پسته تر و خواص بینظیر آن!

  • انتشار: ۲۳ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 83004

پسته تر یکی از انواع پسته است با خواص بی شمار. در این مطلب به انواع پسته و به طور اختصاصی پسته تازه و خواص مرتبط با آن پرداخته شده است. اگر از طرفداران این خوشمزۀ دوست داشتنی هستید پیشنهاد می کنیم این نوشته را بخوانید.

درخت پسته تر

پسته درختی است کوچک که منشأ و مبدأ آن خاورمیانه و آسیای مرکزی می باشد. پسته در کشورهای ایران، افغانستان، ترکمنستان و سوریه رشد میکند.

پسته تر
پسته تر

میوه درخت پسته بسیار خوشمزه و لذیذ است. تولید پسته ایران در جهان مقام اول را دارد، آمریکا بعد از ایران در جایگاه دوم این مقام قرار دارد و کشور چین در جایگاه سوم تولید این خوراکی خوشمزه نشسته است.

از مرغوبترین و معروف ترین پسته هایی که در ایران تولید می شود پسته اکبری است. این پسته به دلیل مغز درشت، بلند و کشیده خود در بازار جهانی بسیار شهرت دارد (super long pistachio ).

تنها تولید کننده این پسته ایران می باشد و یکی از مهمترین پسته های تجاری محسوب می شود. این پسته بیشتر در رفسنجان کشت و تولید می شود.

این خوراکی در انواع مختلفی در بازار یافت می شود و پسته تر جزء یکی از خوشمزه ترین پسته های موجود در بازار است که در فصل های خاصی به فروش می رسد.

انواع پسته

  • پسته اکبری
  • پسته احمد آقایی
  • پسته بادامی
  • پسته فندقی
  • پسته کله قوچی

خواص پسته تر

این خوردنی خوشمزه و نیروزا خواص بسیار زیادی دارد. مغز پسته تازه سرشار از مواد پروتئینی و چربی و املاح است. ارزش غذایی پسته تر و در کل پسته بسیار بالاتر از سایر آجیل ها می باشد.

پسته در واقع از نظر غذایی ارزشی برابر با شیر، گوشت، مواد پروتئینی و حبوبات دارد. این دانه خوشمزه در میان دویست ماده غذایی که شامل انواع آجیل، سبزی ها، میوه های خشک و تر، گوشت ها و… بیشترین میزان جذب آهن را در بدن دارا می باشد.

مغز پسته تر دارای ۲۰ درصد پروتئین خالص می باشد همچنین بیشتر از ۵۰ درصد هم روغن و یا چربی مایع در خود دارد. شما در صد گرم مغز پسته تر مقدار ۶۹۸ میکرو گرم ویتامین آ و ۱۳/۷ میکروگرم کاروتنویی وارد بد خودتان می کنید.

ویتامین های گروه ب، دی و ای به مقدار زیادی در پسته یافت می شوند. پسته حاوی مقادیری کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، آهن، مس، روی و… می باشد.

اگر بدن شما با کم خونی مواجه است می توانید با خوردن پسته تر این نیاز بدن خود را رفع کنید. قوای جسمی خودتان را با پسته تقویت کنید و سلول های مغزی تان را با خوردن این خوراکی خوشمزه رشد داده و تقویت نمایید.

پسته تر و خشک در طب اسلامی

زکریای رازی که از بزرگترین پزشکان جهان به حساب می آید در یکی از نوشته ها و تالیفات خود از پسته و خواص آن سخن گفته است.

او می گوید پسته طبیعتی گرم دارد و عطر آن برای معده بسیار مفید است و کبد را نیز تقویت می کند ( البته اگر کبد شما دچار التهاب نباشد ).

به دلیل طبیعت گرمی که دارد ممکن است در گلو و یا دهان شما جوش هایی به وجود بیاورد که به راحتی می توانید آن را با غرغره کردن گلاب از بین ببرید. مسهل گرمی پسته، سکنجبین است، رب و انواع میوه هم می تواند گرمی آن را تسهیل نماید.

از نظر زکریای رازی مغز پسته تر و خشک می تواند چهره شما را روشن کند، متابولیسم بدن تان را تنظیم کرده و به دلیل وجود مقادیر زیادی آهن، کم خونی شما را نیز جبران کند.

زکریای رازی میزان استفاده از این خوراکی مفید را به ۵ تا ۷ دانه در صبح محدود کرده است. اگر می خواهید کمبود های بدن تان جبران شود خوردن روزانه ۷ عدد پسته را فراموش نکنید.

ابو علی سینا نیز در این مورد می گوید: با خوردن پسته معده خود را تقویت کنید زیرا پسته با معده سازگار است و همچنین گذرگاه غذایی را باز می کند اگر حالت تهوع دارید با خوردن چند عدد پسته، چه پسته تر باشد چه خشک، مشکل تان را حل کنید.

روش نگهداری پسته تازه

پسته تر در شرایط معمولی به سرعت در معرض آلودگی های قارچی و سموم قرار می گیرد. دقت کنید هنگام خرید پسته تر، آن دسته از خرید پسته ها که پوسته بیرونی آن سیاه شده اند خودداری کنید، این سیاهی به سرعت به داخل پسته و مغز آن نفوذ می کند.

اگر بیش از مقدار نیازتان پسته تر تهیه کرده اید خوب است که آن را به روش بسیار ساده فریز کنید و در وقت مناسب از آن استفاده کنید.

پسته تر را در ظرف و یا پلاستیکی بریزید و در فریزر قرار دهید. پسته شما در فریزر همان طور تازه می ماند. نیم ساعت قبل از استفاده، آن را از فریزر خارج کنید و به همان تازگی قبل نوش جان نمایید.

روش خشک کردن پسته تر

ابتدا پسته ها را پوست بگیرد، برای این کار اگر مقدار پسته ها زیاد است و پوست گرفت شان مشکل است می توانید آنها را داخل پلاستیک محکمی بریزید و در آن را ببندید و صاف کنید.

حالا می توانید با دست تان روی پسته ها بکشید ( از پاهایتان هم می توانید برای این کار استفاده کنید). با این کار پوست های پسته تر شما کنده می شود و شما به راحتی می توانید آنها را جدا کنید.

بعد از جدا شدن پوسته ها، ظرفی از آب تهیه کنید و پسته ها را داخل آن بریزید، پسته های پوچ روی آب می آیند و می توانید آنها را جدا کنید.

پسته ها را داخل سبدی قرار دهید تا آب آن برود و سپس در آفتاب پهن کنید تا خشک و قابل مصرف شوند. البته شما می توانید پسته تر را در سایه نیز خشک کنید اما این نکته را بدانید که اگر پسته تر در سایه خشک شود خندان خشک نمی شود.

اما خشک کردن آنها در آفتاب باعث می شود پسته بعد از خشک شدن خندان شود.

بعد از گذشت سه الی چهار روز پسته های شما خشک می شوند، قبل از جمع کردن آنها از آفتاب می توانید یکی دو تای آن را امتحان کنید اگر کامل خشک شده بودند جمع کردن آنها مانعی ندارد.