بایدن: رهبر القاعده را در کابل کشتیم

  • انتشار: ۱۱ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 132065

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه به وقت محلی کشته شدن ایمن الظواهری رهبر سازمان تروریستی القاعده را در حمله پهپادی به کابل تأیید کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا که به دلیل ابتلای دوباره به بیماری کووید -۱۹ در قرنطینه به سر می‌برد، در سخنانی از کاخ سفید افزود: ایمن الظواهری رهبر گروه القاعده را که موجب کشته شدن بسیاری از آمریکایی‌ها در حملات مختلف شده بود، در افغانستان کشتیم.

رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه الظواهری در برنامه‌ریزی حمله ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نقش داشت، گفت: برای چندین دهه او مغز متفکر حملات به آمریکایی‌ها بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد: اکنون عدالت برقرار شده‌است و این رهبر تروریست‌ها دیگر وجود ندارد.

وی خطاب به گروه‌های تروریستی مدعی شد: مهم نیست کجا پنهان می‌شوید، اگر تهدیدی برای مردم ما باشید شما را پیدا کرده و ازبین خواهیم برد.

رئیس‌جمهوری آمریکا توضیح داد که جامعه اطلاعاتی آمریکا الظواهری را که به مرکز شهر کابل در افغانستان منتقل شده بود، در اوایل سال جاری شناسایی کرد.

بایدن با بیان این که اجازه حمله دقیق برای حذف الظواهری را داده‌است، مدعی شد به هیچ‌یک از اعضای خانواده الظواهری و غیرنظامیان آسیبی وارد نشده‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا که کشورش دو دهه موجب اشغال و خشونت و خونریزی در افغانستان به بهانه مبارزه با گروه‌های تروریستی شده و سرانجام بسیار آشفته و پر هرج و مرج از این کشور خارج شد، ادعا کرد: دیگر هرگز اجازه نخواهیم داد افغانستان به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شود.

بایدن با بیان اینکه الظواهری کشته شده‌است، ادعا کرد: ما مطمئن می‌شویم اتفاق دیگری نمی‌افتد و افغانستان سکوی پرتاب تروریسم نیست.

رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داد که واشینگتن به دنبال این جنگ نبود و تروریسم سراغ این کشور آمده‌است.

وی با اشاره حادثه ۱۱ سپتامبر خطاب به کسانی که به گفته او در سراسر جهان به آسیب رساندن به آمریکا ادامه می‌دهند، گفت: ما همچنان هوشیار خواهیم بود و هرگز تسلیم نخواهیم شد.

پیش از سخنان بایدن، خبرگزاری رویترز اعلام کرد که یک مقام ارشد آمریکا گفت که سازمان اطلاعات مرکزی ” سیا ” یک هدف مهم القاعده را در افغانستان با پهپاد مورد حمله قرار داده‌است. جو بایدن تا ساعاتی دیگر در این خصوص سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد مسئوولیت حمله پهپادی روز یکشنبه به وقت آمریکا به کابل سازمان اطلاعات مرکزی «سیا» بوده‌است.

یکی از این مقام‌های ارشد آمریکایی به رویترز گفت که دیروز، ایالات متحده یک عملیات موفقیت‌آمیز را علیه «هدف مهم القاعده» در افغانستان انجام داده‌است.

این مقام افزود که در این عملیات به غیرنظامیان تلفات وارد نشده‌است.

ساعتی پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد این هدف مهم القاعده، ایمن الظواهری، رهبر القاعده بوده‌است که آمریکا از سال‌ها پیش در تعقیبش بوده‌است.

این حمله با یک هواپیمای بدون سرنشین انجام شده‌است.

اَیمن الظواهری دومین و آخرین رهبر شبکه القاعده که بایدن کشته شدن او را در جریان حمله پهپادی تأیید کرد، در سال ۲۰۱۱ جانشین اسامه بن لادن شد.

به گزارش ایرنا، وی در سال ۱۹۵۱ در شهر المعادی در نزدیکی قاهره زاده شد. پس از ترک مصر در افغانستان با اسامه بن لادن آشنا و در آنجا شبکه القاعده را پایه‌ریزی کردند.

او پیش از کشته شدن بن لادن، به عنوان نفر دوم شبکه القاعده بوده و گفته می‌شود و در جریان بمب‌گذاری‌های ۷ اوت ۱۹۹۸ در سفارتخانه‌های آمریکا در دارالسلام (تانزانیا) و نایروبی (کنیا)، حمله به کشتی جنگی یواس‌اس کول، حملهٔ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون نقش مؤثر داشته و تحت تعقیب بین‌المللی قرار داشت.

ایمن الظواهری مطابق قطعنامه ۱۲۶۷ شورای امنیت سازمان ملل به دلیل آنچه که عضویت مؤثر گروه القاعده نامیده شد، در فهرست سیاه و تحریم شده بود.

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا ۲۵ میلیون دلار جایزه نقدی را برای اطلاعاتی که به دستگیری یا کشته شدن او منجر شود، اختصاص داده بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟