نی: در ۲۰ سال گذشته بیش از ۱۶۵ خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان به قتل رسیده‌اند

  • انتشار: ۱۱ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 158849

نی یا نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان به مناسبت «روز جهانی پایان ‌دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران» اعلام کرد که در ۲۰ سال گذشته بیش از ۱۶۵ مورد قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان از سوی این نهاد به ثبت رسیده است.

نی روز پنج‌شنبه، ۱۱ عقرب، با نشر اعلامیه‌ای خواستار پایان دادن به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران و اجرای قانون و تأمین عدالت در مورد رویدادهای کشته‌شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در کشور شده است.

نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان افزوده که عدالت در بیشتر جرایم علیه خبرنگاران تامین نشده است.

در اعلامیه آمده است: «متأسفانه عاملان اکثر این قضایا شناسایی نشده‌اند. آن عده از عاملان قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای که شناسایی شده‌اند نیز مورد محاکمه قرار نگرفته‌اند. در پی قضایای قتل اکثریت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای دست زورمندان بوده که حتی حاکمیت قانون در مقابل آن‌ها عاجز بوده ‌است.»

در همین حال، مرکز خبرنگاران افغانستان نیز به مناسب از این روز اعلام کرده است که در بیش از دو دهه‌ گذشته ۱۲۸ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به‌شمول ۲۰ زن در کشور کشته شده‌اند.

بر اساس معلومات این مرکز، از زمان بازگشت دوباره‌ طالبان به قدرت، سه خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در کشور جان باخته‌اند که «با توجه به شمار قربانیان در سال‌های پیش، از نظر مصونیت جانی، یک تحول مثبت و امیدوارکننده به حساب می‌آید.»

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که طالبان در ۶۰ مورد و داعش در ۳۹ مورد جان‌باختن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای متهم هستند.

این درحالی است که طالبان از زمان تسلط دوباره‌شان بر افغانستان، محدودیت‌های گسترده‌ای در برابر کار خبرنگاران و رسانه‌های آزاد وضع کرده‌اند و این گروه بارها خبرنگاران را بازداشت، شکنجه و زندانی کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟