چین آزمایش موشک مافوق صوت را تکذیب کرد

  • انتشار: ۲۶ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 122723

وزارت امور خارجه چین امروز با رد گزارش روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرد، پکن در ماه ژوئیه یک وسیله نقلیه هوایی آزمایش کرده است، نه یک موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای.

 روزنامه فایننشال تایمز روز شنبه با استناد به پنج منبع مطلع گزارش داد که چین یک موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرده است که در فضا پرواز کرده و پیش از حرکت به سمت هدفش زمین را دور زد و در حدود ۳۸ کیلومتری آن اصابت کرد. این روزنامه گزارش داد که این شاهکار مایه شگفتی اطلاعات آمریکا شده است.

براساس گزارش پایگاه سی.ان.ای، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این گزارش گفت: این موشک نبود، یک وسیله نقلیه هوایی بود. این جزو آزمایش‌های معمول با هدف محک فناوری برای استفاده مجدد از آن وسیله به شمار می‌رفت. اهمیت یک آزمایش مجدد در این است که می‌تواند روشی ارزان و راحت برای انسان‌ها برای سفر بدون اختلال به و از فضا فراهم کند. شرکت‌های بسیاری، آزمایش‌های مشابه انجام می‌دهند.

وزارت خارجه چین گفت که این آزمایش در ماه ژوئیه انجام شده و گزارش فایننشال تایمز در مورد اجرای آن در ماه اوت صحت ندارد.

ایالات متحده از نزدیک برنامه مدرنیزاسیون نظامی چین را برای ارزیابی خطرات احتمالی که از سوی رقیب استراتژیک قاطع این کشور ایجاد می‌شود، زیر نظر دارد.

منبع: همشهری انلاین

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟