بریتانیا: تصمیم‌های طالبان سلامت روان دختران و زنان را تهدید می کند و بنیاد دینی ندارد

  • انتشار: ۶ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 140271

نماینده بریتانیا در سازمان امنیت و همکاری اروپا گفته که هیچ کشوری با زنان و دختران خود به گونه‌ای رفتار نمی‌کند که طالبان برخورد می‌کند. به گفته اما لوگان، تصمیم‌های طالبان با هدف حذف زنان از جامعه مبنای دینی ندارد و به افغانستانی ها و کشورشان آسیب‌های بی‌حد و حصر وارد می‌کند.

در بیانیه‌ای که خانم لوگان و وزارت خارجه بریتانیا روز جمعه، پنجم جوزا، پخش کردند، آمده است: «تصمیم‌های محدودکننده طالبان سلامت روان بسیاری از زنان و دختران افغانستان را تهدید می‌کند.»
بیانیه افزوده که زنان افغانستان، به دلیل ترس از انتقام، خودسانسوری می‌کنند و تعاملات اجتماعی آنان فقط به چاردیواری خانه محدود شده است.
خانم لوگان در بیانیه خود زیربنای تصمیم‌های وضع محدودیت بر زنان را «ترتیبات انحصاری تقسیم قدرتی» خوانده که به گفته او «هر کسی را به جز طالبان از اظهار نظر در مورد آینده افغانستان محروم می‌کند.»
طالبان از زمان تسلط بر افغانستان با صدور بیش از ۴۰ فرمان زنان را از حق دسترسی به آموزش، کار و سایر فعالیت‌های اجتماعی محروم کرده است.
نهادهای حقوق بشری این اقدامات طالبان علیه زنان را مصداق بارزی از «آپارتاید جنسی» خوانده‌اند.
وزارت خارجه بریتانیا و نماینده این کشور در سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین در این بیانیه گفته‌اند که مشارکت زنان تحصیل‌کرده و توانمند افغانستان به رشد اقتصادی، توسعه و صلح در سراسر افغانستان کمک خواهد کرد و بدون آنان افغانستان به ثبات و رفاه نخواهد رسید.
بریتانیا در بیانیه خود از طالبان خواسته تا به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و از حقوق بشر همه مردم افغانستان از جمله زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی حمایت کند.
وزارت خارجه بریتانیا همچنین خاطر نشان کرده که این کشور به حمایت از تلاش‌های افغانستانی ها برای حکومت‌داری فراگیر ادامه خواهد داد و به حمایت از مردم افغانستان متعهد خواهد ماند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟