۲۹ دلو نشست دوحه درباره افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل برگزار می‌شود

  • انتشار: ۷ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 170109

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۲۹ و ۳۰ دلو در دوحه میزبان نشستی درباره افغانستان خواهد بود.

استفان دوجاریک گفت نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در امور افغانستان در این نشست شرکت خواهند کرد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه، چهارم دلو، در یک نشست خبری اعلام کرد که هدف از نشست دوحه، انسجام رویکرد کشورهای مختلف در قبال افغانستان و پرداختن به ارزیابی‌های مستقل در مورد این کشور است.

نشست اول سازمان ملل درباره افغانستان در دوحه با میزبانی آنتونیو گوترش در روزهای یازدهم و دوازدهم ثور برگزار شد. در این نشست نیز نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و همسایگان افغانستان حضور داشتند.

نمایندگان طالبان و نیروهای سیاسی مخالف این گروه در این نشست دعوت نشده بودند.

آنتونیو گوترش در پایان این نشست اعلام کرد که در این جلسه تلاش شد همه شرکت‌کنندگان رویکرد مشترکی در قبال افغانستان اتخاذ کنند.

با این حال برخی از شرکت‌کنندگان از وجود اختلاف‌نظر میان نمایندگان کشورهای مختلف در نشست دوحه خبر داده بودند.

ضمیر کابلوف، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان که در نشست دوحه شرکت داشت گفته بود این نشست به خاطر اختلاف‌نظر بین منطقه و غرب نتیجه‌ای نداشت.

پیش از این سازمان‌های حقوق بشر جهانی از سازمان ملل خواسته بودند در نشست‌های خود درباره افغانستان، به زنان این کشور اجازه دهند در این جلسات حضور داشته باشند.

قرار است پیش از دومین نشست دوحه درباره افغانستان، نمایندگان شماری از کشورهای منطقه نشست جداگانه‌ای در کابل برگزار کنند.

رسول موسوی، مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه، پنجم دلو، در حساب کاربری خود در اکس نوشت کابل هفته آینده میزبان یک نشست منطقه‌ای با حضور نمایندگان ایران، پاکستان، روسیه و چین خواهد بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟