فیفتی سنت موسیقی دان معروف آمریکایی کیست؟

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 84258

فیفتی سنت برخلاف نامش هیچ ازتباط با دلار و سنت ندارد بلکه نام یک موسیقی دان معروف در ایالات متحده آمریکا می باشد. زندگی وی که به قول خودمانی پنجاه سنتی خوانده می شود مالامال از فراز و نشیب بوده است. پنجاه سنتی در کارنامه زندگی خود اتفاقات ناخوشایند و خوشایند زیادی چون فقر و گرسنگی، مواد مخدر، رسوایی اخلاقی، ورشکستگی و رسیدن به اوج شهرت و ثروت را تا اینجای کار به ثبت رسانده است.

فیفتی سنت کیست؟

فیفتی سنت که هم اکنون یکی از بهترین خواننده های رپ در دنیا می باشد در سال ۱۹۷۵ در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد.

نام اصلی او کورتیس جیمز جکسون است و ۵۰ سنت یا پنجاه سنتی نام هنری وی می باشد. این رپر وبازیگر معروف آمریکایی با تولید و انتشار آلبوم هایی چون «پولدار شو یا بمیر» و «قتل عام» به ترتیب در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ به شهرت و پول زیادی رسید.

آلبوم پولدار شو یا بمیر موفق شد هشت مرتبه مدرک پلاتینیم که از سوی انجمن صنعت ضبط آمریکا اهدا می شود را به دست آورد. در ایالات متحده آمریکا هر پلاتینیم برابر با فروش یک میلیون نسخه از هر آلوم است. آلوم پولدار شو یا بمیر توانست پانزده میلیون نسخه بفروشد. آلبوم دیگر فیفتی با نام قتل عام هم توانست پنج پلاتینیم به دست آورد و ۱۱ میلیون نسخه در جهان بفروشد.

فیفتی سنت
فیفتی سنت

فیفتی سنت و مواد مخدر

نگاهی به گذشته فیفتی سنت نشان می دهد که وی قبل از رسیدن به پول وشهرت زندگی مشقت باری داشته است. وی که در «سوث جامائیکا» به دنیا آمده در سن دوازده سالگی به مواد مخدر روی آورد، روی آوردن فیفتی به مواد مخدر با فراگیر شدن بحران کرک در ایالات متحده آمریکا در دهه هشتاد میلادی همزمان شده بود.

وی در ادامه به دلیل علاقه ای که به موسقی داشت مواد مخدر را رها کرد و به موسیقی رپ روی آورد. در سال ۲۰۰۰ در حادثه ای ۹ گلوله به بدنش اصابت کرد اما جان سالم به در برد.

فیفتی و امینم

فیفتی سنت زمانیکه مواد مخدر را رها کرد و به موسیقی رپ روی آورد مورد توجه امینم قرار گرفت و به کمک وی اولین آلبوم استودیویی خود را تهیه کرد و به یکی از معروف ترین و پرفروش ترین رپرها تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۳ کمپانی موسیقی جی-یونیت را تأسیس کرد که رپرهای معروف زیاد دیگری همچون «یانگ باک و لوید بنکس» در آن عضویت داشتند. فیفتی و بنکس دوستان دوران کودکی هم بودند.

فیفتی سنت و دشمنی با دیگر اعضای کمپانی

همان طور که گفته شد زندگی فیفتی سنت با تأسیس کمپانی جی یونین به پیشرفت قابل ملاحظه ای رسید. جکسون با نام هنری ۵۰ سنت در ادامه اما با دیگر اعضای شرکت موسیقی به مشکل خورد و با رپرهایی چون جو جا رول، فت جو،، لوید بنکس، جدیکس، کم رون، ریک راس و دو عضو پیشین این کمپانی یعنی یانگ باک و گیم دشمن شد. به دلیل این اختلاف کمپانی جی یونین برخی از اعضای برجسته خود را از داد و اکنون تنها سه نفر یعنی ۵۰ سنت، لوید بنکس و تونی پایو اداره می شود.

فیفتی سنت و فیلم ها

همان طور که گفته شد فیفتی سنت علاوه بر خوانندگی به بازی در برخی فیلم ها نیز می پردازد. وی در فیلم آتش در ازای آتش بازی کرد.

مجله بیل برد که محصولات موسیقی در ایالات متحده را می فروشد در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۹ جکسون معروف به ۵۰ سنت را در رتبه ششم پرفروش ترین هنرمندان موسیقی آمریکا قرار داد. جکسون همچنین به مقام چهارم هنرمندان برتر و مقام سوم بهترین رپر پس از امینم و نلی از سوی این مجله قرار گرفت. پولدار شو یا بمیر، خانه شجاعان در سال ۲۰۰۶ و قتل عادلانه در سال ۲۰۰۸ از دیگر فیلم هایی است که جکسون با نام هنری فیفتی در آنها بازی کرده است.

فیلم پولدار شو یا بمیر گفته می شود از زندگی واقعی جکسون الهام گرفته شده است. فیفتی در فیلم خانه شجاعان در نقش یک سرباز آمریکایی که تازه از جنگ عراق به خانه بازگشته ظاهر شده است، وی به دلیل  کشتن یک زن عراقی دچار عذاب وجدان است. در فیلم قتل عادلانه فیفتی در کنار ستارگان مشهوری چون آل پاچینو و رابرت دنیرو خوش درخشیده است.

ماجرای تیرانداز و اصابت ۹ گلوله

یکی از ماجراهای عجیب زندگی فیفتی سنت اصابت ۹ گلوله به بدنش و جان سالم به در بردن می باشد. ماجرای تیراندازی در سال ۲۰۰۱ اتفاق افتاد. در این حادثه شخصی به نام داریل باوم ملقب به هومو، جکسون را به گلوله بست.

جکسون در محله کویینز محل سکونت مادر بزرگش بود. وقتی سوار ماشین دوستش تونی بایو شد، تونی به او گفت که جواهرات را فراموش کرده با خود بیاورد. وی از فیفتی خواست که به خانه بازگردد و جواهرات را بیاورد. در این لحظه فرزند فیفتی در خانه و مادر بزرگش در حیاط جلویی بود. وقتی جکسون جواهرات را آورد و کابین عقب ماشین دوستش را باز کرد یک ماشین دیگر در کنار آنها توقف نمود و مردی مسلح با کلت ۹ میلی میتری از اتومبیل دیگر پیاده شد به سمت جکسون آمد و وی را به گلوله بست. ۹ گلوله به بدن فیفتی اصابت کرد اما خوشبختانه جان سالم به در برد و توانست موفقیت هایش را در ادام یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

زندگی فیفتی سنت هم مثل زندگی سایر شخصیت های معروف حوزه سینما و ورزش با حوادث ناخوشایند زیادی همچون فقر و مواد مخدر شروع شد اما به جایی رسید که شاید خیلی ها باور نداشتند. جکسول با نام هنری ۵۰ سنت که در دوران کودکی به مواد مخدر آلوده شده بود و در  این راه نزدیک بود جان خود را از دست بدهد به یک باره تحول عظیمی را تجربه می کند و با روی آوردن به موسیقی رپ دنیا خود را چنان می سازد که مملو از رفاه و شهرت باشد.