محدودیت بر مراسم محرم؛ طالبان بار دیگر در هرات پرچم‌های عزاداری را پایین کردند

  • انتشار: ۲۱ سرطان ۱۴۰۳
  • سرویس: اجتماعیامنیت و حوادثتیتر 2
  • شناسه مطلب: 186984


منابع محلی در هرات می‌گویند که طالبان بار دیگر شب‌هنگام پرچم عزاداری محرم را از بخش‌هایی این ولایت پایین و پاره کرده‌اند.

به‌گفته‌‌ی منابع، طالبان حوالی ساعت ۱:۰۰ بامداد امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ سرطان) پرچم‌های عزاداری محرم را از نواحی نهم، دوازدهم و سیزدهم «شهرک جبرئیل»، منطقه‌ی «کوره‌ ملی» و شماری دیگر از مناطق شیعه و هزاره‌‌نشین هرات پایین کرده‌اند.

براساس اطلاعات منابع، نیروهای حوزه‌ی سیزدهم طالبان در شهر هرات، به دستور فرمانده این حوزه، پرچم‌های عزاداری را پایین می‌کنند.

طالبان سه روز پیش نیز پرچم‌های عزاداری محرم را از شماری مناطق شیعه و هزاره‌نشین هرات، از جمله «محله‌ی حاجی عباس» و «شهرک جبرئیل» پایین و پاره و دو نفر را به‌دلیل نصب پرچم، بازداشت کرده بودند.

در تصاویر منتشرشده از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شد که دو فرد شب‌هنگام پارچه‌های محرمی را از سر دروازه‌ها پایین و پاره می‌کنند.

پیش از این منابع محلی در کابل، پایتخت نیز گزارش داده بودند که طالبان پرچم‌های عزاداری را از منطقه‌ی «پل سرخ» و بخش‌هایی از منطقه‌ی «دشت برچی» پایین کرده‌اند و به مردم در مورد نصب پرچم عزاداری محرم هشدار داده‌اند.

در غزنی نیز طالبان بر عزاداری محرم محدودیت وضع کرده‌اند و به شیعیان این ولایت گفته‌اند که حق ندارند پرچم عزاداری را در جاده‌ها و سطح شهر نصب کنند و فقط باید در داخل مساجد عزاداری کنند.

طالبان سال گذشته نیز بر مراسم عزاداری محرم محدودیت گسترده وضع کرده بودند و نصب پرچم عزاداری محرم را بر سر دکان‌ها، خانه‌ها و در سطح شهر ممنوع کرده بودند.

این گروه همچنین حضور دسته‌های سینه‌زنی را در مکان‌های عمومی منع کرده بود و در مواردی با عزاداران برخورد خشونت‌آمیز داشت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟