ماساژ ماهی چیست؟

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۳
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 181179

آنهایی که عاشق ماساژ هستند معتقدند بعد از کشف آتش، ماساژ ماهی مهمترین ابداع بشر بوده و هیچ لذتی بالاتر از این نیست که پاهایتان را در حوضچه آب ولرم بگذارید و از حس زیبای خورده شدن آنها توسط ماهی کیف کنید.

در این مقاله از خبرگزاری اطلس، زیر و بم ماساژ ماهی را برایتان درآورده ایم پس تا انتها با ما همراه باشید.

ماساژ ماهی چیست؟

توضیحاتی که در ادامه در مورد ماساژ ماهی ارائه میکنیم، برای آنهایی که تابحال آنرا تجربه نکرده اند ممکن است کمی چندش آور یا حتی ترسناک باشد اما پیشاپیش باید بگوییم، در ورای این روایت بظاهر خشن، لذتی دلنشین و منحصر بفرد نهفته است که یکبار تجربه آن، شما را مشتری ثابت ماساژ ماهی میکند.

در این نوع ماساژ، نوعی ماهی خاص بنام دکتر فیش وظیفه اصلی ورز دادن شما را به عهده دارد. این ماهی که در ادامه مقاله درموردش بیشتر خواهید خواند، پیش از ابداع ماساژ ماهی وظیفه لایروبی و تمیز کردن سطوح آکواریوم ها را بر عهده داشت اما حالا تبدیل به یک متخصص و دکتر ماساژ شده است.

دکتر فیش در ماساژ ماهی، همان کاری را که قبلا با سطوح کثیف و جرم گرفته آکواریوم ها میکرد، حالا با اعضای بدن شما میکند. یعنی بمحض اینکه پای مبارکتان را در حوضچه مخصوص این کار قرار داید، دکتر فیش بسمت آن آمده و با دهان خود مشغول مکیدن و تمیز کردن پای شما میشود.

ماساژ ماهی

در حقیقت دکتر فیش، لایه رویی پوست بدن شما که عموما پوست مرده است را میخورد و همان کاری که خانم ها در سالن های آرایش به عنوان «لایه برداری» انجام میدهند در ماساژ ماهی، دکتر فیش با شما انجام میدهد.

همانطور که گفتیم، شاید این کار در نگاه نخست دردآور و خشن بنظر بیاید اما حقیقت این است که عملیات لایه برداری توسط دکتر فیش بطور ماهرانه و ظریفی انجام میشود و شما نه تنها احساس ناخوشایندی نمیکنید، بلکه حسی شبیه به قلقلک توام با لرزش در خود خواهید یافت.

فواید ماساژ ماهی

ماساژ ماهی فقط یک حس خوشایند زودگذر نیست که با اتمام عملیات ماساژ، به پایان برسد. این کار دارای آثار و خواصی است که فقط از عهده دکتر فیش بر می آید! در ادامه به مهمترین فواید آن اشاره میکنیم.

لایه برداری در ماساژ ماهی

خارجی ترین لایه پوست انسان بدلیل تماس مستقیم با اجسام، آب و هوا و اشعه خورشید هر از چندگاهی دچار مردگی میشود. به عبارت دیگر سلول های پوست خارجی بدن ما دچار مرگ شده و کیفیت، شادابی و طروات خودر ا از دست میدهند.

این پدیده، اتفاق رایجی است که برای همه ما هر از چند گاهی صورت میگیرد و برای نوسازی پوست لازم است عملیات لایه برداری انجام بدهیم تا پوست مرده جدا شده و پوست جدید بروید.

تین مدل خاص از ماساژ عملیات لایه برداری را در نواحی مختلف بدن بخوبی انجام میدهد و بدین ترتیب، پوست مرده و بی خاصیت آن جایش را به پوست جدید میدهد. حس سبکی و طراوتی که بعد از پایان ماساژ ماهی به شما دست میدهد ناشی ازعملیات لایه برداری دکتر فیش میباشد.

بهبود گردش خون

فایده دیگر ماساژ ماهی بهبود گردش خون است. هرچند مطلق ماساژ، این خاصیت را دارا هست و به بهینه سازی گردش خون در بدن کمک میکند اما این ماساژ بدلیل خاصیت لایه برداری پوست، این فرایند را بطور بهتری به انجام میرساند.

در همین زمینه بد نیست بدانید، گردش خون منظم یکی از اصلی ترین فاکتورها در تامین سلامت عمومی بدن است. چنانچه این فرایند در بدن شما بدرستی انجام شود سلولهای دفاعی خون بطور هوشمندانه به مراقبت از بدن پرداخته و میزان ابتلا به بیماری ها به حداقل ممکن میرسد.

بهبود زخم، جوش و آکنه

از دیگر فواید ماساژ ماهی، بهبود انواع زخم و جوش در نواحی مورد ماساژ میباشد. حتما شماهم به این نکته اذعان دارید که درمان لک و جوش و از بین بردن آثار انواع زخم در نواحی مختلف بدن از سخت ترین و پرهزینه ترین درمان های پوستی میباشد. حالا خبر خوب این که این ماساژ تاثیر مستقیم و بسزایی در درمان انواع لک، جوش، زخم، آکنه و… دارد.

دکتر فیش یا SPA؛ متخصص ماساژ ماهی

ماساژ ماهی تنها توسط نوع خاصی از ماهی ها بنام «گاراروفا» معروف به دکتر فیش انجام میشود. همانطور که در قسمت های قبل گفتیم گاراروفا تا پیش از این در آکواریوم ها و استخرها برای تمیزکاری و لایروبی سطوح استفاده میشد اما برای نخستین بار، در ترکیه از این قابلیت گاراروفا برای ماساژ استفاده شد.

ماهی گاراروفا

ماهی گاراروفا در آب گرم زندگی میکند و فاقد دندان بوده و طول آن معمولا به ۳ تا ۴ سانتی متر میرسد و اگر شرایط رشد برایش فراهم باشد به ۱۰ سانتیمتر هم خواهد رسید. این ماهی معمولا آبهای شور را نمیپسندد و بیشتر تمایل به زندگی در آبهای شیرین دارد. در آبهای با ph خنثی گفته میشود سرحال تر و شاداب تر خواهد بود.

انواع مختلف متخصص ماساژ ماهی در آب گرم با دمای ۲۴ تا ۲۸ درسجه سانتیگراد رشد میکنند.

شرایط نگهداری دکتر فیش

دکتر فیش یا همان گاراروفا که به ماهی اسپا (SPA) نیز شناخته میشود میبایست در شرایط خاص نگهداری شود.

غیر از مواردی که در بالا به آن اشاره شد، باید این نکته را هم اضافه کرد که برخلاف آنچه قدیمی ترها به آن معتقدند، گاراروفا را میشود در آکواریوم هم پرورش داد و برای اینکار الزاما به آب های زنده نیازی نیست.

آنهایی که سابقه نگهداری از دکتر فیش را دارند بخوبی میدانند وقتی غذا برایشان میریزید، با چه حرص و ولعی به سمت آن حمله ور شده و شروع به خوردن آن میکنند، بنابراین در غذا دادن به گاراروفا زیاده روی نکنید چون اگر احساس سیری کند، وظیفه اصلی خود یعنی لایروبی و ماساژ را فراموش میکند.

نکته حائز اهمیت دیگر در شرایط نگهداری گاراروفا اینکه حتما موازین بهداشتی در محل رشد و نگهداری آن باید رعایت شود. از جمه مهمترین آنها تخلیه ذرات معلق و پسماندهای حوضچه هر دو روز توسط پمپ است که کمک شایانی در ایجاد شرایط بهداشتی محیط گاراروفا ایفا میکند.

حوضچه ماساژ ماهی
حوضچه ماساژ ماهی

یک توصیه هم برای عزیزانی که قصد دارند ماساژ ماهی را تجربه کنند: در انتخاب مرکز ارائه خدمات ماساژ خیلی دقت کنید. گاراروفا اگر در محیط ایزوله و بهداشتی بسر نبرد، میتواند عامل انتقال انواع بیماری های پوستی باشد.

بنابراین در انتخاب مراکز ارائه ماساژ نهایت دقت و وسواس را بخرج بدهید تا از این تجربه دلنشین، نهایت لذت را ببرید.