طالبان و امتحان کانکور؛ «از جای خالی دختران در رتبه بندی‌ها تا حضور کمرنگ اشتراک کنندگان»

  • انتشار: ۱۴ عقرب ۱۴۰۱
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 134086

نتایج امتحان کانکور عمومی افغانستان امروز از سوی اداره ملی امتحانات که اکنون تحت کنترل گروه طالبان است، اعلام شد.

نتایج کانکور عمومی امسال در حالی اعلام شد که نگرانی‌های جدی در مورد آینده تحصیلی دختران وجود دارد.

کانکور عمومی افغانستان امسال از ۱۴ تا ۱۶ میزان در ۳۳ ولایت و در کابل روزهای ۲۱ و ۲۲ میزان از سوی اداره ملی امتحانات برگزار شد.

در جریان برگزاری این آزمون در سراسر افغانستان، گزارش‌های زیادی از ممانعت اشتراک دختران توسط نیروهای گروه طالبان و وضع محدودیت بر آنها، منتشر شد.

گروه طالبان در سال جاری، به داوطلبان دختر امتحان کانکور حق انتخاب پنج رشته ژورنالیزم، اقتصاد، انجینیری، وترنری و زراعت را نداد.

امتحان عمومی کانکور، مهمترین آزمون برای دانش آموزان در افغانستان است و آنها با سپری کردن آن می‌توانند در رشته‌های تحصیلی مورد علاقه خود، تحصیل کنند و مسیر آینده خود را انتخاب کنند.

اما وضع محدودیت بر آموزش دختران در افغانستان توسط گروه طالبان و حذف تدریجی و بی صدای آنها، باعث شده است که نگرانی‌های زیادی در مورد آینده نیمی از جمعیت افغانستان به وجود بیاید.

جای خالی دختران در میان ده نفر اول

بر اساس اعلام اداره ملی امتحانات که تحت کنترل گروه طالبان است، در میان فهرست ده نفر اول امتحان کانکور عمومی امسال هیچ دختری حضور ندارد.

این اداره اعلام کرده است که سلیمان فرزند غلام جیلانی، با اخذ ۳۵۵٫۴۲۰۴  به عنوان رتبه اول کانکور در دانشکده طب دانشگاه هرات راه یافته است. رتبه‌های بعدی تا رتبه دهم را نیز پسران در اختیار دارند.

این در حالی است که سال‌های گذشته، در فهرست افراد رتبه اول تا دهم کانکور، حضور دختران چشم‌گیر بود و در اکثر این سالها، نفر رتبه اول کانکور، یک دختر بود.

شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی به اعلام نتایج کانکور عمومی و جای خالی دختران در میان رتبه‌های برتر واکنش نشان داده‌اند و آن را تلاش عمدی گروه طالبان برای حذف دختران و زنان دانسته‌اند.

شماری دیگر از شهروندان افغانستان نیز به جای خالی قربانیان حمله به آموزشگاه کاج در این آموزن اشاره کرده‌اند و گفته‌اند که اگر دختران دانش آموز کاج زنده می‌بوند، حتما رتبه اول از آن آنها بود.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های شدید بر آموزش دختران وضع کرده و بسیاری از آنها به دلیل این محدودیت‌ها، دچار ناامیدی و امراض روانی شده‌اند.

این گروه در بیش از یک سال گذشته که قدرت را در افغانستان در اختیار داشته، به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه دسترسی به مکتب را نداده‌اند و بر پوشش و آموزش دختران دانشجو در دانشگاه‌های کشور نیز محدودیت‌های شدید وضع کرده‌اند.

حضور کمرنگ اشتراک کنندگان

اداره ملی امتحانات اعلام کرده بود که در امتحان کانکور عمومی امسال ۱۵۰ هزار نفر اشتراک می‌کنند، اما در جریان روزهای برگزاری این امتحان، گزارش‌های متعدد از کاهش چشم‌گیر اشتراک کنندگان منتشر شد.

علاوه بر این، اداره ملی امتحانات هیچ آماری از حضور دانش آموزان دختر در این امتحان اعلام نکرده است و هنوز مشخص نیست که چه تعداد دانش آموز دختر در این آزمون سرنوشت ساز، اشتراک کرده بودند.

شهروندان افغانستان کاهش چشم‌گیر اشتراک دانش آموزان در امتحان کانکور را، ناامیدی از آینده و برخورد خصمانه گروه طالبان با دانش آموختگان می‌دانند.

آنها می‌گویند که هم اکنون گروه طالبان بسیاری از افراد دانش آموخته را از ادارات دولتی حذف کرده‌اند، بر فعالیت‌های آنها در جامعه محدودیت وضع کرده‌اند و جلو هرگونه خلاقیت و پیشرفت آنها را گرفته‌اند، بنا بر این، دانش آموزان ناامید می‌شوند و آینده را تاریکتر از امروز می‌بینند.

تسلط گروه تروریستی طالبان بر افغانستان باعث شده است که بسیاری از جوانان افغانستان این کشور را ترک کنند و امید به آینده، در میان نسل جوان، به شدت کاهش یابد.

اکنون این کشور با عقبگرد وحشتناک در تمام عرصه‌های فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی مواجه است و تمام دستاوردهای بیست سال گذشته مردم، یکی یکی در حال نابودی است.

منبع: شفقنا

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟