اعلام کرد نیروی هوایی ارتش آمریکا روزانه ۶۰ ماموریت گشت زنی با هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) انجام می دهد.

وی افزود که پنتاگون طرحی را در دست دارد که شمار ماموریت های پهپادهای این کشور را تا سال ۲۰۱۹ با ۵۰ درصد افزایش به ۹۰ ماموریت در روز برساند. دیویس به خبرنگاران گفت که تقاضا برای افزایش این گونه ماموریت ها در مناطقی که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، افزایش یافته است.

بر اساس این طرح قرار است ارتش بین ۱۰ تا ۲۰ ماموریت، نیروهای عملیات ویژه نیز ۱۰ ماموریت و پیمانکاران نیز ۱۰ پرواز ماموریتی بر فراز مناطق مختلف جهان داشته باشند. به گفته دیویس این تعداد به علاوه ۶۰ ماموریت کنونی نیروی هوایی آمریکا به ۹۰ تا ۱۰۰ ماموریت در روز خواهد رسید.

این در حالی است که کشتار غیرنظامیان در حملات پهپادها از جمله اصلی ترین دلیل مخالفت نهادهای حقوق بشری جهان با به کارگیری این سلاح ها توسط آمریکا است. این امر اعتراضات گسترده ای را نیز در داخل آمریکا برانگیخته است.

همچنین با توجه به این که بیشترین قربانیان حملات پهپادها در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان را غیرنظامیان تشکیل می دهند، این حملات موجب اعتراض مقامات دو کشور و تیرگی روابط اسلام آباد-واشنگتن شده است. مردم پاکستان نیز بارها با برگزاری تظاهرات ضمن ابراز خشم و تنفر شدید از آمریکا، خواهان توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور به مناطق قبایلی کشورشان شده اند.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟