برای راه اندازی مغازه ساندویچی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  • انتشار: ۵ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 75568

اولین نکته‌ای که در مورد «مغازه ساندویچی» باید گفت، شلوغی آن در برخی از اماکن و در زمان‌های خاص می‌باشد؛ انسان امروز دیگر مثل گذشته آنقدر وقت آزاد ندارد که برود مواد اولیه تازه را از بازار بخرد به آشپزخانه بیاورد و یک غذای ارگانیک تازه بپزد. آشپزخانه‌های انسان امروزی همان مغازه ساندویچی است جاییکه وی در هفته حداقل دو سه باری مجبور می‌شود سر بزند و ده دقیقه‌ای را برای خوردن ساندویچ مورد علاقه‌ی خود صرف کند.

ساندویچی، تنها جایی‌ست که در سال‌های اخیر بسیار پر رفت و آمد شده‌است و در این میان هرچه مغازه‌دار در تهیه ساندویچ مهارت داشته باشد، بیشتر می‌تواند مشتری جلب کند. با این مقاله همراه شوید تا با نکات مهم و جالب توجه در مورد مغازه ساندویچی آشنا گردید.

راه اندازی مغازه ساندویچی

تصویری که از یک مغازه ساندویچی در اذهان مردم است معمولا مشترکات زیادی دارد؛ شما به عنوان کسی که یک ساندویچی را راه اندازی کرده‌اید، تصمیم می‌گیرید که دکوراسیون داخل مغازه‌ی خود را چگونه انتخاب کنید، در گام اول به جیب خود نگاه می‌کنید و سپس تصمیم می‌گیرد که یک مغازه‌ای ساده با کمترین امکانات داشته باشید یا اینکه یک مغازه لوکس برای خود طراحی کنید.

اگر دوست دارید یک مغازه ساندویچی راه اندازی کنید تا پول خوب در بیاورید، تصمیم مناسبی گرفته‌اید. در مرحله اول باید وسایل و تجهیزات اولیه برای مغازه خود بخرید: حداقل وسایل مورد نیاز برای ساندویچی شامل یک یخچال، فر و گاز، ویترین و چند میز و صندلی است. با این وسایل می‌توانید ساندویچ درست کرده بفروشید اما نباید انتظار داشته باشید در بخش درآمد طوفان کنید.

مغازه ساندویچی

طراحی داخلی مغازه ساندویچی

نکته‌ی مهم دیگری که در راه اندازی یک مغازه ساندویچی باید مد نظر داشته باشید انتخاب محلی مناسب برای مغازه می‌باشد، دکانی با فضای مناسب که در یک منطقه نسبتا شلوغ شهر قرار گرفته باشد؛ این مکان اگر نزدیک مکان‌های پر رفت و آمد مثل ترمینال‌ها و مراکز خرید باشد، بسیار مناسب است.

پس از انتخاب مکان مناسب به طراحی داخلی مغازه ساندویچی خود فکر کنید. لذت بردن از محیطی آرام و گوش دادن به یک موسیقی ملایم در حالیکه ساندویچ مورد علاقه سر میز سرو شده از جمله مواردی است که مردم بیشتری را به مغازه ساندویچی شما خواهد کشاند. هرچه قدر هم که در تولید و تهیه ساندویچ مهارت داشته باشید، اگر ساندویچی شما طراحی داخلی زیبا و مناسب نداشته باشد، نمی‌توانید در جذب مشتریان جوانی که تنها برای خوردن به ساندویچی شما نمی‌آیند موفقیت کسب کنید: بسیاری از مشتریان جوان به ویژه دختران و پسرانی که باب دوستی با یکدیگر را باز کرده‌اند مکان‌های شیک را برای خوردن ساندویچ و البته دقایقی صبحت و گفت‌وگو انتخاب می‌کنند. ‌محیط یک مغازه ساندویچی باید راحت، شیک و متناسب با فضا باشد و حس خوبی در مشتریان ایجاد کند. نورپردازی مناسب، استفاده از مبلمان فروشگاهی راحت، استفاده از رنگ‌های زنده و فرح‌بخش، تهویه مناسب و چیدمان مغازه از جمله مواردی‌ست که در طراحی یک مغازه ساندویچی باید به آن‌ها اهمیت داد.

امکانات و تجهیزات یک مغازه ساندویچی

همان طور که توجه کرده‌اید یک مغازه ساندویچی بسته به اینکه در چه مکانی و با چه میزان سرمایه راه‌اندازی شده باشد ممکن است در مدل امکانات و تجهیزات تفاوت کند اما در اصل مشترکات زیادی دارد. در تمام  مغازه‌های ساندویچی می‌توانید امکانات زیر با ببینید:

سینک ظرف شویی

از سینک ظرف‌شویی در مغازه ساندویچی برای شست‌وشوی مواد اولیه تهیه و تولید ساندویچ شامل گوجه فرنگی، سبزیجات و خیار شور استفاده می‌شود. ظرف‌شویی‌هایی که در اندازه‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند می‌توانند به گروه‌های « سینک ظرف شویی تک لگن، سینک ظرف شویی دو لگن و سینک ظرف شویی سه لگن» تقسیم شوند. ظرف‌شویی‌ها از نظر اندازه نیز در مدل‌های «سینک ظرف شویی ۵۰ سانت، سینک ظرف شویی ۸۰ سانت، سینک ظرف شویی ۱۰۰ سانت، سینک ظرف شویی  ۱۲۰ سانت، سینک  ظرف شویی ۱۵۰  سانت و سینک  ظرف شویی ۱۹۰ سانت» تولید می‌شوند. هر مغازه ساندویچی مجبور است یک ظرف‌شویی مناسب داشته باشد اما انتخاب نوع آن بستگی به فضای مغازه ساندویچی دارد. ظرف‌شویی‌ها از نظر رویه به دو گروه «رویه جوشی و رویه پرسی» تقسیم می‌شوند.

البته نصب یک آبچکان با کیفیت در بالای ظرف‌شویی را فراموش نکنید. آبچکان ها اغلب جزء لاینفک ظرف‌شویی‌ها هستند که در در نوع دیواری و ایستاده یافت می‌شوند.

میز کار

وسیله رایج و ضروری دیگری که در یک ساندویچی دیده می‌شود میز کار است: تمامی فعالیت های آماده سازی ساندویچ روی میزهای کار صورت می گیرد. میزهای کار وسیله مناسبی برای نگهداری تجهیزات رو میزی می باشند. از آنجا که محیط ساندویچی ممکن است یک محیط مرطوب باشد برای رعایت بهداشت سعی کنید از میز استیل استفاده کنید.

مغازه ساندویچی

کابینت

اگر مغازه ساندویچی شما به کابینت استیل مجهز باشد، نه‌تنها شیک‌تر دیده می‌شود که سبب مرتب شدن ساندویچی شما می‌گردد. کابینت‌ها بسته به نوع و مدل ممکن است در بالا یا پایین دیوارها  نصب شوند. کابینت استیل سبب می‌شود به راحتی بتوان آن را شست.

یخچال

یخچال‌ یک وسیله ضروری دیگر در یک مغازه ساندویچی می‌باشد. یخچالها وظیفه نگهداری مواد غذایی را در دمای دو تا پنج درجه  بر عهده دارند. گاهی اوقات از یخچالها به عنوان دیس پلی نیز استفاده می شود تا مواد غذایی را که به دمای پایین برای نگهداری نیاز دارند را نشان بدهند. یخچالهای مورد استفاده در ساندویچی ها  در مدل های « یخچال ایستاده، یخچال تاپینگ، یخچال رو میز کار و یخچال دیس پلی – شو کیس» یافت می‌شوند.

در کنار انواع یخچال‌ها می‌توان از یخچال‌های ویترینی نیز استفاده کرد تا هم مواد غذایی را سرد نگه‌داشت و هم مواد اولیه ساندویچ‌ها را در آن به نمایش گذاشت و دهان مشتریان گرسنه را آب انداخت.

در یک ساندویچی علاوه بر یخچال، یک فریزر هم نیاز است تا بتوان مواد اولیه تهیه ساندویچ‌ها را به مدت طولانی در آن نگهداری کرد. فریزرها معمولا مواد غذایی را در دمای منفی ده تا هجده درجه نگهداری می‌کنند.

مسأله مهم دیگر پس از خرید امکانات برای یک مغازه ساندویچی، نصب یک هود مناسب می‌باشد. اگر در ساندویچی خود زیاد از روغن برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده نمی‌کنید، از هودهای خشک استفاده کنید و از هودهای چربی گیر زمانی استفاده کنید که در تهیه ساندویچ از روغن به میزان زیاد استفاده می‌کنید.

اکنون که با  ما همراه شدید تا با راه اندازی یک ساندویچی خوب آشنا شوید، باید بدانید که این شغل علاوه بر امکانات فیزیکی مناسب نیازمند خلاقیت شما نیز می‌باشد.