مولانا فضل‌الرحمان به طالبان: از تصمیم اخراج پناه‌جویان حمایت نمی‌کنم

  • انتشار: ۱۸ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 167555

مولانا فضل‌الرحمان، رییس جمعیت علمای پاکستان در سفرش به کابل و ملاقات با برخی از مقام‌های طالبان گفته است که از تصمیم دولت پاکستان در زمینه اخراج پناه‌جویان افغانستانی از این کشور حمایت نمی‌کند.

فضل‌الرحمان، روز یک‌شنبه، ۱۷ جدی، در دیدارش با شماری از مقام‌های طالبان از جمله مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان و امیرخان متقی، وزیر امور خارجه این گروه افزوده است که اختلافات میان دو کشور باید از طریق گفت‌وگو حل‌وفصل شود.

هیأت از علمای پاکستان به رهبری فضل‌الرحمان همچنان تاکید کرده است که جمعیت علمای پاکستان خواهان برقراری صلح در منطقه است.

با این حال، مولوی عبدالکبیر این سفر هیأتی از علمای پاکستان را در رفع سوءتفاهم‌ها میان طالبان و اسلام‌آباد مهم خوانده است.

طالبان متهم به حمایت از تی‌تی‌پی هستند، گروهی که طی دو سال گذشته حملات مرگ‌باری را علیه نظامیان پاکستانی انجام داده است.

دولت پاکستان ادعا می‌کند که تی‌تی‌پی حملاتش بر نظامیان این کشور را در خاک افغانستان زیر سلطه طالبان برنامه‌ریزی می‌کند.

این مقام طالبان بار دیگر به این هیأت خاطرنشان کرده است که رژیم آنان اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه هیچ کشور همسایه به‌ویژه پاکستان را نمی‌دهد.

مولوی عبدالکبیر تاکید کرده که طالبان خواستار روابط حسنه با همه کشورها بر‌اساس احترام متقابل است.

وی در این ملاقات به هیأت علمای پاکستان گفته است: «بهتر است به‌جای ادعا و تبلیغات رسانه‌ای از واقعیت‌ها صحبت کنیم.»

قرار است این هیأت در باره مسایل دیگر از جمله تروریسم فرامزی به‌ویژه تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) نیز با مقام‌های طالبان گفت‌وگو کنند.

این سفر پس از تیره شدن روابط طالبان با اسلام‌آباد و به دعوت این گروه انجام شده است.

پیش از این، رهبر جمعیت علمای پاکستان در سال ۲۰۱۳ و در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی، رییس جمهور سابق افغانستان به کابل سفر کرده بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟