فرمانده سنتکام: طالبان تمایل به اقدام علیه طالبان پاکستانی ندارد

  • انتشار: ۲۱ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 174909

مایکل کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای ایالات متحده می‌گوید که تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) «تهدید جدی» برای آسیای جنوبی؛ به‌ویژه پاکستان است.

بر بنیاد گزارش اکسپرس تربیون، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای ایالات متحده در مجلس سنای امریکا گفته است: «ناتوانی یا بی‌میلی طالبان برای مهار گروه‌های افراطی، آسیای جنوبی و مرکزی را بی‌ثبات خواهد کرد».

بر اساس این گزارش، مایکل کوریلا هم‌چنان گفته است که موجودیت پناهگاه‌های امن گروه‌های شبه‌نظامی افراطی در افغانستان، می‌تواند منازعات منطقه‌ای را به دنبال داشته باشد.

فرمانده سنتکام می‌گوید: « طالبان علاقه چندانی به اقدام علیه تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) نشان نداده‌اند و بعید است که این روی‌کرد را تغییر دهند».

بر اساس گزارش اکسپرس تربیون، از زمان بازگشت طالبان به قدرت در ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ در افغانستان، حملات تروریستی با حمایت تحریک طالبان پاکستان در این کشور، افزایش یافته است.

اکسپرس تربیون به نقل از فرمانده سنتکام نوشته است که شبه‌نظامیان افراطی در سال ۲۰۲۳، دست‌کم ۲هزارو۳۰۰ پاکستانی را کشته‌اند و تی‌تی‌پی ۸۸۱ حمله در مناطق مختلف این کشور انجام داده است که بالاترین میزان حملات ضد امنیتی در طی پنج سال گذشته در پاکستان است.

مایکل کوریلا در سنای ایالات متحده هم‌چنان گفته است که داعش در سال ۲۰۲۳، دست‌کم سه بمب‌گذاری با «مقیاس بزرگ‌تر» را در پاکستان انجام داد و در حال «نقشه‌کشی برای حملات بیش‌تر در سراسر آسیای مرکزی» است.

فرمانده سنتکام افزوده است که این گروه‌ها از شرایط بد اقتصادی و حکومت‌داری ضعیف در افغانستان، برای سربازگیری و آموزش اعضای شان استفاده کرده‌اند و اکنون صفوف آن‌ها در حال گسترش است.

طالبان تا اکنون در باره این اظهارات فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده واکنشی نشان نداده‌اند.

این در حالی است که دبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در یک نوارصوتی تازه که آن را تلویزیون ملی زیر اداره آنان منتشر کرد، گفته است که دولت جدید پاکستان روابط میان دو کشور را حفظ و منافع پاکستان و افغانستان را هم‌چنان درنظر بگیرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟