عراق 125 میلیارد دالر بدهی دارد

  • انتشار: ۲۴ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصادبین الملل
  • شناسه مطلب: 19613

رییس کمیسیون مالی در پارلمان عراق برای اولین بار امروز (سه شنبه) پرونده بدهی های عراق را گشود و اعلام کرد که میزان بدهی های عراق تا به امروز 125 میلیارد دالر است.

هیثم الجبوری درگفت وگو با تلویزیون عراقی ‘العهد’ ارگان خبری عراق گفت که کل میزان بدهی های عراق تا به امروز 125 میلیارد دالر است که 67 درصد آن بدهی های خارجی و 33 درصد بدهی های داخلی است.

وی اضافه کرد که بخشی از بدهی های خارجی ناشی از وام هایی است که عراق از کشورهای مختلف دریافت کرده و 41 میلیارد دالر آن نیز بدهی های مربوط به جنگ هشت ساله است که عراق تحت عنوان بدهی های حل نشده، به کشورهای عربی بدهکار است.

الجبوری اضافه کرد که عراق مدعی است که این مبلغ (41 میلیارد دالر)، تحت عنوان کمک در جریان جنگ هشت ساله به رژیم سابق پرداخت شده است اما کشورهای عربی ادعا می کنند که در قالب وام به بغداد داده اند.

وی ادامه داد که فعلا این بدهی هم از طرف عراقی و هم کشورهای عربی، مسکوت مانده است، اما عراق می تواند در قالب کشورهای حامی عراق موسوم به ‘باشگاه پاریس’ درخواست الغای 80 درصد این بدهی ها را کند، بویژه که عراق اکنون در حال بهبود روابط با اعراب است.

به گفته وی، به دلیل نقص در اسناد و مدارک مربوط به این مبلغ بدهی، هم عراق و هم کشورهای عربی فعلا ترجیح داده اند سکوت کنند.

الجبوری در خصوص بدهی های داخلی گفت که اغلب آن شامل وام هایی است که دولت از بانک مرکزی و دیگر بانک های بومی عراق گرفته یا در قالب اسناد مالی است.

عراق به دلیل کاهش جهانی قیمت های نفت در طول دو سال 2015 و 2016 با بحران جدی اقتصادی مواجه شد و وزارت نفت این کشور اخیرا تهدید کرد که اگر قیمت نفت به بالای 60 دالر نرسد، درخواست تجدید نظر در توافق اخیر اوپک می کند.

براساس گزارش ها، توافق اخیر اوپک تاکنون نتوانسته است که بحران مالی عراق را حل کند به ویژه اینکه بودجه 2017 عراق با کسری 18 میلیاردی بسته شده بود این درحالیست که کسری های متراکم دو سال قبل نیز به آن افزوده شده است.

نخست وزیر عراق چندی قبل در اظهاراتی گفته بود که عراق در 2015 در آستانه ورشکستگی اقتصادی قرار داشت.

جنگ علیه گروه تروریستی و تامین خدمات و سرپناه برای آوارگان بخش زیادی از بودجه عراق را در طول سه سال گذشته بلعیده، امری که باعث شده است بسیاری از طرح های عمرانی در این کشور دچار وقفه شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟