فواید گریه کردن و تاثیر بر سلامتی جسم و روح شما

  • انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 80120

شاید صحبت کردن در مورد فواید گریه کمی به نظر عجیب بیاید. اما باید بگوییم گریه کردن نیز مانند خندیدن برای بدن لازم است. اگر می خواهید در مورد فواید گریه بدانید متن پیش رو برای شما نوشته شده است.

انسان ها تنها موجودات روی زمین هستند که از روی احساس خود گریه می کنند. اما دلیل بروز گریه و علل فیزیکی آن در هنگام غم و شادی و این که چطور این عمل با احساس ما ارتباط برقرار می کند هنوز به طور قطع مشخص نیست.

چیزی که واضح است و پژوهش های علمی روی آن صحه گذاشته اند فوایدی است که گریه برای سلامت روح و جسم ما دارد. در ادامه به فواید گریه کردن و چگونگی تاثیر آن بر روان انسان مطالبی آورده شده است.

فواید گریه

فواید گریه کردن

یکی از فواید گریه و بروز احساس از این طریق، کاهش استرس و اضطراب است. این عمل باعث کم شدن فشارهای فیزیکی به وجود آمده از سوی یک احساس ناخوشایند می شود.

زمانی که بدن انسان از نظر روانی به نهایت برانگیختگی می رسد، برای این که تعادل خود را باز یابد نیاز به تخلیه روانی دارد، گریه کردن در این وضعیت می تواند این تخلیه روانی را به خوبی انجام دهد. در نتیجۀ کاهش اضطراب، روحیه شما نیز بعد از گریه کردن تقویت نیز می شود.

از دیگر اثرات و فواید گریه کردن خاصیت سم زدایی بدن است. اشک هایی که به واسطه احساس غم و شادی از چشم انسان خارج می شوند دارای هورمون هایی هستند که مواد سمی را از بدن انسان خارج می کنند.

فواید گریه کردن برای آرام شدن بدن هم نقش موثری دارد. پژوهش ها نشان داده است که گریه کردن سیستم پاراسمپاتیک را که منجر به آرام شدن انسان می شود فعال می کند.

فواید گریه در تسکین درد

گریه کردن اگر برای طولانی مدت انجام شود تولید مخدرهای آرامبخش و اکسی توسین می کند که این ماده های شیمیایی منجر به تسکین دردهای جسمی می شود. گریه کردن از سویی موجب جلب توجه و جلب حمایت دیگران می شود.

از دیگر فواید گریه کردن تاثیر آن در از بین رفتن غم و اندوه است. گریه کردن باعث می شود فرد با مصیبتی که بر او وارد می شود راحت تر کنار بیاید و غم درونی انسان به وسیله گریه سبک تر می شود.

فواید گریه در نوزادان

در خصوص فواید گریه برای نوازادان نیز می توان گفت، گریه واکنشی است که به خواب بهتر یک نوزاد کمک می کند. زمانی که کودک متولد می شود با اولین گریه ریه های خود را با جهان خارج از رحم سازگار می کند. قبل از به دنیا آمدن از طریق بند ناف اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت می کند.

فواید گریه برای چشم

اشک برای مرطوب نگاه داشتن و محافظت چشم در برابر گرد و خاک بسیار موثر است. عدم وجود اشک در چشم باعث بروز بیماری های متعددی از جمله خشکی چشم و احساس درد در آن ناحیه می شود.

بنا بر تحقیقات انجام شده افرادی که در نشان دادن و تشخیص احساسات شان توانایی کمتری دارند، به سندرم خشکی شدید چشم ها مبتلا می شوند.

همچنین اشک چشم می تواند به از بین رفتن باکتری های موجود در چشم کمک کند. لیزوزیوم موجود در اشک چشم باعث می شود مولکول های مضر داخل چشم از بین بروند. بنا بر برخی پژوهش ها وجود لیزوزیوم باعث می شود باکتری سیاه زخم از بین بروند.

پژوهش های صورت گرفته در خصوص رابطه اشک چشم و سطح تستوسترون نیز حاکی از آن است که هر چقدر سطح هورمون مردانه در افراد بیشتر باشد، احتمال ابراز احساس از طریق گریه در آنها کمتر است یعنی تستوسترون اثر بازدارندگی در گریه دارد.

در مورد زنان نیز وجود استروژن که همان هورمون زنانه است باعث می شود آنها در دوران پیش از قاعدگی و بعد از زایمان اشک بریزند و گریه کنند.

گریه کردن در دقایق اولیه باعث ایجاد برانگیختگی در فرد می شود، ممکن است گریه های شدید منجر به ورم کردن پای چشم، آریزش بینی و لرزش دست ها و بدن شوند اما در نهایت باعث آرامش روحی و جسم می شوند.

تاثیر گریه بر هورمون ها

گریه کردن باعث می شود هورمون اندورفین افزایش پیدا کند. اندورفین یا همان هورمونی که شادی و آرامش را برای بدن به ارمغان می آورد در هنگام گریه کردن آزاد می شود.

گریه نوزاد نیز باعث ترشح اکسی توسین یا همان هورمون عشق در وجود مادر می شود. هنگامی که کودک گریه می کند ترشح این هورمون به شدت در مادر افزایش پیدا می کند.

درست است که گریه در هنگام ناراحتی و غم شیوع بیشتری دارد. اما گاهی در هنگام بروز احساسات خوب نیز این حالت به انسان دست می دهد.

گریه از سر خوشحالی به شدت باعث تخلیه احساسات می شود و احساس خوشایند بعد از آن به فرد دست می دهد.

از فواید دیگر گریه می توان به بهتر شدن دید اشاره کرد. ممکن است در طول شبانه روز غشاء چشم کم آب می شود و این امر باعث کاهش دید در فرد و تمرکز او می شود. گریه کردن و جاری شدن اشک باعث می شود به غشاء چشم شما آب برسد و دیدتان بهتر شود.

گریه و انتقال احساس

گریه باعث می شود شما احساسات خود را به راحتی منتقل کنید. گاهی اوقات برای برقراری ارتباط با دیگران نیاز به صحبت کردن نیست، بروز احساسات در اکثر مواقع می تواند منظور شما را به دیگران منتقل کند.

گاهی اوقات فرد می خواهد وانمود کند و خود را عاری از هر گونه احساس نشان دهد، اما اشک ها باعث می شوند تا احساسات واقعی او خود را نشان دهند.

گریه کردن بیان بدون انکار احساس و افکار است و در بسیاری مواقع می تواند جایگزین بحث های بی نتیجه و طولانی بین دوستان و یا همسران باشد.

گریه و سلامت عمومی بدن

همان طور که پیش تر اشاره شد گریه کردن می تواند برای بهبود روحیه شما و کمک به سلامت عمومی بدن مفید باشد. کم شدن استرس و اضطراب، بهبود روحیه و محافظت چشم در برابر باکتری ها از فواید گریه کردن می باشند.

گریه های هیجانی و ناشی از احساسات خوب می تواند کمک زیادی به تنظیم متابولیسم بدن کند.