پاندای قرمز؛ این حیوان دوست داشتنی درحال انقراض را بهتر بشناسید!

  • انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 82577

با شناسایی شدن پاندای قرمز صفحات کتاب عجایب دنیا قطورتر شد به ویژه اینکه این حیوان زیبا و خارق العاده برخلاف نامش که پاندا خوانده می شود ظاهری بیشتر شبیه گربه دارد. پانداهای قرمز در فرار کردن از باغ وحش استاد هستند. این موجودات زیبا علاقه به زندگی اجتماعی ندارند و تنهایی را ترجیح می دهند. براساس گزارش ها در سال ۲۰۱۳ یک پاندای قرمز به نام «Rusty» تنها سه هفته در باغ وحش نگهداری شد و سپس با مهارت خاصی از باغ وحش لندن فرار کرد.  با نگاهی به رنگ قرمز این پانداها شاید با خود تصور کنید که برای در امان ماندن از دست شکارچی ها از جمله پلنگ ها که قاتل درجه یک این حیوان می باشد، شانس زیادی برای زنده ماندن نداشته باشند. این تصور شما اما اشتباه است چراکه پانداهای قرمز در استتار نیز مهارت خاصی دارند. این حیوان به راحتی می تواند خود را در میان جلبک های قهوه ای و قرمز رنگ درختان پنهان کند.

پاندای قرمز جیست؟

پاندای قرمز برخلاف نامی که به او داده شده در اصل به خانواده پانداها  تعلق ندارد، نام پاندا تنها به این جهت که این حیوان رژیم غذایی شبیه به خرس ها دارد بر روی او گذاشته شده است. پانداهای قرمز به دسته خاصی از جانوران که Ailurus خوانده می شود تعلق دارند. نسل این جانوران منقرض شده و تنها عضوی از این خانواده که باقی مانده همان پانداهای قرمز می باشند. پانداهای قرمز هیچ نسبتی با راکون ها و خرس ها ندارد و به دسته خاص خود متعلق می باشد.

پاندای قرمز
پاندای قرمز

پاندای قرمز، عاشق تنهایی

پاندای قرمز موجودی انزوا طلب است و کمتر پیش می آید بتوان این  حیوان را در جمع های خانوادگی مشاهده کرد. این حیوان تنهایی را بر با جمع بودن ترجیح می دهد. پانداهای قرمز در فصول بهار و تابستان تولید مثل می کنند. در هر تولد ۱ تا ۴ توله پاندا به دنیا می آید، پانداهای مادر وظیفه دارند از توله ها مراقبت نمایند. توله ها معمولا ۹۰ روز در لانه می مانند و بعد از آن راه آینده را در پیش می گیرند.

زیستگاه های پاندای قرمز

همان طور که گفته شد پاندای قرمز اگرچه پاندا خوانده می شود اما در اصل به خانواده خاصی از حیوانات که Ailurus نامیده می شود تعلق دارد. پانداهای قرمز را می توان در کشورهای هیمالایا، بوتان، جنوب چین، هند، لائوس و برمه پیدا کرد. امروز تعداد زیادی از پانداهای قرمز را نمی توان یافت چراکه با از بین رفتن زیستگاه های این حیوان جمعیت آن نیز روبه کاهش گذاشته است.

رژیم غذایی پاندای قرمز

همان طور که گفته شد پاندای قرمز برخلاف گروه واقعی اش به این جهت پاندا خوانده می شود که رژیم غذایی مشابه با خرس ها دارد. این حیوان همانند خرس ها عاشق گیاه بامبو است اما علاوه بر این گیاه از تخم مرغ، پرندگان، حشراتت و پستانداران کوچک هم  در صورت فراهم بودن بدشان نمی آید. می توان گفت این حیوان تقریبا همه چیز خوار  است. پاندای سرخ همانند خرس ها نمی توانند سلولز را هضم کنند بنابراین باید بامبو را به مقدار زیاد بخورند. این حیوان یک درخت باز خوبی است و بیشتر عمر خود را روی شاخه های درختان سپری می کند.

شکل ظاهری پاندای قرمز

پاندای قرمز از نظر شکل ظاهری بسیار زیبا و دوست داشتنی بوده و بدون شک در اولین دیدار به داشتن آن در خانه علاقه مند می شوید. پاندای سرخ تقریبا به اندازه یک گربه خانگی بزرگ بوده اما دمی بزرگ تر از گربه دارند. دم این حیوان ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر طول دارد. رنگ بدنش قهوه ای مایل به قرمز است و دم بزرگشان به راحتی از فاصله های دور قابل مشاهده می باشد. وزن این گونه از پانداها به ۳ تا ۶ کیلوگرم می رسد.

سر و بدن

همان طور که گفته شد پاندای قرمز حیوان زیبا با ترکیب رنگ جالب است: بخش های بالایی بدن این حیوان به رنگ قهوه ای مایل به قرمز  و بخش های پایین بدنشان سیاه رنگ می باشد. سر این پاندا کوچک است و خط اشک مشکی رنگی بر روی صورتش دیده می شود. نواحی سفید رنگ موجود بر صورت حیوان او را بیشتر به راکون ها شبیه ساخته است. دماغ پاندای سرخ به رنگ سباه و چشمانش تیره است. طول سر و بدن این حیوان به ۵۰ تا ۶۵ سانتی متر می رسد البته بدون احتساب دم بلند این حیوان.

پاندای قرمز، گونه در معرض انقراض

همان طور که گفته شد پاندای قرمز نه به خانواده خرس ها و نه به گروه راکون ها تعلق دارد. این حیوان تنها بازمانده خانواده Ailurus می باشد که اکنون در لیست حیوانات در معرض خطر قرار گرفته است. دلیل این امر هم از بین رفتن زیستگاه های این حیوان در نقاط مختلف دنیاست. از دیگر عوامل در معرض خطر قرار دادن پاندای سرخ می توان به شکار بی رویه این حیوان توسط انسان ها و دیگر حیوانات اشاره کرد. پاندای سرخ با دیگر حیوانات رقابت شدید دارد و این در به خطر انداخت جان آنها بی تأثیر نیست. براساس آمار موجود نسل این حیوان در کشور چین در ۵۰ سال اخیر در حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

 به هر حصورت اینک که پاندای قرمز را به خوبی شناختید بدون شک با خود فکر می کنید که براینجات این حیوان قرمز رنگ با دم بلندش که در فرار از باغ وحش و استتار در میان جلبک های هم رنگ خود استاد است، چه اقداماتی می توان روی دست گرفت. کمک به حفظ زیستگاه های این حیوان و وضع قوانین سفت و سخت برای شکار آن توسط انسان ها شاید راه حل های خوبی باشد. تماشای یک پاندای سرخ که بر روی شاخه درخت خوابیده و در حال خوردن میوه است به همان اندازه لذت بخش  است که خبر در معرض نابودی این حیوان می تواند تلخ باشد. دنیای بدون پاندای سرخ همانند شب سیاه است. کله کوچک، دم بزرگ ، صورت راه راه و چشمان تیره این حیوان را در هیچ موجود زنده دیگری به این زیبایی نمی توان یافت.