بازداشت اعضای خانواده‌ دانش‌آموزان معترض در پکتیا توسط طالبان

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2گوناگون
  • شناسه مطلب: 132932

منابع محلی می‌گویند استخبارات طالبان در گردیز، مرکز ولایت پکتیا خانواده‌های شماری از دانش‌آموزان دختر را که به بسته شدن مکتب‌های شان اعتراض کرده بودند، بازداشت کرده است.

طالبان همچنین ۸ خبرنگار را به‌دلیل تصویر برداری از جریان تظاهرات دانش‌آموزان برای چند ساعت بازداشت کردند.

هفته گذشته شماری از مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا و ولسوالی سمنکی این ولایت با اقدام رهبری مکاتب و بدون دستور طالبان بازشد.

اما روز شنبه زمانی که طالبان دوباره این مکاتب را بستند، دانش‌آموزان دست به تظاهرات زدند و خواهان بازگشایی مکتب‌های خود شدند.

به گفته‌ منابع محلی طالبان پس از این رویداد شماری از دختران و خانواده‌های آنان را بازداشت کرده‌اند.

طالبان به خانواده‌های دختران هشدار داده‌اند که دیگر نگذارند دختران شان دست به تظاهرات بزنند.

خبرگارانی هم که تظاهرات دختران را پوشش داده بودند از سوی استخبارات این گروه برای چند ساعت بازداشت شدند.

به گفته منابع محلی، افراد طالبان دوربین‌ و تلفن‌های آنان را بررسی کرده و گفته‌اند که آنان تصویرهای اعتراض دختران را به رسانه‌های اجتماعی پخش کرده و به خبرنگاران ارسال کرده‌اند.

طالبان روز یکشنبه نیز در این ولایت مکتب‌های دخترانه را بررسی کردند تا از بسته بودن صنف‌های بالاتر از شش اطمینان حاصل کنند.

در ولسوالی سمنکی دختران بالاتر از صنف ششم، روز یکشنبه نیز به مکتب رفتند اما طالبان با شلیک‌های هوایی مانع آنان شدند و این دانش آموز دوباره به خانه برگشتند.

پس از آن‌که شماری از مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم در پکتیا باز شد سخنگوی طالبان اظهار بی خبری کرد و گفت که در این باره تحقیق می‌شود که مکتب‌ها به دستور چه کسی باز شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟