وایکینگ ها چه کسانی بودند؟ آیا وایکینگ ها مسلمان بوده اند؟

  • انتشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 76362

دانستن اطلاعاتی درباره وایکینگ ها همیشه و در هر عصری جذاب بوده است؛ چرا که آنها انسان هایی با ویژگی های عجیب و خاص بوده و نحوه زندگی جالبی داشته اند. در مورد آنها افسانه های قدیمی بسیار جذابی گفته شده و اشعار و آثار ادبی فراونی بر جای مانده است.

در چند دهه اخیر به برکت هنر هفتم (سینما) مردم بیشتر از قبل اسم وایکینگ ها را می شنوند و فیلم های سینمایی و سریال های زیادی راجع به این انسان ها دیده اند. علاوه بر فیلم های سینمایی و سریال انیمیشن و کارتونی های متفاوتی درباره این مردمان ساخته و پخش شده که تا حدودی به زوایایی از زندگی انها اشاره کرده است.

در این مقاله به بررسی گوشه هایی از زندگی وایکینگ ها و اطلاعات کلی که درباره آنها در دست است می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

وایکینگ ها چه کسانی بودند؟

وایکینگ ها دریا نوردان اسکاندیناوی بودند که بیشتر زندگی خود را در کشتی و دریا می گذراندند. آنها به سرزمین های مختلف حمله می کردند و اموال مردم را غارت می کردند.

وایکینگ ها

این انسان ها نظام آموزشی خاصی را ندیده بودند. این مردمان کشاورزان و ماهی گیران ساده ای بودند که با تجهیزات ساده ای که در دست داشتند در سفرهای ماجراجویی خود از آن استفاده می کردند.

آنها برای جنگ هیچ تدارکات نظامی خاصی نداشتند و تنها لباس شان شامل یک کلاه آهنی بود که دو شاخه داشت و بر سر خود می گذاشتند و همچنین یک محافظ برای بدن خود که حکم سپر را داشت استفاده می کردند.

این مردمان ظاهرا و بر اساس گزارشات، از قرن هشتم تا قرن یازدهم میلادی زندگی می کرده اند. گفته می شود که آنها با کشتی های ویژه و بزرگ خود و روحیه دلاورانه ای که داشتند تا مدت ها بر دل اروپایی ها هراس انداخته بودند.

وایکینگ ها همواره در تلاش برای یافتن نقره، برده و زمین بودند و به بسیاری از شهرها و کشورها هجوم می بردند. بر اساس گزارشات آنها حتی به شمال آمریکا نیز گام نهادند.

ویژگی های وایکینگ ها

حتما اگر فیلم هایی از وایکینگ ها دیده باشید دیده اید که وایکینگ ها در واقع جنگجوهایی هستنذد که همیشه در جنگ و نبرد و غارت به سر می بردند و سلاح آنها شامل شمشیر، تبر، چاقو و تیر و کمان بوده است که در این بین شمشیر را کسانی داشتند که ثروتمند بوده اند؛ بقیه وایکینگ ها که دهقان و کشاورز بوده اند از سلاح معمولی خود مثل تبر و چاقو و بیل که همراه داشتند استفاده می کردند.

آنها روحیه ای بسیار دلاورانه داشتند و در جنگ ها بسیار بی باک و شجاع بوده اند. این مردمان همچنین دریانواردان بسیار قابل و توانا بوده اند که با بی باکی از میان امواج پر تلاطم و خروشان دریاها عبور می کرده و به سرزمین های مختلف یورش می بردند.

این افراد تبحر خاصی در ابزار سازی با آهن داشتند. آنها با آهن ابزار و آلات مورد نیاز خود برای کار و نبرد را می ساختند و گاهی آنها را با اشیاء قیمتی اروپایی مبادله نیز می کردند.

خانه های آنها معمولا از چوب و سنگ ساخته می شده است. گفته شده که آنها در ساخت دژ های مستحکم بسیار توانمند بوده اند و همین امر یکی از دلایل برتری انها بر اروپایی ها به شمار می رفته است.

بیشتر وایکینگ ها موی بور داشتند و بهداشت را نیز بسیار رعایت می کردند. بر اساس شواهدی که از آنها به جای مانده آنها از وسایلی همچون شانه، ریش تراش، موچین و … استفاده می کردند و از لحاظ بهداشتی به خود می رسیدند.

وقتی یکی از وایکینگ ها کشته می شود او را در همان کشتی یا قایقی که برای دریانوردی از آن استفاده می کردند دفن می کردند به این تصور که زندگی آرامی در انتظار آنها است. همچنین همراه آنها وسایل ارزشمند و جنگی را نیز دفن می کردند.

آنها سنگ های یادبود بزرگی برای درگذشتگان خود می ساختند و روی آنها کنده کاری می کردند. همچنین برای جشن های پیروزی های خود نیز چنین کاری انجام می دادند.

وایکینگ ها اگرچه اکثرا به غارت و چپاول می پرداختند اما کارهای دیگری نیز داشتند که در آنها نیز بسیار متبحر و ماهر بودند. آنها تجارت برده را هم انجام می دادند که از این راه پول زیادی به دست می آوردند. این افراد با حمله به هر سرزمینی مردان و زنان آن سرزمین را اسیر کرده و به عنوان برده به خرید و فروش آنها در سرزمین های دیگر می پرداختند و به طور کلی در خرید و فروش برده متبحر بوده اند.

درست که ما وایکینگ ها را به عنوان جنگجویانی که به غارت و دزدی می پرداختند می شناسیم ولی آنها کشاورزی نیز بلد بوده اند و به این کار نیز اشتغال داشتند. آنها مدتی از سال را هم بر روی زمین های کشاورزی خود مشغول کار بودند و مزرعه ای که داشتند را اداره می کردند.

آن ها چگونه از بین رفتند؟

در مورد اینکه وایکینگ ها چگونه از بین رفته اند و چه اتفاقاتی برای آنها افتاده است اطلاعات و منبع موثقی در دسترس نیست.

اگرچه برخی منابع گزارشاتی داده اند اما به علت موثق نبودن، نمی توان آنها را مورد استناد قرار داد و به آنها تکیه کرد.

آیا وایکینگ ها مسلمان بوده اند؟

برخی از کارشناسان ادعا کرده اند که وایکینگ ها مسلمان بوده اند! آنها برای اثبات این دلیل خود دلایلی را نیز ذکر کرده و به آنها تمسک جسته اند که چندان مورد اطمینان نیستند. برخی دیگر گفته اند که بر اساس تحقیقات آنها دارای روابطی با مسلمانان بوده اند. همچنین گفته شده که آنها در برخی موارد از جمله اعتقاد درباره زندگی ابدی در بهشت تحت تاثیر اندیشه های اسلامی قرار داشته اند.

بر اساس گزارشات، وایکینگ ها به چند خدایی اعتقاد داشته و یکی از آخرین ملت ها در اروپا به شمار می روند که چنین اعتقادی داشته اند.

امیدواریم این مطلب درباره وایکینگ ها برای شما مفید بوده و از آن استفاده کرده باشید. اگرچه حرف و مطلب درباره آنها بسیار است اما ما مفید ترین آن مطالب را برای شما ذکر کردیم.