لاوروف: درهای مذاکره برای اوکراین هنوز باز است

  • انتشار: ۳ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 131940

با ورود جنگ اوکراین به ششمین ماه خود، وزیر امور خارجه روسیه یکشنبه گفت که مسکو درهای مذاکره با کی‌یف را نبسته و بار دیگر غرب را به مانع تراشی در مسیر مذاکرات صلح متهم کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در جمع نمایندگان دائم اتحادیه عرب در قاهره افزود که ناتو نگرانی‌های امنیتی روسیه در مورد پیوستن اوکراین به این ائتلاف را نادیده گرفت و خاطرنشان کرد که مسکو از برنامه‌های توسعه طلبانه ناتو نگران است.”

لاوروف گفت: ما نگرانی‌های امنیتی ما مشروع است اما نگرانی‌های ما در مورد گسترش ناتو و دستیابی اوکراین به سلاح‌های غربی شدیدا نادیده گرفته شد و غرب مصمم است برای کی‌یف سلاح بفرستد.

به گزارش ایسنا، او گفت که کشورهای ناتو نمی‌توانند امنیت خود را با تهدید امنیت یک کشور دیگر حفظ کنند. اوکراین دشمنی با روسیه را برگزید و به ناتو اجازه داد تا به سمت مرزهای روسیه گسترش یابد. اروپایی‌ها بر این باورند که ناتو حق تسلط دارد و هر طور که می‌خواهد عمل کند اما نمی توان اجازه داد که ناتو به هرچه می‌خواهد دست یابد و آن طور که می‌خواهد خواسته خود را اجرا کند.

وی توضیح داد که توافق مینسک نقض شده است، کی‌یف مناطق ممنوع اعلام شده (بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی) را بمباران کرده و اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرد و هنگام نقض توافقات مینسک اقدامی نکرد.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد که نظام کی‌یف عمدا مانع تکلم به زبان روسی در شرق اوکراین شده و دست به گسترش نژادپرستی و احساسات ضد روسی و حمایت از نازیسم زد.

لاوروف همچنین به روابط میان مسکو با جهان عرب اشاره و تاکید کرد که روابط روسیه و کشورهای عربی بر پایه دوستی و صمیمیت استوار است.

وی در سخنرانی خود با بیان این که عملیات روسیه در اوکراین ادامه خواهد داشت، گفت: ما دلایل آغاز عملیات نظامی در اوکراین را توضیح دادیم.

لاوروف بار دیگر یادآور شد که غرب مانع از پیشبرد روند مذاکرات صلح با اوکراین شد.

او گفت: روسیه هیچ تعصبی در مورد از سرگیری مذاکرات با اوکراین برای گسترش طیف وسیع تری از موضوعات ندارد، انتخاب با کی‌یف است. ما هیچ تعصبی در مورد از سرگیری مذاکرات در مورد طیف وسیع تری از موضوعات نداریم، اما این به ما بستگی ندارد. زیرا مقامات اوکراین، از رئیس جمهور گرفته تا مشاوران بیشماری، دائماً می گویند که تا زمانی که اوکراین روسیه را شکست ندهد، مذاکره ای انجام نخواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در رابطه با بحران غلات هم گفت: نیروهای روسی گذرگاه‌های دریای سیاه را برای عبور کشتی‌های حامل غلات ایمن کردند، اما اوکراین موفق به انجام این کار نشد.

سرگئی لاوروف همچنین گفت: ۷۰ کشتی خارجی در آبهای سرزمینی اوکراین به دلیل مین متوقف شده‌اند. هنوز تقریباً ۷۰ کشتی خارجی از ۱۶ یا ۱۷ کشور به گروگان گرفته شده اند، از جمله یک کشتی در بنادر اوکراین که به دلیل خطر مین گذاری متوفف شده است که قرار بود مواد غذایی به مصر بیاورد.

وی با بیان اینکه قرار است به زودی ششمین نشست مجمع همکاری عربی – روسیه برگزار شود، خاطرنشان کرد: با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب به توافق رسیدیم تا برنامه‌های تکمیلی برای تقویت روابط با کشورهای عربی در زمینه های مختلف تدوین شود.

لاوروف همچنین از موضع “معتدل” کشورهای عربی در قبال بحران اوکراین قدردانی و تاکید کرد که روسیه آماده گفتگو با جهان عرب و همه کشورهای جهان است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، تلاش نمایندگان غربی برای منع عکس گرفتن از شرکای روسیه با او و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را یک وسواس خواند.

وزیر خارجه روسیه همچنین تلاش نمایندگان غربی برای منع عکس گرفتن از شرکای روسیه با او و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را یک وسواس خواند.

او به اظهارات آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان که گفته بود” رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عنوان رئیس یکی از کشورهای عضو ناتو، “به خود اجازه داد تا با پوتین در تهران عکس بگیرد” استناد کرد و گفت: پیش از سفر وی به قاهره، نمایندگان ایالات متحده، فرانسه، آلمان، بریتانیای کبیر و اتحادیه اروپا اعتراضی را در مقر اتحادیه کشورهای عربی انجام دادند.

وی افزود: در این اعتراض دیپلماتیکی از دوستان عرب ما خواسته شده بود که اولاً محکوم کنند و ثانیاً مخالفت خود را با هرگونه اقدام روسیه اعلام کنند و به ویژه در این اعتراض تأکید شد که شما نمی توانید هیچ سندی را با ما امضا کنید و نمی توانید با ما عکس بگیرید. آنها چنین وسواسی نسبت به این عکس ها دارند. این دیگر از حوزه دیپلماسی نیست.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟