افغانستان در کنفرانس امنیتی مونیخ؛ «از بیانیه وزرای خارجه زن جهان تا حضور چهره‌های جنجالی»

  • انتشار: ۳۰ دلو ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 135681

این روزها «کنفرانس امنیتی مونیخ» در شهر مونیخ در جنوب آلمان، در حال برگزاری است و مسئله افغانستان تحت سلطه گروه طالبان، یکی از مسائل مورد توجه کشورهای جهان در راستای امنیت بین‌المللی، در این کنفرانس است.

در سال‌های گذشته در این کنفرانس مهم، یکی از رهبران حکومت پیشین این کشور شرکت و سخنرانی می‌کرد.

اما امسال به دلیل سلطه گروه طالبان در افغانستان، هیچ مقام رسمی از افغانستان در این کنفرانس نمایندگی نمی‌کند و صرفا از «دو چهره جنجالی زن» دعوت شده است.

در کنفرانس‌های خبری که در حاشیه اولین روز برگزاری این نشست برگزار شد، توجه به وضعیت افغانستان، بسیار گسترده بود و می‌توان گفت که اکثر مقامات کشورهای اشتراک کننده، به نحوی به افغانستان و آنچه که در حال حاضر در این کشور جریان دارد، اشاره کردند.

به باور کارشناسان سیاسی، افغانستان اکنون در وضعیت ویژه‌ای قرار دارد و کشورهای جهان نمی‌توانند در کنفرانس‌های بین‌المللی از توجه به مسئله افغانستان و بررسی وضعیت جاری این کشور، چشم پوشی کنند.

وزرای خارجه زن و محکوم کردن محدودیت‌ها علیه زنان

وزرای خارجه ده کشور جهان که همگی زن هستند و در کنفرانس امنیتی مونیخ اشتراک کرده‌اند، در یک بیانه مشترک، محدودیت‌های وضع شده از سوی گروه طالبان علیه زنان افغانستان را محکوم کرده‌اند.

وزرای خارجه آلبانیا، بلجیم، کانادا، فرانسه، آلمان، ایسلند، کوزوو، لیختنشتاین، مغولستان و اسلوانیا که همگی زن هستند در بیانیه خود گفته‌اند که «ما، وزیران خارجه زن در کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۳، یک‌صدا تلاش طالبان برای حذف زنان از تمام عرصه‌های زندگی عمومی را به‌شدت محکوم می‌کنیم».

آنها در این بیانیه افزوده‌اند که زیر سلطه گروه طالبان «زنان از قدم زدن در پارک‌ها منع می‌شوند، در صفحه‌های تلویزیون دیگر ظاهر نمی‌شوند، از حق تحصیل در مکاتب و دانشگاه‌ها منع شده‌اند و حالا نیز از کار در بخش‌ کمک‌های بشردوستانه منع شده‌اند.»

با توجه به تمرکز کنفرانس امنیتی مونیخ به مسائل امنیتی، در بیانیه وزرای خارجه زن با اشاره به خطراتی که متوجه زنان افغانستان در زیر سلطه طالبان است، آمده است که «فقط در جایی که زنان در امن باشند، همه در امن هستند.»

در این بیانیه آمده است که «طالبان با حذف نیمی از جمعیت افغانستان از جامعه، مرتکب شدیدترین نقض حقوق بشر شده و طالبان آینده کل کشور را به خطر می‌اندازند.»

وزیران خارجه زن جهان می‌گویند: «ما در این فراخوان برای رفع این محدودیت‌های زنان متحد هستیم، به ویژه در مورد نقش اساسی آنها را ارائه کمک‌های بشردوستانه به زنان، کودکان و مردان افغانستان که شدیدا به آن نیازمند هستند، برگرداند.»

گروه طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های شدید علیه زنان وضع کرده‌اند و آنها را اکنون از تمام حقوق اساسی محروم و از جامعه «حذف» ‌کرده‌اند.

حضور چهره‌های جنجالی

امسال در کنفرانس امنیتی مونیخ از دو چهره سیاسی زن افغانستان دعوت شده است که بسیاری‌ها در داخل افغانستان نسبت به فعالیت‌های آنها «بدبین»  هستند.

کنفرانس امنیتی مونیخ محبوبه سراج، فعال حقوق زنان و حسنا جلیل، معین پیشین وزارت امور داخله افغانستان را دعوت کرده است که در این کنفرانس شرکت کنند.

اما در میان زنان افغانستان، این دو چهره، به «لابی» برای گروه طالبان متهم هستند و از جمله چهره‌های «خوش‌نام» به شمار نمی‌روند.

محبوبه سراج در سال جاری میلادی از سوی انیستیتوت تحقیقات صلح اسلو، برای دریافت جایزه صلح نوبل در کنار نرگس محمدی از ایران، معرفی شده است.

زنان افغانستان در یک نامه اعتراضی به رئیس این انیستیتوت خواستار حذف نام او از فهرست نامزدان دریافت جایزه صلح نوبل شدند و ادعا کردند که او برای گروه طالبان لابی می‌کنند و از زنان افغانستان «نمایندگی» نمی‌تواند.

«جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان» در نامه خود نوشته بود که محبوبه سراج او نه تنها برای تأمین صلح، حقوق زنان و آزادی آن‌ها از زیر سلطه طالبان کاری انجام نداده است، بلکه «تا‌ این دم بر علیه زنان معترض و در همسویی با رژیم سفاک و خون‌آشام طالب عمل‌کرده و در بیرون از مرز‌های افغانستان یکی از لابی‌گر‌ان به رسمیت شناسی رژیم سرکوب‌گر طالبان از سوی کشور‌های بیرونی بوده است.»

حسنا جلیل نیز هرچند همانند محبوبه سراج در سخنرانی‌های خود به صورت علنی بر تعامل جهان با گروه طالبان تأکید نکرده است، اما متهم به لابی گری برای گروه طالبان است و زنان معترض افغانستان علیه طالبان، او را نماینده خود نمی‌دانند.

جدا از جنجالی بودن چهره‌های که به نمایندگی از افغانستان در کنفرانس مونیخ دعوت شده‌اند، حضور آنها در این کنفرانس نشان می‌دهد که جهان حذف زنان افغانستان از جامعه توسط گروه طالبان توجه ویژه دارد و توافق بر سر این مسئله، می‌تواند راه تداوم تعامل با این گروه را هموارتر سازد.

منبع: شفقنا

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟