حضور ورزشکاران زن افغانستانی در بازی‌های آسیایی در چین

  • انتشار: ۱ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: ورزشی
  • شناسه مطلب: 154073

در نخستین بازی‌های آسیایی پس از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان، دو تیم از ورزشکاران افغانستانی وارد شهر هانگژوی چین شده اند که در بین آنها ۱۷ ورزشکار زن نیز رقابت خواهند کرد.

به نقل از آسوشیتدپرس، یکی از این تیم‌ها از افغانستان تحت سلطهٔ طالبان آمده و از آنجایی که طالبان پس از به قدرت رسیدن مجدد در افغانستان، زن‌ها را از شرکت در ورزش منع کرده‌اند، هیچ زنی در این گروه به چشم نمی‌خورد.

اتل مشوانی، سخنگوی انتصابی طالبان برای کمیته المپیک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ۱۳۰ ورزشکار مرد در ۱۷ رشته ورزشی مختلف از جمله والیبال، جودو و پهلوانی در بازهای آسیایی رقابت خواهند کرد.

اما به گفتهٔ حفیظ‌الله ولی رحیمی، رییس پیشین کمیتهٔ ملی المپیک تیم دومی زیر پرچم سیاه، سرخ و سبز رقابت می‌کنند. اعضای این تیم، ورزشکارانی اند که از خارج از افغانستان از سراسر جهان آمده و در بین آنها ۱۷ ورزشکار زن نیز رقابت خواهند کرد.

رحیمی که اکنون درخارج از افغانستان زندگی می‌کند، هنوز هم از سوی بسیاری از کشورها به عنوان نمایندهٔ رسمی افغانستان در امور المپیک شناخته می‌شود.

او ناوقت روز پنجشنبه ۲۱ سپتمبر (۳۰ سنبله) در مراسم رسمی ورودی تیم به خبرنگاران گفت که وزرشکاران با عشق ورزش به آن جا آمده اند.

رحیمی گفت: ما می خواهیم ورزش را به طور کامل از سیاست دور نگه داریم تا ورزشکاران بتوانند آزادانه در داخل و خارج از کشور فعالیت‌های ورزشی خود را انجام دهند و رشد کنند.

ورزشکاران تیم آقای رحیمی در مراسم استقبال همه مردان بودند، اما او گفت که ورزشکاران زن در راه استند و متشکل از یک تیم والیبال که در ایران تمرین می‌کنند، تیم بایسکل‌رانی از ایتالیا و یک ورزشکار از آسترالیا می‌باشد.

طالبان برخلاف تعهدات شان، محدودیت‌های مشابه دورهٔ نخست حاکمیت‌ شان را دوباره بر مردان و زنان وضع کرده اند.

در بیش از دو سال گذشته که طالبان بار دیگر به قدرت رسیده اند، برعلاوۀ منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، محدودیت‌های فزاینده‌ای را بر زنان و دختران در افغانستان اعمال کرده اند.

منع تحصیل زنان و دختران در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی، منع کار در ادارات دولتی به جز چند سکتور معدود، کار در موسسات غیرحکومتی داخلی و خارجی به شمول دفاتر ملل متحد، منع رفتن به حمام، پارک‌های تفریحی و ورزشگاه‌ها و بستن آرایشگاه‌ها بخشی از این محدودیت‌های طالبان بر زنان و دختران افغان اند.

رحیمی گفت که نظام جمهوریت برای افزایش مشارکت زنان در ورزش تلاش زیادی کرده بود.

او گفت: امیدواریم که آنان (زنان) بازگردند. نه تنها در ورزش، بلکه امیدواریم به آنها اجازهٔ رفتن به مکتب و آموزش داده شود. زیرا این حقوق اولیه یک انسان است.

مراسم رسمی افتتاحیهٔ بازی‌های آسیایی روز شنبه برگزار می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟