مدودف: در صورت حمله به کریمه «قیامت سخت و سریع» برپا میکنیم

  • انتشار: ۲۷ سرطان ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 131768

رئیس‌جمهوری پیشین روسیه و معاون شورای امنیت این کشور گفت که امتناع اوکراین و قدرت‌های غربی از به رسمیت شناختن کنترل مسکو بر کریمه “خطری سیستماتیک” را برای روسیه ایجاد می‌کند و هر گونه حمله خارجی علیه این منطقه “قیامت به پا خواهد کرد.”

خبرگزاری تاس به نقل از دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه اعلام کرد: «روز قیامت بسیار سریع و سخت خواهد آمد. برای پنهان شدن بسیار دشوار خواهد بود.»

مدودف جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد اما قبلا به ایالات متحده درخصوص خطرات مجازات یک قدرت هسته‌ای مثل روسیه هشدار داده بود و گفت که “چنین چیزی می‌تواند بشریت را به خطر بیندازد.”

اظهارات این رئیس‌جمهوری پیشین روسیه یک روز پس از آن منتشر شد که یک مقام رسمی اوکراینی گفت کریمه، منطقه‌ای که اکثر جهان آن را به عنوان قسمتی از اوکراین می‌شناسند، می‌تواند هدفی برای موشک‌های “هیمارس” ساخت آمریکا باشد.

مدودف همچنین گفت که مقامات اوکراین در تلاش برای ادامه عملیات نظامی خود “تا آخرین سنگر” غیرمنطقی هستند. او در جلسه ای با کهنه سربازان صحبت می‌کرد، گفت: امیدواریم کی‌یف دیر یا زود متوجه شود که روسیه به هر حال به اهداف خود برای غیرنظامی کردن این کشور دست یافته است. با این حال، او گفت که این امید نسبتا ضعیف است، “زیرا رفتار آنها غیرمنطقی بوده است.”

مدودف گفت: «تلاش‌های بی‌پایان برای ادامه جنگ تا همان‌طور که گفته‌اند، آخرین سنگر اوکراین قطعاً منجر به فروپاشی رژیم سیاسی موجود خواهد شد، علی‌رغم تلاش‌های آنها برای گفتگو».

اوایل روز یکشنبه، خبرگزاری اینترفاکس به نقل از مدودف خطاب به دو تن از کهنه‌سربازان جنگ جهانی دوم گفت: «اگر هر کشوری، چه اوکراین و چه کشورهای ناتو، کریمه را بخشی از روسیه ندانند، این تهدیدی سیستماتیک برای ما محسوب می‌شود.»

وی افزود: «با توجه به آنچه برای کریمه رخ داده، این خطری مستقیم و آشکار است. کریمه به روسیه بازگشت.»

وادیم اسکیبیتسکی، یک مقام اداره ارشد اطلاعات وزارت دفاع اوکراین در مصاحبه‌ای با این پرسش مواجه شد که آیا اوکراین ممکن است از تسلیحات و موشک‌هایی همچون HIMARS و M۲۷۰ علیه منطقه شبه جزیره کریمه استفاده کند. اسکیبتسکی اظهار کرد: امروز، شبه جزیره کریمه صرفاً به کانونی برای انتقال کلیه تجهیزات و تسلیحاتی که از فدراسیون روسیه به مناطق جنوبی کشور ما می‌آیند، تبدیل شده است.

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه در دریای سیاه را به خود الحاق کرد و پس از آن مسکو از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین حمایت کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟