واکنش امریکا به ممنوعیت پوشیدن عبا در مکاتب فرانسه برای دختران مسلمان

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 152531

یک هیات مشورتی حکومت ایالات متحده به تازگی ممنوعیت پوشیدن چپن توسط دختران مسلمان در مکاتب فرانسه را محکوم کرد و گفت که این محدودیت به منظور «ارعاب» اقلیت مسلمان اعمال شده است.

به نقل از فرانس پرس، ابراهام کوپر، رییس کمیسیون آزادی‌های مذهبی بین المللی ایالات متحده روز گذشته این ممنوعیت را «تلاش نادرست برای ترویج ارزش فرانسوی غیرمذهبی‌گرایی» خواند.

کوپر در بیانیه‌ای گفت: فرانسه به تفسیر خاصی از سیکولاریزم برای هدف قرار دادن و ارعاب گروه‌های مذهبی، به‌ویژه مسلمانان ادامه می‌دهد.

وزیر معارف فرانسه ماه گذشته اعلام کرد که مقامات آن کشور پوشیدن لباس‌هایی را در مکاتب ممنوع می‌کنند که شماری از زنان مسلمان آنرا می‌پوشند.

وزیر معارف فرانسه استدلال کرد که این نوع لباس قوانین سیکولار کشورش را در مراکز آموزشی نقض می‌کند.

اما کوپر گفت: همان گونه که باید استفادهٔ یک دولت از اختیارات‌اش برای تحمیل یک دین خاص بر جمعیت‌اش محکوم شود، محدود کردن اعمال مسالمت‌آمیز اعتقادات مذهبی افراد برای ترویج سیکولاریزم نیز محکوم شود.

فرانسه در ماه مارچ سال ۲۰۰۴ قانونی را تصویب کرد که شاگردان مکاتب را از پوشیدن لباس‌هایی منع می‌کند که نماینگر وابستگی‌‌ آنان به دین می‌باشد. این ممنوعیت شامل پوشیدن صلیب‌های بزرگ، عرقچین یهودی و چادر‌هایی می‌شود که زنان مسلمان به سر می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟