سفارت پاکستان در کابل: ابراز نگرانی از سوی پاکستان نباید به عنوان دشمنی تلقی شود

  • انتشار: ۶ میزان ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 133383

در پی نگرانی شهباز شریف مبنی بر فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان، سفارت پاکستان در کابل می‌گوید ابراز نگرانی از سوی پاکستان نباید به عنوان دشمنی تلقی شود. اسد عباس، کاردار سفارت پاکستان گفت که رهبری دو کشور باید نگرانی‌های خود را در میان بگذارند.

اخیراً شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در سخنرانی در هفتادوهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت که پاکستان نیز مانند کشورهای دیگر جهان، نگران “فعالیت گروه‌های عمده تروریستی” از افغانستان است.

طالبان به اظهارات نخست‌وزیر پاکستان واکنش نشان دادند. وزارت خارجه طالبان این ادعاها را بی‌اساس خواند و تاکید کرد که از خاک افغانستان حمله‌ای علیه کشورهای دیگر صورت نخواهد گرفت.

کاردار پاکستان به افغانستان اینترنشنال، از کمک‌های این کشور به افغانستان یاد کرد و گفت که مردم پاکستان و افغانستان روابط مثبت و حسنه‌ای دارند و روابط بین این دو کشور با یک ابراز نظر نباید ارزیابی شود.

امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان در آخرین واکنش‌ها به نگرانی‌ها درباره حضور تروریستان خارجی در افغانستان گفته است که اگر کسی از خاک افغانستان علیه کسی استفاده کند مجازات می‌شود. او افزوده که ثبات افغانستان به نفع منطقه است و گروه‌های ذینفعی هستند که می‌خواهند افغانستان را در انزوا نگه دارند.

کاردار سفارت پاکستان به موارد همکاری و کمک‌های پاکستان به افغانستان اشاره کرده و گفت که این کشور فقط ماه جاری نزدیک به یک میلیون دالر برای شفاخانه محمدعلی جناح در کابل اختصاص داده است.

اسد عباس همچنین به همکاری‌های دیگر این کشور مانند کاهش زمان صدور ویزا برای افغان‌ها، تسهیل تجارت بین دو کشور و ایجاد معافیت بر صادرات افغانستان را اشاره کرده و از تخصیص بودجه برای ۱۵۰۰ بورسیه پاکستان برای افغانستان یاد کرد.

واکنش طالبان در برابر ابراز نگرانی کشورهای غربی و پاکستان از حضور سایر گروه‌های ستیزه‌جو افراطی در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که از زمان بازگشت طالبان به قدرت، شاخه داعش خراسان دستکم سه بار از خاک افغانستان به ازبکستان و تاجیکستان حمله کرده است.

از سویی دیگر تحریک طالبان پاکستان بارها به قرارگاه‌های ارتش پاکستان در نوار مرزی میان افغانستان و پاکستان را هدف حمله قرار داده است.

در قسمت امنیت داخلی فغانستان نیز شاخه داعش خراسان تاکنون چندین حمله انتحاری و بمب‌گذاری را در کابل و شهرهای دیگر افغانستان سازماندهی کرده و مسئولیت آن‌ها را نیز به عهده گرفته است.

شماری از سیاست‌مداران افغانستان نیز به سخنان نخست‌وزیر پاکستان واکنش نشان دادند. حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان گفت که افغانستان قربانی تروریستم و تروریسم سال‌هاست که در خاک پاکستان پناه گرفته با حمایت دولت پاکستان علیه افغانستان دست به عملیات می‌زنند.

این مقام دیپلوماتیک پاکستان همچنین به موضوع درخواست پاکستان برای آزادسازی ذخایر مالی و احیای سیستم بانکی افغانستان اشاره کرد و گفت که این کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواسته است که به درخواست دبیر کل سازمان ملل برای ۴.۲ میلیارد دالر کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی افغانستان پاسخ مثبت بدهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟