آلمان قوانین پناهندگی را سخت تر کرد

  • انتشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 10339

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از شفقنا، روز سه شنبه ۲۹ سپتامبر کابینه آلمان گسترده ترین تغییرات بمنطور سخت تر ساختن قوانین پناهندگی را تصویب و برای تصمیم گیری نهایی به پارلمان آلمان ارسال کرد. وزیر کشور آلمان اعلام کرد بدنبال موج جدید پناهندگان، تصمیات سخت تری لازم است گرفته شود.

در قانون جدید پروسه های رسیدگی به درخواست های پناهندگی سریعتر و کوتاه تر شده و در عین حال پس از تصمیم گیری در باره درخواستهای پناهندگی با سرعت بیشتری وارد مراحل اجرایی بعدی خواهند شد.

بعبارتی افرادی که درخواست پناهندگی شان رد شده باشد با سرعت بیشتری از آلمان اخراج شده و افرادی که درخواست پناهندگی شان پذیرفته شده باشد با سرعت بیشتری جذب جامعه میشوند.

اما سر فصل مهمترین تغییرات در قانون جدید آلمان بشرح زیر میباشند:

کشورهای جدید امن سوم

یکی از تغییرات قانون جدید پناهندگی آلمان اضافه کردن سه کشور جدید به لیست کشورهای امن است. این سه کشور عباتند از آلبانی کوسو و مقدونیه . افزوده شدن این کشورها به لیست کشورهای امن بدین معنی است که اتباع این کشورها در آلمان مشمول پناهندگی نشده و دولت آلمان میتواند بسرعت اتباع این کشورها را از آلمان اخراج کند. همچنین این شامل کلیه پناهجویانی که از این کشورها عبور یا توقف کرده نیز میشود. کشور امن سوم در واقع برای پناهجویان کشور امنی است که پناهجویان میتوانند آنجا درخواست پناهندگی خود را ارئه نموده و نیاز به اعلام پناهندگی در آلمان ندارند. طبق قانون جدید دولت آلمان هر دو سال یک بار لیست کشورهای جدیدی را مجددا بررسی میکند.

خدمات رفاهی

کاهش خدمات رفاهی اجتماعی فرهنگی برای کلیه پناهجویانی که از اقامت پناهندگی به دلایلی مانند پروسه دوبلین و انتقال به کشور امن سوم و یا کسانی که درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده اما بدلایلی نمیتوانند اخراج کنند و حضور انها را به اصطلاح تحمل میکنند (یا بعبارتی همان پناهجویان دولدونگی). قانون جدید ۴۰ درصد خدمات اجتماعی فرهنگی این دسته از پناهجویان را قطع کرده و تنها به آنها کمکهایی در حد تامین نیازمندیهای فیزیکی میکند.

پناهجویان دوبلینی (شصت دار)

قانون جدید سختگیریهای بیشتری در خصوص پناهجویان دوبلینی وضع میکند بطوریکه این پناهجویان حتی حق از برخورداری از محل اسکان یا هایم و تامین نیازمندیهای اولیه مانند مواد غذایی نیز محروم خواهند شد.

حذف کمک های نقدی به پناهندگان

پرداخت پول به پناهجویان در پروسه پناهندگی متوقف شده و در مقابل پناهجویان جیره های جنسی کالایی(مواد غذایی و لوازم مورد نیاز) دریافت میکنند. پرداخت نیازمندیهای کالایی به پناهجویان تا پایان روند رسیدگی به درخواست پناهندگی آنها و دریافت جواب اقامت ادامه خواهد داشت. تاکنون پناهجویان بزرگسال ماهانه ۱۴۳ یورو پول توجیبی جهت تامین نیازمندیهای اولیه دریافت میکردند.

حق کار

پناهجویانی که دارای تخصص هستند می‌توانند پس از گذشت سه ماه به عنوان کارگر موقت وارد بازار شوند. برای کسانی که تخصصی ندارند این اجازه ۱۵ ماه بعد از پذیرش پناهندگی صادر می‌شود. تا زمانیکه پناهجویان دارای درآمد کافی شوند دولت آلمان تمامی هزینه‌ زندگی آنها را می‌پردازد.

اخراج ها

تسریع در پروسه اخراج افرادی که درخواست پناهندگی شان رد شده یکی از تغییرات در قانون جدی پناهندگی آلمان است. براساس قانون جدید حدکاثر زمان برای اخراج پناهجویان ردی از شش ماه به سه ماه کاهش پیدا کرده است. در صورت مخفی شدن پناهجو به محض بازداشت میتاونند اخراج کنند.

اولویت های رسیدگی

در بخش مقدمه قانون جدید پناهندگی آلمان گفته شده پروسه های پناهندگی پناهجویان نیازمند تقسیم بندی اولویتی است. و اولویت ها برای تحت حمایت دادن پناهجیوان به ترتیب شامل افرادی میشود که در مرحله اول از شرایط جنگ فرار کرده بعد افرادی که تحت تعقیب مقامات کشورشان هستند و در مرحله سوم شامل افرادی که از حقوق اساسی و مدنی خود محروم شده اند.

ادغام در جامعه

پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنان پذیرفته شده و اقامت آلمان را دریافت میکنند باید هر چه سریعتر وارد جامعه و باز کار شوند. این بدین معناست که پناهجویان باید دسترسی سریع به کلاسهای زبان آلمانی پیدا کرده و بعد از ان بسرعت جذب بازار کار شده و درامد مستقل خود را داشته باشند.

مراحل اجرایی قانون

قانون جدید مصوبه دولت آلمان، نیازمند تصویب نهایی توسط پارلمان آلمان است و پس از تصویب پارلمان به مرحله اجرا گذاشته میشود. نمایندگان بوندس‌تاگ، مجلس نمایندگان آلمان، قرار است هر چه سریعتر در مورد تغییرات تصویب شده در مورد قانون پناهندگی در آلمان تصمیم‌گیری کنند. دولت آلمان امیدوار است قانون جدید پناهندگی از ابتدای ماه نوامبر ٢٠١۵ اجرایی شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟