تخریب یک مدرسه‌ی دینی متعلق به شیعیان در بلخ

  • انتشار: ۱۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 152027

منابع در بلخ می‌گویند که مردی در مزار شریف، مرکز این ولایت بر اساس حکم دادگاه طالبان، اقدام به تخریب یک مدرسه‌ی دینی متعلق به شیعیان کرده است.

به‌گفته‌ی منابع، این مدرسه‌ی دینی، موسم به «جعفریه» ۲۰ سال قبل در مربوطات حوزه‌ی هشتم شهر مزار شریف ساخته شده است. در کنار مدرسه یک مسجد نیمه‌کاره نیز است.

این منابع می‌گویند که به‌تازگی یک مرد از قوم پشتون ادعای مالکیت بر زمین این مدرسه را کرده است، درحالی‌که در سال‌های اخیر کسی چنین ادعایی را مطرح نکرده بود.

یک منبع مردمی گفت که دادگاه طالبان نیز این دعوی را به نفع مرد پشتون فیصله کرده است.

این مرد روز دوشنبه (۱۳ سنبله) دست به تخریب ساختمان مدرسه «جعفریه» زده است. در نوارهای تصویری منتشرشده در رسانه‌ها دیده می‌شود که باشندگان محل مانع تخریب مدرسه می‌شوند.

یکی از باشندگان محل در جریان تنش لفظی با مردی که گفته می‌شود وکیل مدافع مرد مدعی است، می‌گوید که این مدرسه را به‌خاطر این‌که متعلق به هزاره‌ها است تخریب نمی‌کند. او از وکیل مدافع مرد پشتون می‌پرسد: «به‌خاطر هزاره‌ بودن ما نیست، پس به‌خاطر چه است؟»

به‌گفته‌ی منابع، در حال حاضر دیوارهای مدرسه «جعفری» تخریب شده، اما باشندگان محل در تلاش‌ اند تا از تخریب کامل آن جلوگیری کنند.

بر بنیاد اطلاعات باشندگان این محل، در حال حاضر بیش از ۳۰ شاگرد در این مدرسه سرگرم فراگیری آموزش‌های دینی هستند.

مسئولان محلی طالبان در بلخ درباره‌ی تخریب این مدرسه چیزی نمی‌گویند.

این یکی از ده‌ها مورد دعوی حقوقی بر سر زمین، خون‌بها و غرامت است که یک جانب آن هزاره‌ها و طرف دیگر آن پشتون‌ها یا کوچی‌ها هستند. طبق گزارش‌ها، هزاره‌ها اکثر این دعاوی را باخته‌اند. با این حال، طالبان متهم به جانب‌داری در حل‌وفصل این دعاوی می‌شوند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟