هیپنوتیزم چیست؟ [آموزش هیپنوتیزم در سه مرحله]

 • انتشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۸
 • سرویس: اطلس پلاس
 • شناسه مطلب: 76616

اینکه هیپنوتیزم چیست ، چه کاربردهایی دارد، انواع آن کدام است و به چه زمانی بر می‌گردد موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

تعریف هیپنوتیزم

هیپنوتیزم مرتبط با علم روانشناسی است. در هیپنوتیزم فرد را در حالت خاصی از هوشیاری قرار می دهند، این کار هم به وسیله تلقین انجام می شود.

در این حالت شخص با ضمیر ناخودآگاه فرد تحت هیپنوتیزم ارتباط برقرار می کند و به مکالمه و تلقین او می پردازد.

هیپنوتیزم با تلقین هایی که روزمره با آن سر و کار داریم متفاوت است. به دلیل اینکه در اثر تلقین قسمت هایی از مغز تحریک می شود که در هیپنوتیزم آن قسمت ها درگیر نیستند.

دانستن اینکه هیپنوتیزم چیست به تنهایی ما را با این علم آشنا نمی‌کند، با ما همراه باشید تا به شرح و بسط بیشتر آن بپردازیم.

هیپنوتیزم چیست

تاریخچه هیپنوتیزم

نظرات متعددی وجود دارد در خصوص اینکه هیپنوتیزم را چه کسی پایه گذاری کرد. اولین کسانی که این شیوره را بنیان نهادند و از آن به عنوان یک دارو استفاده کردند افرادی اهل هندوستان بودند.

بنا بر نقلی دیگر، هیپنوتیزم اولین بار در حدود ۱۶۰ سال پیش توسط دکتر برید پایه گذاری شد. اما این پدیده از قدیم به روش‌های مختلف در جوامع بشری رنگ داشته، و موارد استفاده زیادی از آن در صفحات تاریخ نگاشته شده است.

اکثر مردم در گذشته این امر را غیر عادی می دانستند و عده معدودی بودند که واقعیت و عملکرد آن را باور داشتند.

امروزه از هیپنوتیزم در علم روانشناسی مورد استفاده می شود. روانشناسان و روانپزشکان از این شیوه برای درمان و بهبود برخی بیماری‌های روانی استفاده می‌ کنند.

اولین تلاش ها برای این فن مربوط به تاریخ نوشته مکتوب بشریت است. اکثر اقوام روی کره زمین در تاریخچه مذهبی شان، عناصری شبیه به هیپنوتیزم یافت می شود.

با مطالعاتی که روی آنها انجام شده است، تصور می شود فنون هیپنوتیزم به وسیله موسیقی انجام می گرفته است. هیپنوتیزم در میان ایرانیان در حدود چند هزار سال قبل رواج داشته است امروزه در میان هندی ها مشاهده می شود.

در زمان حضرت عیسی، معجزات این پیامبر با هیپنوتیزم صورت می‌گرفته است اما زمانی که مسیحیت گسترش پیدا کرد، استفاده درمانی با روش هیپنوتیزم رو به افول نهاد. زیرا این روش‌ها را اعمالی شیطانی می‌خواندند.

انواع هیپنوتیزم

 • هیپنوتیزم اریکسونی
 • خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم چیست

اینکه شما بتوانید خودتان را هیپنوتیزم کنید را در اصطلاح خود هیپنوتیزم می‌گویند. برای این کار شما باید به روی خودتان تفکر و تمرکز کنید.

در این روش فرد با تأثیر گذاشتن بر ضمیر ناخودآگاه می‌تواند اخلاق خود و توانایی های فردی‌اش را تغییر دهد. برای هیپنوتیزم کردن خودتان باید مراحلی را طی کنید.

مراحل هیپنوتیزم چیست

توجه داشته باشید اگر خواستید مراحلی که در ادامه می خوانید را عملی کنید، نه زیاد گرسنه باشید و نه با شکم خیلی سیر انجام دهید.

مرحله اول

در ابتدا و برای شروع، به هدف ریلکس کردن خودتان، روی یک صندلی بنشینید و یا در حال درازکش چشم تان را ببندید و تمرکز خود را روی نفس کشیدن تان قرار دهید.

حرکت نکنید. بدن خود را با هر بار دم و بازدم شل کنید و بدن خود را هر لحظه سنگین تر از قبل احساس کنید.

در این لحظه فکر کنید که گرما از کف پای شما وارد بدن تان می شود. این گرما را در هر کدام از اعضای بدن حس کردید، آن قسمت را سنگین خواهد کرد.

در این حالت کف پای شما سنگین شده است. این سنگینی به ساق و زانو ران و همه پای شما سرایت می کند.

بعد از اینکه پای شما بی حس شد، انرژی وارد شده به سمت شکم و کلیه های تا هدایت می شود. کمر و قفسه سینه تان نیز بعد از اندام قبلی، سنگین خواهد شد. با هر بار بازدم بدن شما سنگین تر از قبل می شود.

مرحله دوم

بعد از گذر از مرحله اول، تمرکز را روی دست چپ یا راست تان ببرید. حس کنید که دست شما سبک شده است و کم کم به سمت بالا می رود.

تلقین در اینجا حرف اول را می زند. باید با تمام وجود به خودتان این حس را تلقین کنید. این گونه، به خوبی بالا رفتن و تکان خوردن دست تان را متوجه می شوید. دوباره سعی کنید همین حس را به خودتان تلقین کنید و دست تان را به حالت اول پایین بیاورید.

مرحله سوم

در مرحله سوم فکر کنید که بدن شما آرام آرام به حالت طبیعی خودش باز می گردد. چشم خود را به آرامی باز کنید. دست تان را مشت کرده، پای خود را باز و بسته کنید و سعی کنید کمی راه بروید.

هیپنوتیزم چیست

هیپنوتیزم اریکسونی

هیپنوتیزم اریکسونی می تواندی یک روش درمان هیپنوتیزمی باشد. درمان گران از این نوع هیپنوتیزم برای درمان استفاده می کنند. برای انحراف ضمیر ناخود آگاه از قصه درمانی استفاده می شود.

در این نوع هیپنوتیزم برای اینکه نتیجه مطلوب را به دست آورید باید بین درمان گر و درمانجو همکاری کاملی صورت بگیرد. تاثیر آن نیز در کمرنگ کردن خاطرات مخرب و همچنین رفع وسواس است.

شیوه درمانی هیپنوتیزم چیست

همانطور که گفته شد، از هیپنوتیزم برای درمان برخی اختلالات فیزیکی و روانی استفاده می‌شود. در علم پزشکی نیز از این فن برای درمان برخی بیماری ها و یا رفع استرس ناشی از جراحی ها استفاده می شود.

از این شیوه برای درمان مشکلات روانی و عاطفی بهره می گیرند. درمان گر تلاش می کند تا خاطراتی که در پی مشکلات روانشناختی در ذهن ثبت می شود را کشف نموده از طریق آن به درمان بیمار اقدام کنند.

اما بعضی از روانشناسان به هیپنوتیزم و روش درمانی که به آن واسطه انجام می شود با دیده تردید می نگرند. آنها معتقدند که هیپنوتیزم چیست جز آن که درمانگر خاطراتی را خود، در ذهن بیمار می کارد.

سه عامل مهم در هیپنوتیزم چیست

خوب است بدانیم فاکتور های مهم در هیپنوتیزم چیست. این فاکتورها عبارتند از:

 • تمرکز فوق العاده ذهن
 • جدا سازی ذهن از محیط
 • تلقین کردن

برای انجام موفقیت آمیز هیپنوتیزم باید این موارد را در نظر گرفت:

 • مناظره های اولیه برای آماده سازی ذهن درمانجو
 • تمرکز قوی ذهن
 • تلقین خواب هیپنوتیزمی
 • تکنیک های عمیق سازی
 • ایجاد سهولت در پاسخ‌های ناخودآگاه
 • تلقینات بعد از هیپنوتیزم و خروج از حالت خواب