معاون وزیر امور خارجه ایران: افغانستان در آینده نزدیک به دست شهروندانش می‌افتد

  • انتشار: ۲۷ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 168977

علی‌رضا رجایی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که افغانستان در آینده نزدیک به دست شهروانش خواهد افتاد.

رجایی این اظهارات را روز سه‌شنبه، ۲۶ جدی در برنامه «شب هرات» که از سوی مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در تهران، پایتخت ایران برگزار شده بود، بیان کرده است.

در این برنامه شمار دیگر از مقام‌های ایرانی نیز حضور داشته‌اند.

رجایی افزوده است: «افغانستان با این اتفاقاتی که برای آن رقم خورده، در آینده نزدیک به دست شهروندانش می‌افتد.»

مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در شبکه اجتماعی ایکس گفته که این برنامه به هدف برجسته‌سازی جایگاه هرات به‌عنوان یکی از شهرهای مهم خراسان در زمینه‌های فرهنگ، هنر و تاریخ برگزار شده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنان در این نشست بدون نام بردن از شخص یا گروهی تاکید کرده که زبان فارسی از سوی غاصبان افغانستان نفی شده است.

این مقام ایرانی تصریح کرده است: «در حال حاضر غاصبان افغانستان شدیداً در جهت نفی فارسی هستند. فارسی قدرت دارد، اگر فارسی قدرت نمی‌داشت آنها هراس نداشتند.»

گفتنی است که طالبان پس از روی کار آمدن دوباره‌شان در افغانستان، به بهانه ترویج زبانی ملی در کشور برخی از واژه‌های فارسی را از مکاتیب و تابلوها در مکان‌های دولتی و خصوصی حذف‌ کرده‌اند.

با آن‌که وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان با ارسال مکتوب رسمی به ریاست‌های اطلاعات و فرهنگ ولایات خواستار حذف نوشته‌های با زبان‌های انگلیسی و فارسی شده، اما امیر خان متقی، وزیر امور خارجه این گروه چندی پیش در تهران مدعی شد که پایین کشیدن تابلوهای به زبان فارسی کار اشخاص مغرض است.

براساس ادعای وی، طالبان هیچ نوع تبعیضی علیه زبان فارسی تحمیل نکرده و این زبان همانند پشتو زبان رسمی افغانستان است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟