کارزار عفو بین‌الملل: پاکستان تصمیم اخراج پناه‌جویان بدون مدرک را لغو کند

  • انتشار: ۶ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 158181

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از دولت پاکستان خواسته است که تصمیم اخراج پناه‌جویان بدون مدرک، از جمله ۱.۴ میلیون شهروند افغانستان را لغو کند و به قوانین بین‌المللی حقوق بشر پابند باشد.

این سازمان امروز (شنبه، ۶ عقرب) در ایکس نوشته است که بیش از ۱.۴ میلیون پناه‌جوی افغانستانی بدون مدرک در خطر اخراج قریب‌الوقوع از پاکستان هستند.

به‌گفته‌ی عفو بین‌الملل، اخراج این پناه‌جویان نقض حقوق بشری آنان است و نگرانی‌های جدی را در مورد ایمنی، رفاه و دسترسی اخراج‌شده‌ها به خدمات اولیه ایجاد می‌کند.

این سازمان افزوده است: «به ما بپیوندید تا از مقام‌های پاکستانی آن دولت بخواهیم فورا تصمیم خود را لغو کنند و به قوانین بین‌المللی حقوق بشر پابند باشند.»

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز دیروز از دولت پاکستان خواسته بود که برای جلوگیری از یک فاجعه‌ی بشری، اخراج اجباری شهروندان افغانستان را متوقف کند.

راوینا شمدسانی، سخن‌گوی کمیساریای عالی حقوق بشر در بیانیه‌ای گفته است که این نهاد از اعلام پاکستان مبنی بر این‌که قصد دارد اتباع خارجی «بدون مدرک» را اخراج کند، بسیار نگران است.

او افزوده است که بیش از دو میلیون شهروند افغانستان بدون مدرک در پاکستان زندگی می‌کنند که حداقل ۶۰۰ هزار نفر از آنان پس از تسلط طالبان افغانستان را ترک کرده‌اند.

راوینا شمدسانی گفته است: «ما معتقدیم که بسیاری از کسانی که با اخراج مواجه هستند در صورت بازگرداندن به افغانستان در معرض خطر جدی نقض حقوق بشر، از جمله بازداشت خودسرانه، شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی قرار خواهند گرفت.»

به‌گفته‌ی او، فعالان جامعه‌ی مدنی، روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، مقام‌های دولتی و اعضای نیروهای امنیتی سابق و زنان و دختران از جمله افرادی هستند که در معرض اخراج قرار دارند.

پیش از این هم نهادهای حقوق‌ بشری درباره‌ی اخراج مهاجران و پناه‌جویان افغانستان از پاکستان نگرانی کرده بودند، اما مقام‌های پاکستانی می‌گویند در اجرای تصمیم شان جدی هستند.

وزیر امور داخله‌ی پاکستان بار دیگر هشدار داده است که پناه‌جویان و مهاجران غیرقانونی پس از پایان مهلت تعیین‌شده، بازداشت و اخراج خواهند شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟