طالبان در سالگرد تخریب مجسمه‌های بودا همایش تجلیل از میراث فرهنگی برگزار کرد

  • انتشار: ۲۲ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 175078

طالبان در بیست‌وسومین سالروز تخریب پیکره‌های بودا در بامیان همایشی برای تجلیل آثار تاریخی افغانستان برگزار کرد.

خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در این همایش بدون اشاره به تخریب این پیکره‌ها، آثار تاریخی افغانستان را «بی‌نظیر» خواند.

جنگجویان طالبان در ۲۱ حوت ۱۳۷۹ دو پیکره ۵۳ متری و ۳۵ متری بودا در بامیان را با وجود اعتراضات گسترده داخلی و بین‌المللی به دستور محمد عمر، رهبر پیشین این گروه، منفجر کردند.

چند ماه پیش عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان تصمیم ملا عمر برای تخریب این دو پیکره بزرگ بودا را «تصمیمی خوب» خواند.

این در حالی است که پس از دستیابی طالبان به قدرت در ماه اسد ۱۴۰۰، گزارش‌هایی از اقدام طالبان برای کاوش غیرقانونی در اطراف و رواق‌های پیکره‌های بودا در بامیان پخش شده است.

با این حال، عتیق‌الله عزیزی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در همایش روز دوشنبه (۲۱ حوت) از نگهداری حدود ۶۰۰ هزار اثر تاریخی در موزیم ملی خبر داد.

پیش از این وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته بود که در حال حاضر پنج هزار اثر تاریخی در افغانستان ثبت شده و در صورت بررسی دقیق تعداد آثار تاریخی افغانستان به ۱۵ تا ۲۰ هزار افزایش خو‌اهد یافت.

با اینکه مقام‌های طالبان مدعی‌اند که از آثار تاریخی افغانستان حفاظت می‌کنند، اما کارشناسان نگران غارت آثار تاریخی افغانستان توسط اعضای این گروه هستند.

دست‌کم در دو مورد در تابستان گذشته جنگجویان طالبان در ولسوالی‌های پنجاب و یکاولنگ ولایت بامیان به کاوش‌های خودسرانه پرداختند و منابع محلی این کاوش‌ها به رسانه‌ها خبر دادند.

طالبان در زمستان ۱۳۷۹ هزاران قلم اثر تاریخی را در موزیم ملی تخریب کردند. عمرا خان مسعودی، رئیس پیشین این موزیم، شمار تخریب شده را ‌‌۲۷۵۰ قلم گفته است.

رهبران طالبان هرگونه مجسمه و نقاشی را مغایر آموزه‌های اسلامی می‌دانند و به همین دلیل بارها اقدام به تخریب آثار تاریخی کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟