مصرف عواید زغال‌سنگ برای ساخت کانال قوش‌تیپه از سوی طالبان

  • انتشار: ۲۳ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 168277

مسوولان در شرکت انکشاف ملی می‌گویند که عواید بدست‌آمده از زغال‌سنگ ولسوالی بلخاب سرپل برای ساخت و ساز پروژ کانال قوش‌تیپه هزینه می‌شود.

عبدالرحمن عطاش رییس عمومی اجرایوی شرکت انکشاف ملی می‌افزاید پس از این‌که مسوولیت معادن زغال‌سنگ بلخاب به این شرکت سپرده شد، استخراج مردمی در این معادن منع شده است.

ولسوالی بلخاب ولایت سرپل که با کوه ها و دره‌های پر خم و پیچ پوشیده شده، معادن زغال‌سنگ فراوان و با کیفیت عالی را در خود جا داده است.

تا یک سال پیش معادن زغال‌سنگ حوزه بلخاب از سوی باشندگان آن با حفر صوف‌های که خطرات فرو ریزی سقف آن نیز زیاد بود، استخراج می‌شد؛ اما پس از این‌که مسوولیت اکتشاف و استخراج این معادن از سوی کابینه طالبان به شرکت انکشاف ملی سپرده شد، هر نوع استخراج مردمی از طریق کندن کاری صوف‌ها در معادن زغال‌سنگ از سوی این شرکت منع قرار داده شده است.

شماری از باشندگان بلخاب از افزایش بی‌کاری و نبود امکانات صحی در این ولسوالی شکایت می‌کنند و از مسوولان حکومت طالبان می‌خواهند تا به حل این چالش مردم بلخاب رسیدگی کنند.

میرزا حسن باشنده بلخاب به طلوع‌نیوز گفت: «حالا معدن‌ها تعطیل است و کاروبار نیست و بعضی مردم بی‌کار است و بعضی خارج رفتند.»

با این حال، مسوولان شرکت انکشاف ملی می‌گویند که این اداره تلاش دارد تا کار اکتشاف، استخراج و بارگیری زغال‌سنگ حوزه بلخاب را گسترش دهد و در آینده کارگران فنی زیادی را از این ولسوالی برای استخراج معادن زغال‌سنگ به کار بگمارد.

عبدالرحمن عطاش می‌افزاید که اکنون کار سرک‌سازی در چندین نقطه بلخاب از سوی شرکت انکشاف ملی جریان دارد و در این پروژه برای برخی از باشندگان این ولسوالی زمینه کار فراهم شده است.

رییس عمومی اجرایوی شرکت انکشاف ملی گفت: «انشاالله که در آینده‌ی نزدیک دوباره کارهای مردمی آغاز خواهد شد و این آغاز هم اصولی خواهد بود و هم تخنیکی خواهد بود طبق نورم‌های معدن کارها جریان پیدا خواهد کرد.»

بر بنیاد برآوردهای نخستین، در کوه‌های ولسوالی بلخاب سرپل یک و نیم میلیارد تُن زغال سنگ وجود دارند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟