تداوم اعتراضات به نتایج انتخابات عراق برای چهارمین هفته متوالی

  • انتشار: ۲۲ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 124011

عراقی‌ها بار دیگر در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی به خیابان‌های اطراف منطقه سبز بغداد رفتند.

به نقل از شبکه الجزیره، منابع خبری اعلام کردند که معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی عراق، عصر جمعه برای چهارمین هفته متوالی در اطراف منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

طبق این گزارش، حدود دو هزار نفر از حامیان حشد شعبی عراق در مقابل یکی از ورودی‌های منطقه سبز در مرکز بغداد در ادامه اعتراضات خود به نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام دهم اکتبر تجمع و تظاهرات کردند.

در میان استقرار شدید نیروهای امنیتی، تظاهرکنندگان بنرهایی با شعار حشد شعبی و تصاویر قربانیان درگیری‌های تظاهرات جمعه گذشته در همین منطقه را برافراشتند.

معترضان عراقی با در دست داشتن پرچم کشورشان شعارهایی را سر دادند و خواستار محاکمه مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق و کمیساریای عالی انتخابات این کشور و همچنین قاتلان معترضان شدند.

شهروندان عراقی همچنین خواستار لغو نتایج انتخابات اخیر کشورشان شدند.

این معترضان همچنین به منظور آمادگی برای ادامه تحصن خیمه‌های خود را در مقابل ورودی منطق سبز برپا کردند.

در پی درگیری‌های خشونت آمیز در جریان اعتراضات جمعه هفته گذشته موسوم به “جمعه فرصت نهایی” و درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان در “منطقه سبز” در بغداد، دست کم ۳ معترض کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.

طبق نتایج اولیه، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر با کسب ۷۳ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی اول شد و پس از آن فراکسیون تقدم به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان منحل شده با ۳۸ کرسی و فراکسیون دولت قانون به ریاست نوری مالکی، نخست وزیر پیشین با ۳۴ کرسی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

پس از اعتراضات گسترده در عراق که از ابتدای اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شده و برای یک سال ادامه داشت و به برکناری دولت عادل عبدالمهدی در اواخر همان سال منجر شد، انتخابات پارلمانی عراق یک سال زودتر از تاریخ مقررش برگزار شد.  

منبع: ایسنا

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟