انتقاد از نقض حقوق بشر و خشونت پلیس در برخورد با معترضان فرانسوی

  • انتشار: ۱۲ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 136917

سازمان ملل وضعیت حقوق بشر در فرانسه را به دلیل حملات پلیس این کشور علیه مهاجران و معترضان و اقدامات نژادپرستانه و تبعیض آمیز علیه مسلمانان زیر سوال برد و از آن انتقاد کرد.

به نقل از رسانه‌های خارجی، چندین کشور از جمله امریکا، روسیه و چین خشونت پلیس فرانسه در میانه اعتراضات در این کشور علیه اصلاحات قوانین بازنشستگی را زیر سوال برده و از دولت پاریس خواستند تا تلاش‌هایش را برای مقابله با خشونت و تبعیض دو چندان کند.

کلی بیلینگزلی، نماینده امریکا در سازمان ملل گفت: پیشنهاد من این است که فرانسه تلاش‌هایش را برای مقابله با جرایم و تهدید خشونت از سوی انزجار مذهبی مانند یهودی ستیزی و اسلام ستیزی، پرونده‌های آزار، خرابکاری و حمله تشدید کند.

یکی از نمایندگان چین نیز به افزایش بیگانه هراسی و نژادپرستی در فرانسه اشاره کرد و از این کشور خواست تا اقداماتی را در راستای توقف نقض حقوق مهاجران انجام دهد.

برزیل و جاپان نیز اقدامات نژادپرستانه از سوی نیروهای امنیتی فرانسه را مورد انتقاد قرار داده و سوئد، نروژ و دانمارک نیز خشونت پلیس در فرانسه را مورد توجه قرار دادند. دیگر کشورها مانند روسیه و ایران نیز خشونت علیه معترضان فرانسوی را مطرح کردند.

کریستینا سوکاچوا، نماینده روسیه در سازمان ملل نیز گفت: ما نگران این اقدامات خشونت آمیز و خشن با هدف متفرق کردن شهروندان صلح طلب هستیم.

لیختن‌اشتاین نیز خواستار تحقیقاتی مستقل درباره سوءاستفاده‌های ادعایی در فرانسه شده و لوگزامبورگ نیز از دولت پاریس خواست تا سیاستگذاری‌های مربوط به حفظ و برقراری نظم را مورد بازبینی قرار دهد.

مالزی نیز خواستار مجازات آن افرادی شد که معترضان فرانسوی را هدف آزار و اذیت قرار دادند.

در ماه‌های گذشته، فرانسه شاهد موجی از انتقادهای فزاینده ناشی از استفاده بیش از حد از نیرو علیه معترضان مخالف اصلاحات بازنشستگی بوده که توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور به قانون تبدیل شد.

بر اساس این قانون، سن بازنشستگی در فرانسه از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش یافته است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟