نگرانی نهادهای حامی خبرنگاران از وضعیت رسانه‌ها و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان

  • انتشار: ۳ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 157972

فدراسیون نهادهای حامی حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها در تبعید از وضعیت خبرنگاران و رسانه‌ها تحت حاکمیت طالبان اظهار نگرانی کرده است.

این فدراسیون امروز چهارشنبه (۳ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت که طالبان خشونت‌، لت‌وکوب، سانسور گسترده، بازداشت خبرنگاران و کنترل گردش اطلاعات را بر کار رسانه‌ای و فعالیت خبرنگاران اعمال کرده اند.

علاوه بر این، این فدراسیون گفته است که طالبان جلو نشر گزارش‌های انتقادی را گرفته اند و خبرنگاران زن با شدیدترین سرکوب روبرو اند.

اعلامیه گفته است: نهادهای مستقل حامی حقوق خبرنگاران که گاهی دید انتقادی نسبت به وضعیت رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در زیر چتر حاکمیت طالبان دارند را تحت فشارهای گوناگون قرار می‌دهد.

خودسانسوری، وضعیت وخیم رسانه‌ها و خبرنگاران در ولایات، تمرکز خبرنگاران بر پوشش اعلامیه‌ها و رویدادهای رسمی حکومت طالبان به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات و هراس از تحت پیگیرد قرارگرفتن مواردی دیگر است که به گفتۀ این فدراسیون، خبرنگاران و رسانه‌ها با آن مواجه اند.

فدراسیون نهادهای حامی حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها گفت که زنان به گونۀ کلی از رسانه‌ها حذف شده اند و در مواردی اندک حضور سمبولیک در رسانه‌های مشهور در شهرها دارند و آنهم تحت محدودیت فعالیت می‌کنند.

این فدراسیون افزود که از رهایی شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای از زندان حکومت طالبان به ویژه مرتضی بهبودی خبرنگاران فرانسوی – افغانستانیالاصل خوشبین است، اما تداوم بازداشت خبرنگاران، ضربۀ سنگین بر کار خبرنگاری و رسانه‌ای در افغانستان است.

در اعلامیه این فدراسیون آمده است: فدراسیون در تبعید همچنان نگران روزنامه‌نگاران بازداشتی در زندان‌های گروه طالبان است و امیدوار است که به زودی آنان نیز از زندان رها و دوباره به فعالیت‌های روزنامه‌نگاری شان ادامه دهند.

بر اساس آمار خبرنگاران بدون مرز از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، علاوه بر خشونت‌های فزیکی و روانی، چهار خبرنگار در افغانستان کشته شده و چهار خبرنگار نیز در زندان حکومت طالبان به سر می‌برند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟