گوترش: مردم غزه نه فقط با بمب بلکه به دلیل کمبود آب و غذا هم می‌میرند

  • انتشار: ۱ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 169484

دبیر کل سازمان ملل گفت که مردم در غزه نه تنها با بمب بلکه به دلیل کمبود آب، غذا و برق هم می‌میرند.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل روز شنبه در سخنانی بار دیگر خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه شد.

وی در سخنانی گفت: «مردم در غزه نه تنها به دلیل بمباران‌ها کشته می‌شوند بلکه به دلیل کمبود غذا، آب و برق نیز می‌میرند».

گوترش در ادامه سخنانش گفت: «هرگز از درخواست خود برای آتش‌بس فوری و آزادی بی قید و شرط تمام اسیرها کوتاه نمی‌آیم».

در گزارش جمعه زنان سازمان ملل UN Women آمده است: «جنگ غزه تقریباً سه برابر بیشتر از مجموع ۱۵ سال گذشته تلفات در این منطقه به جا گذاشته است».

این نهاد در گزارش مذکور گفت که بیش از ۲۴ هزار و ۶۲۰ فلسطینی از آغاز درگیری‌ها در هفتم اکتبر (۱۵ میزان) در پی حملات اسرائیل و محاصره غزه شهید شده‌اند که با آمار وزارت صحت این منطقه همخوانی دارد.

در این گزارش که به طور ویژه تاثیر جنگ بر زنان مورد توجه قرار گرفته، گفته شده که حدود ۷۰ درصد جانباختگان در غزه زنان و کودکان هستند و «در هر ساعت دو مادر فلسطینی کشته می‌شوند».

به گفته سازمان ملل، دو پناهگاه موجود در غزه که مخصوص زنان بود، بسته شده و زنان فاقد آب و امکانات بهداشتی کافی از جمله برای مدیریت بهداشت خود هستند که بر سلامت روحی و جسمی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

پیش از این گزارش، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که در طول جنگ کنونی حدود ۲۰۰۰۰ تولد در غزه وجود داشته که بسیاری از مادران به دلیل کمبود منابع پزشکی-بهداشتی در هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهند یا دچار آسیب و رنج می‌شوند و نوزادان خود را در شرایط اسفناک تنها می‌گذارند.

طبق گزارش نهاد زنان سازمان ملل، از آغاز تجاوز اسرائیل، یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر یعنی معادل ۸۵ درصد کل جمعیت غزه آواره شده‌اند که تخمین زده می‌شود یک میلیون نفر آن‌ها زنان و دختران این سرزمین هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟