لاوروف: هدف مسکو برکناری زلنسکی است

  • انتشار: ۴ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 131956

وزیر خارجه روسیه گفت که هدف مسکو عزل رئیس‌جمهوری اوکراین است و روشن ساخت که اهداف کرملین در جنگ اوکراین فراتر از فتح منطقه دونباس است.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «سرگئی لاوروف» شامگاه یکشنبه در اظهاراتی خطاب به نشست اتحادیه عرب در قاهره گفت مسکو می‌خواهد به اوکراینی‌ها کمک کند تا “خودشان را از زیر سلطه این رژیم کاملا غیر قابل قبول رها کنند.”

لاوروف افزود: ما قطعا به مردمان اوکراین کمک خواهیم کرد تا از شر این رژیم که کاملا ضد مردمی و ضد تاریخی است، خلاص شوند.

این اظهارات دیپلمات ارشد روس با بیانیه‌های پیشین دولت روسیه در ماه مارس مبنی بر اینکه کرملین به دنبال “سرنگون کردن” دولت اوکراین نیست، در تضاد قرار دارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: غرب اصرار دارد که اوکراین نباید تا زمانی که روسیه در میدان نبرد شکست بخورد، مذاکرات را آغاز کند.

ساعاتی بعد از این اظهارات، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی ویدئویی خود گفت: «تنها کسانی که واقعیات تاریخ را نمی‌دانند و اهمیت آن را درک نمی‌کنند می‌توانند به ما حمله کنند.» او با تاکید بر آن که اوکراینی‌ها قرن‌ها تحت ظلم قرار گرفته‌اند، اطمینان داد که مردم و دولتمردان این کشور هرگز مرعوب نمی‌شوند و از استقلال خود دفاع می‌کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین به تازگی در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفت که تا زمانی که اوکراین کنترل اراضی‌ای که به دست روسیه افتاده است، پس نگیرد، مذاکرات بر سر برقراری آتش‌بس انجام نخواهد شد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، توجیهات لاوروف برای دامنه‌دارتر کردن جنگ در اوکراین را “پروپاگاندا” خوانده و در مصاحبه با دویچه‌وله گفته است: «مسکو هر بار از استدلال متفاوتی استفاده می‌کند و این بار موضوع حمایت نظامی غرب را پیش کشیده است.»

بربوک یادآور شد که روسیه قبلا هم به اهدافی خارج از مناطق اشغالی کنونی – مانند کی‌یف – حمله کرده و گفته‌های لاوروف تبلیغاتی جدید بیش نیست.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟